Nowa strona rozkładów jazdy KZK GOP

Dyskusje o organizacji ruchu.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Nowa strona rozkładów jazdy KZK GOP

#1 Post autor: polaque » 30 sty 2017, 10:00

Nie wiem czy to dobry dział ale dziś KZK GOP udostępnił nową stronę do rozkładów, jest ona przejrzysta, ułatwia wyszukiwanie ale co ciekawe po wybraniu kursu można się dowiedzieć jaka jest odległość pomiędzy przystankami i sumaryczne oraz co najważniejsze tu dla forum typ tramwaju jakim jest obsługiwana linia.

Obrazek

Strona jest dostępna pod linkiem: http://rj.kzkgop.com.pl/

Trampesar6
Posty: 5875
Rejestracja: 23 cze 2015, 00:05
Lokalizacja: Siem-ce Śl.

#2 Post autor: Trampesar6 » 30 sty 2017, 10:33

Podane odległości międzyprzystankowe w większości nie zgadzają się z tymi podanymi na poprzedniej wersji strony z rozkładami oraz niektóre czasy i odległości w nawiasie również nie zgadzają się.
Linia nr 13: Siemianowice Plac Skargi - Katowice Plac Wolności
Linia nr 16: Wełnowiec - Brynów

Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#3 Post autor: polaque » 30 sty 2017, 12:34

Pytanie które są faktycznie poprawne. Może te obcecnie są brane z kursówek a nie ze ŚKUPU ja poprzednio

Ciekawostką jest że można warianty tras zobaczyć dla przykładu 15 kierunek Sosnowiec


Obrazek

trajtek
Posty: 1457
Rejestracja: 29 lis 2014, 12:52
Lokalizacja: Hindenburg

#4 Post autor: trajtek » 30 sty 2017, 12:58

Wszystkie kursy tramwajów są podkreślone - co jest mylne, bo w poprzedniej wersji kursy obsługiwane taborem z mniejszym lub większym procentem niskiej podłogi były wyróżnione, a tak można odnieść mylne wrażenie, że tramwaje nadgoniły zaległości i wszystko jeździ niskopodłogowe :)

Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#5 Post autor: polaque » 30 sty 2017, 13:05

Ale śmiem twierdzić że te podkreślenie nie oznacza w tym przypadku pojazdu niskopodłogowego

trajtek
Posty: 1457
Rejestracja: 29 lis 2014, 12:52
Lokalizacja: Hindenburg

#6 Post autor: trajtek » 30 sty 2017, 14:11

polaque pisze:Ale śmiem twierdzić że te podkreślenie nie oznacza w tym przypadku pojazdu niskopodłogowego
Z pewnością tak, jednak lata przyzwyczajeń robią swoje ;) Wiadomo - przyzwyczajenia są wrogiem postępu, ale czy w tym wypadku akurat taka rewolucja jest potrzebna - wątpię ;)

Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#7 Post autor: polaque » 30 sty 2017, 17:48

Robiłem testy z Gpsem na dwóch liniach autobusowych i odległości mniej więcej się zgadzały więc musieli je zaktualizować

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2792
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#8 Post autor: elot360 » 30 sty 2017, 18:53

Warto też wspomnieć że przy wybraniu konkretnego kursu pod trasą wyświetla się tabor jaki dany kurs obsługuje.
Na stronie znalazła się też strona z typami taboru.
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#9 Post autor: polaque » 30 sty 2017, 20:02

To jest dość dobra ciekawostka

Awatar użytkownika
Warturtles
Posty: 260
Rejestracja: 27 lip 2012, 16:14
Lokalizacja: Katowice Zawodzie

#10 Post autor: Warturtles » 30 sty 2017, 23:47

elot360 pisze:Warto też wspomnieć że przy wybraniu konkretnego kursu pod trasą wyświetla się tabor jaki dany kurs obsługuje.
Na stronie znalazła się też strona z typami taboru.
Naprawdę do wagonu 105N może wejść 149 osób? Bo z tego by wychodziło, że taki pojedynczy wagon pomieści co najmniej tyle osób, co autobusowy tabor C.
linia 23
Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia - Katowice Szopienice Pętla

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2792
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#11 Post autor: elot360 » 31 sty 2017, 08:55

Słowem klucz jest poniżej. Nie ma konkretnie napisane jak bardzo poniżej.
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

DW
Posty: 8055
Rejestracja: 13 lis 2006, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

#12 Post autor: DW » 31 sty 2017, 21:17

polaque pisze:Pytanie które są faktycznie poprawne. Może te obcecnie są brane z kursówek a nie ze ŚKUPU ja poprzednio
Zarówno na poprzedniej i nowej stronie z rozkładami, odległości są czerpane z danych jakie są w systemie ŚKUP. Jednak na dotychczasowej stronie często ich brakowało, a w przypadku obsługi kilku stanowisk jednego przystanku podczas jednego kursu (np. na liniach okrężnych) dla każdego stanowiska była prezentowana ta sama odległość (błędna w przypadku powtórnej obsługi tego samego przystanku). W nowej wersji serwisu odległości powinny odzwierciedlać to, co jest w rozkładach jazdy KZK GOP. Jednak jak pokazał przykład z T13, informacje podane w nawiasach bywają błędne (obecnie jest już w porządku).
polaque pisze:Robiłem testy z Gpsem na dwóch liniach autobusowych i odległości mniej więcej się zgadzały więc musieli je zaktualizować
To musiałeś trafić na jakieś specyficzne linie :-P Żeby sprawdzić czy odległości są prezentowane prawidłowo, trzeba by je porównać z danymi, które są w rozkładach jazdy KZK GOP. Jest niemało przypadków, w których odległości w rozkładach nie zgadzają się z rzeczywistymi.

Zachęcam do korzystania i testowania nowej strony i zgłaszania wszelkich uwag (tutaj lub na podany na facebooku KZK mail). Strona ma pewne niedociągnięcia. Może uda się je poprawić.

Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#13 Post autor: polaque » 01 lut 2017, 01:44

Testowałem na liniach 850, 820 oraz 22 poza tym jestem tego świadom że nie wszystko się będzie 100% zgadzać bo całość zależy od wielu czynników

Pimpek
Posty: 4217
Rejestracja: 23 kwie 2009, 01:50
Lokalizacja: Chorzów

#14 Post autor: Pimpek » 02 lut 2017, 07:05

DW pisze:Zachęcam do korzystania i testowania nowej strony
Potestowane. Wysłałam maila ze zrzutami ekranu i opisami - łącznie 12 błędów technicznych, 3 błędy dotyczące wyświetlanych danych oraz 3 sugestie ;-)

aso
Posty: 76
Rejestracja: 19 cze 2011, 09:47
Lokalizacja: Sosnowiec

#15 Post autor: aso » 02 lut 2017, 08:54

DW pisze:Zachęcam do korzystania i testowania nowej strony i zgłaszania wszelkich uwag (tutaj lub na podany na facebooku KZK mail). Strona ma pewne niedociągnięcia. Może uda się je poprawić.
Te opisy wariantów to jakiś koszmar. Czy naprawdę w KZK GOP nie ma już ani jednej kompetentnej osoby, która potrafiłaby w rozkładzie jazdy kurs wariantowy opisać prostymi słowami typu: "kurs do: (...)", "kurs przez (...)", "kurs do (...) przez (...)", itp. Proste, logiczne, czytelne oznaczenie, przy jak najmniejsze ilości słów. A jak będę chciał prześledzić sobie spis przystanków, to kliknę w kurs. Taki 850 to już w ogóle cyrk - dla każdego typu dnia używa innej literki. W efekcie: dla kursów do Teatru i do Placu Piastów z obsługą centrów handlowych lub bez używamy aż 11 literek. Widząc coś takiego, osoby które kiedyś pisały rozkłady jazdy ręcznie na przystankach chyba przewracają się w grobie.

musicus
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 21:08
Lokalizacja: Gliwice

#16 Post autor: musicus » 02 lut 2017, 18:34

aso pisze: Taki 850 to już w ogóle cyrk - dla każdego typu dnia używa innej literki. W efekcie: dla kursów do Teatru i do Placu Piastów z obsługą centrów handlowych lub bez używamy aż 11 literek. Widząc coś takiego, osoby które kiedyś pisały rozkłady jazdy ręcznie na przystankach chyba przewracają się w grobie.
Z rozkładu wynika, że 850 ma ponad 50 przystanków w jednym kierunku. Można by pomyśleć, że to nie jest już linia pospieszna.
Pimpek pisze:Potestowane. Wysłałam maila ze zrzutami ekranu i opisami - łącznie 12 błędów technicznych, 3 błędy dotyczące wyświetlanych danych oraz 3 sugestie ;-)
Trochę tych błędów jest. Może lepiej używać starej strony. A poważne te 15 błędów?

Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#17 Post autor: polaque » 02 lut 2017, 18:49

Przecież o jest wersja Beta więc zauważone błędy jak najbardziej mogą istnieć

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2792
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#18 Post autor: elot360 » 02 lut 2017, 18:59

musicus pisze:Z rozkładu wynika, że 850 ma ponad 50 przystanków w jednym kierunku. Można by pomyśleć, że to nie jest już linia pospieszna.
Bo jak liczysz powielone kilkukrotnie przystanki to nie ma co się dziwić że ci takie bzdety wychodzą. W ten rozkład trzeba patrzeć z głową.

A propo linii 850. Jest strona gdzie mam listę przystanków z Placu Piastów w stronę Bytomia. Mam normalną czcionką napisaną normalną trasę, czyli nic nowego. No i są jakieś dziwne przystanki które są chyba przypadkowo wyciągnięte z trasy autobusu i wsadzone gdziekolwiek bez żadnego ładu i składu.
Plac Piastów -> Dąbrowskiego -> Częstochowska -> Akacjowa -> Dąbrowskiego -> Teatr -> Zajezdnia -> Maciejów M1 -> Zygmunta Starego (Od kiedy 850 jeździ przez ten przystanek?) -> Nowy Świat -> Karb -> Miechowice Plejada -> ...
Dalej nie czytam bo to nie ma sensu. Oczywiście po pewnej liczbie losowych przystanków z trasy i jednego z rozkładu innego autobusu znowu mamy normalny przystanek i potem znowu losowanie, na jaki wypadnie na tego bęc. Sprawdziłem odjazdy z przystanku Dąbrowskiego. Jednego między przystankami Plac Piastów a Częstochowska, drugim tym normalnym w kolejności i trzecim między Dworcem w Bytomiu a Wrocławską.

Mam tylko nadzieję że to jakieś niedopatrzenie, bo nie chce mi się wierzyć że ktoś uznał że to będzie... miało jakiś cel?
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

DW
Posty: 8055
Rejestracja: 13 lis 2006, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

#19 Post autor: DW » 02 lut 2017, 18:59

aso pisze:Te opisy wariantów to jakiś koszmar. Czy naprawdę w KZK GOP nie ma już ani jednej kompetentnej osoby, która potrafiłaby w rozkładzie jazdy kurs wariantowy opisać prostymi słowami typu: "kurs do: (...)", "kurs przez (...)", "kurs do (...) przez (...)", itp. Proste, logiczne, czytelne oznaczenie, przy jak najmniejsze ilości słów. A jak będę chciał prześledzić sobie spis przystanków, to kliknę w kurs. Taki 850 to już w ogóle cyrk - dla każdego typu dnia używa innej literki. W efekcie: dla kursów do Teatru i do Placu Piastów z obsługą centrów handlowych lub bez używamy aż 11 literek. Widząc coś takiego, osoby które kiedyś pisały rozkłady jazdy ręcznie na przystankach chyba przewracają się w grobie.
Zarówno na poprzedniej, jak i nowej stronie, opisy wariantów tworzą się automatycznie i nikt w to nie ingeruje. Też mi brakuje opisu w nowym serwisie. Na starej stronie nie były one idealne, ale szybko można było odczytać jaką trasą pojedzie dany kurs. Teraz, żeby sprawdzić czym się różnią dane warianty trzeba porównywać listy przystanków.

Rozkład jazdy 850 jest jednym z przykładów, w których widać, że rozkłady jazdy czerpane są z modułu, który nie był przeznaczony do ich prezentacji w serwisie dla pasażerów. Część linii jest na tyle skomplikowana, że aby wszystko zgadzało się w ŚKUPie, trzeba mocno ingerować w pierwotny plik Excela z rozkładem jazdy.

trajtek
Posty: 1457
Rejestracja: 29 lis 2014, 12:52
Lokalizacja: Hindenburg

#20 Post autor: trajtek » 02 lut 2017, 19:55

elot360 pisze:Zygmunta Starego (Od kiedy 850 jeździ przez ten przystanek?)
Jeździ, gdy rusza spod gliwickiego teatru - to chyba drugi przystanek na tej wydłużonej trasie.

Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#21 Post autor: polaque » 02 lut 2017, 20:15

elot360 pisze:
musicus pisze:Z rozkładu wynika, że 850 ma ponad 50 przystanków w jednym kierunku. Można by pomyśleć, że to nie jest już linia pospieszna.
Bo jak liczysz powielone kilkukrotnie przystanki to nie ma co się dziwić że ci takie bzdety wychodzą. W ten rozkład trzeba patrzeć z głową.

A propo linii 850. Jest strona gdzie mam listę przystanków z Placu Piastów w stronę Bytomia. Mam normalną czcionką napisaną normalną trasę, czyli nic nowego. No i są jakieś dziwne przystanki które są chyba przypadkowo wyciągnięte z trasy autobusu i wsadzone gdziekolwiek bez żadnego ładu i składu.
Plac Piastów -> Dąbrowskiego -> Częstochowska -> Akacjowa -> Dąbrowskiego -> Teatr -> Zajezdnia -> Maciejów M1 -> Zygmunta Starego (Od kiedy 850 jeździ przez ten przystanek?) -> Nowy Świat -> Karb -> Miechowice Plejada -> ...
Dalej nie czytam bo to nie ma sensu. Oczywiście po pewnej liczbie losowych przystanków z trasy i jednego z rozkładu innego autobusu znowu mamy normalny przystanek i potem znowu losowanie, na jaki wypadnie na tego bęc. Sprawdziłem odjazdy z przystanku Dąbrowskiego. Jednego między przystankami Plac Piastów a Częstochowska, drugim tym normalnym w kolejności i trzecim między Dworcem w Bytomiu a Wrocławską.

Mam tylko nadzieję że to jakieś niedopatrzenie, bo nie chce mi się wierzyć że ktoś uznał że to będzie... miało jakiś cel?
Wg rozkładu jeździ taką trasą http://rozklady.kzkgop.pl/index.php?co= ... rasy=19938

aso
Posty: 76
Rejestracja: 19 cze 2011, 09:47
Lokalizacja: Sosnowiec

#22 Post autor: aso » 02 lut 2017, 22:03

DW pisze:
aso pisze:Te opisy wariantów to jakiś koszmar. Czy naprawdę w KZK GOP nie ma już ani jednej kompetentnej osoby, która potrafiłaby w rozkładzie jazdy kurs wariantowy opisać prostymi słowami typu: "kurs do: (...)", "kurs przez (...)", "kurs do (...) przez (...)", itp. Proste, logiczne, czytelne oznaczenie, przy jak najmniejsze ilości słów. A jak będę chciał prześledzić sobie spis przystanków, to kliknę w kurs. Taki 850 to już w ogóle cyrk - dla każdego typu dnia używa innej literki. W efekcie: dla kursów do Teatru i do Placu Piastów z obsługą centrów handlowych lub bez używamy aż 11 literek. Widząc coś takiego, osoby które kiedyś pisały rozkłady jazdy ręcznie na przystankach chyba przewracają się w grobie.
Zarówno na poprzedniej, jak i nowej stronie, opisy wariantów tworzą się automatycznie i nikt w to nie ingeruje. Też mi brakuje opisu w nowym serwisie. Na starej stronie nie były one idealne, ale szybko można było odczytać jaką trasą pojedzie dany kurs. Teraz, żeby sprawdzić czym się różnią dane warianty trzeba porównywać listy przystanków.
Automatyzacja nie stanowi usprawiedliwienia dla indolencji (by nie użyć bardziej ostrych słów). Ja rozumiem, że po uruchomieniu ŚKUP wdrażanie kolejnych knotów stało się w KZK GOP rutyną, ale informacja przystankowa ma być prosta, przejrzysta i logiczna. Skoro czegoś nie da się robić automatem, to znaczy, że należy robić ręcznie. Poza tym Jaworzno też używa Busmana i nie przypominam sobie, by tam takie koszmarne opisy wariantów wisiały na przystankach.

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#23 Post autor: Penny » 03 lut 2017, 17:48

elot360 pisze:
musicus pisze:Z rozkładu wynika, że 850 ma ponad 50 przystanków w jednym kierunku. Można by pomyśleć, że to nie jest już linia pospieszna.
Bo jak liczysz powielone kilkukrotnie przystanki to nie ma co się dziwić że ci takie bzdety wychodzą.
No liczy, to co jest opublikowane. Zatem dlaczego jest to w taki niedopracowany sposób opublikowane? To już lepiej czytać tabelaryczny rozkład jazdy.
elot360 pisze:W ten rozkład trzeba patrzeć z głową.
Jest coś takiego jak "user experience" i raczej dąży się do tego, żeby portale dostosowywać do klienta, a nie klienta do portalu. Coś takiego jak rozkład jazdy powinno być schludne, przejrzyste i jednoznaczne, szczególnie wtedy, jeżeli ma się na celu pozyskiwanie pasażerów.

Pimpek
Posty: 4217
Rejestracja: 23 kwie 2009, 01:50
Lokalizacja: Chorzów

#24 Post autor: Pimpek » 11 lut 2017, 22:18

W nowej wersji rozkładu dość dokuczliwy jest brak podkreślenia linii, którym w ciągu ostatnich 7 dni zmienił się rozkład jazdy oraz że linie tramwajowe są na samym dole.

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2792
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#25 Post autor: elot360 » 07 mar 2017, 19:18

Ja mam jeszcze jedno pytanie. Myślę że nie bez powodu utworzono nową stronę, dlatego chciałem się spytać czy jest znana dokładna data lub bliżej nieokreślony monet wygaszenia starej strony lub zaprzestanie jej aktualizowania?
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

trajtek
Posty: 1457
Rejestracja: 29 lis 2014, 12:52
Lokalizacja: Hindenburg

#26 Post autor: trajtek » 07 mar 2017, 19:27

elot360 pisze:Ja mam jeszcze jedno pytanie. Myślę że nie bez powodu utworzono nową stronę, dlatego chciałem się spytać czy jest znana dokładna data lub bliżej nieokreślony monet wygaszenia starej strony lub zaprzestanie jej aktualizowania?
Jak na razie mam wrażenie, że ta stara jest szybciej aktualizowana.. mam nadzieję, że dojdzie do tego jak najpóźniej, bo stara wersja jest dla mnie czytelniejsza i wygodniejsza.

Pimpek
Posty: 4217
Rejestracja: 23 kwie 2009, 01:50
Lokalizacja: Chorzów

#27 Post autor: Pimpek » 07 mar 2017, 21:29

Obie wersje są aktualizowane jednocześnie, ponieważ różni się "jedynie" interfejs, a nie baza danych. Oba widoki pobierają identyczne dane, tylko reprezentują je w inny sposób.

trajtek
Posty: 1457
Rejestracja: 29 lis 2014, 12:52
Lokalizacja: Hindenburg

#28 Post autor: trajtek » 07 mar 2017, 22:54

To którędy się wchodzi w nowy rozkład dla np. T4 z poziomu nowej strony?

DW
Posty: 8055
Rejestracja: 13 lis 2006, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

#29 Post autor: DW » 09 mar 2017, 20:11

Pimpek pisze:Obie wersje są aktualizowane jednocześnie, ponieważ różni się "jedynie" interfejs, a nie baza danych. Oba widoki pobierają identyczne dane, tylko reprezentują je w inny sposób.
Na nowej strony rozkład jazdy ukazuje się automatycznie po wgraniu rozkładu do systemu ŚKUP (przeważnie następuje to kolejnego dnia).
Na starej stronie rozkład jazdy jest wgrywany bezpośrednio na tą stronę, niezależnie od umieszczenie rozkładu w innych miejscach.

musicus
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 21:08
Lokalizacja: Gliwice

#30 Post autor: musicus » 17 mar 2017, 23:33

Dzisiaj wieczorem pojawiły się numery stanowisk przystankowych obok nazw przystanków np. http://rj.kzkgop.com.pl/rozklady/2-0/ oraz została wprowadzona możliwość wyświetlenia rozkładu przystankowego.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości