Zmiany w transporcie publicznym?

Dyskusje o organizacji ruchu.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

Zmiany w transporcie publicznym?

#1 Post autor: Penny » 25 lut 2010, 22:49

Artykuł dotyczy również tramwajów. Proponuję w tym wątku porozmawiać o zmianach w prawie proponowanych przez Was (tylko nie piszmy za dużo o KZK GOP, bo to tematów beczka bez dna ;-) ) Ciężko mi było znaleźć bardziej odpowiednie miejsce na ten artykuł, ale od biedy pasuje pod "Dyskusje o organizacji ruchu." :P
Rynek Kolejowy pisze:Rząd chce zmian w transporcie publicznym

To samorządy albo minister infrastruktury będą zajmowali się organizowaniem niezbędnego z punktu widzenia interesu społecznego przewozu osób - informuje Polska Agencja Prasowa. Pozostałe przewozy będą wykonywali na zasadach rynkowych przewoźnicy komercyjni.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Projekt ma zmienić dotychczasowy sposób funkcjonowania i organizowania przewozów w transporcie publicznym, m.in. drogowym i kolejowym. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, projekt zakłada, że zorganizowanie regularnego przewozu osób niezbędnego z punktu widzenia ogólnego interesu społecznego powinno należeć do tzw. "organizatora publicznego transportu zbiorowego", czyli samorządu lub ministra infrastruktury.

Organizator przewozów będzie planował rozwój transportu i organizował sieć komunikacyjną. Będzie mógł zlecić świadczenie publicznego transportu zbiorowego samorządowemu zakładowi budżetowemu lub prywatnemu przedsiębiorcy.

Projekt określa też podmioty, które będą musiały przygotować plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Są to: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, związki i porozumienia międzygminne obejmujące 80 tys. mieszkańców, oraz związki i porozumienia powiatów obejmujące 120 tys. mieszkańców. Przy opracowywaniu planu organizator będzie musiał brać pod uwagę opinie mieszkańców.

Ustawa umożliwi też samorządom pobieranie od przewoźników opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych i dworców, których są właścicielem albo nim zarządzają. Górną granicę opłaty określono na 5 gr za jedno zatrzymanie. Jeżeli samorząd nie jest właścicielem przystanku, opłata ta ma być ustalana między gminą, na obszarze której usytuowany jest określony przystanek i jego właścicielem. Pieniądze mają być przekazywane na budowę, przebudowę i remont przystanków, dworców oraz wiat przystankowych lub innych budynków służących pasażerom.
(źródło: Polska Agencja Prasowa, 2 lutego 2010)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości