OpenTTD

Inne tematy związane z np. symulatorami
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

OpenTTD

#1 Post autor: polaque » 09 lis 2014, 10:55

Dziś chciałem Wam jako miłośnicom transportu przedstawić grę OpenTTD (czyli Open Transport Tycoon Deluxe); jest to wolny i bezpłatny klon starej gry Transport Tycoon Deluxe, który już na dzisiejsze czasy przerósł swoimi możliwościami oryginał.

W tej grze wcielamy się w właściciela firmy transportowej i naszym zadaniem jest oczywiście zarabiać i przebić albo graczy fizycznych w grze on-line, albo graczy sterowanych przez komputer(na grze lokalnej). Do tego możemy używać w podstawowej wersji gry samochody, samoloty, kolej (zwykłą, zelektryfikowaną, jednoszynową, magnetyczną), tramwaje.

Od nas samych zależy, w co będziemy inwestować. Możemy opierać się tylko na transporcie towarowym (możny przewozić np. węgiel, drewno, kosztowności, owoce, rudę żelaza, poczta, itd.) lub na transporcie pasażerskim (wewnątrz jednego miasta lub międzymiastowe)

W początkowej fazie mamy dostępne mało typów środków transportu (które mają określone parametry, np. szybkość, koszty utrzymania czy niezawodność, itd.) i z czasem dostajemy ich więcej tak, aby w przypadku powiększania sieci mogliśmy przewieść więcej towarów lub ludzi na większe odległości i szybciej.

Gra jak wspomniałem jest darmowa i można ją pobrać ze strony http://www.openttd.org/en/

Do tego jest sporo dodatków, np. dodających lepszą grafikę, nowe pojazdy, typy torów, dróg, światła oraz np. sztuczną inteligencję.

Jakby co, to służę pomocą. :)
Załączniki
Przykładowy wygląd miasta i  terenu
Przykładowy wygląd miasta i terenu
Tu wygląd tras kolejowych
Tu wygląd tras kolejowych

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#2 Post autor: Peter » 09 lis 2014, 21:59

Sporo czasu już minęło jak grałem w Transport Tycoon. :)
Zaczynałem w XIX wieku od parowozów i woziłem drewno, węgiel, stal, itp. Można było wybudować sobie jakiś zakład przemysłowy jak się zarobiło już trochę kasy. Potem jak miasta się rozwinęły, woziło się ludzi. Stawiałem stacje kolejowe w samych centrach, żeby jak najwięcej tymi pociągami ludzi jeździło.
Później pojawiły się lokomotywy spalinowe, elektrowozy i prędkość przewozów była coraz większa. Oczywiście budowało się całą infrastrukturę.
Ostatecznie zakończyła się sprawa jak był już monorail. Prowadziłem też loty, ale to było ogólnie drogie przedsięwzięcie, z tym, że zyski też można było relatywnie duże osiągać.
Jak sobie ktoś świetnie radził biznesowo, można było wykupić konkurencyjne spółki transportowe, a nawet postawić sobie pomnik w centrum miasta. :mryellow:
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
polaque
Posty: 268
Rejestracja: 09 maja 2014, 23:43
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#3 Post autor: polaque » 09 lis 2014, 22:17

Peter pisze:Sporo czasu już minęło jak grałem w Transport Tycoon. :)
Zaczynałem w XIX wieku od parowozów i woziłem drewno, węgiel, stal, itp. Można było wybudować sobie jakiś zakład przemysłowy jak się zarobiło już trochę kasy. Potem jak miasta się rozwinęły, woziło się ludzi. Stawiałem stacje kolejowe w samych centrach, żeby jak najwięcej tymi pociągami ludzi jeździło.
Później pojawiły się lokomotywy spalinowe, elektrowozy i prędkość przewozów była coraz większa. Oczywiście budowało się całą infrastrukturę.
Ostatecznie zakończyła się sprawa jak był już monorail. Prowadziłem też loty, ale to było ogólnie drogie przedsięwzięcie, z tym, że zyski też można było relatywnie duże osiągać.
Jak sobie ktoś świetnie radził biznesowo, można było wykupić konkurencyjne spółki transportowe, a nawet postawić sobie pomnik w centrum miasta. :mryellow:
No i w sumie wiele w tym Klonie jest dalej podobne. Niektóre rzeczy poprawili, mapy można teraz większe, np. 2048x2048. Poprawione jest granie Online i wiele innych. Jest też parę dodatków ciekawych, np. Polish Train Set czy FIRS.

harrier13
Posty: 6
Rejestracja: 10 lip 2017, 12:07
Lokalizacja: GŮRNY ŚLŮNSK

Re: OpenTTD

#4 Post autor: harrier13 » 17 sty 2020, 20:34

Przepraszam za robienie baąganu. NIe zauważyłem, że w "inne" już jest dyskusja na temat Open TTD.
Wracając do tematu to ponawiam pytanie:
Chciałbym zapytać kolegów Waszej opinii n temat gry Open TTD. Jest ona głównie stworzona w celu rozbudowy sieci kolejowej, jednak można również w samych miastach budować linie tramwajowe. Mimo, że sama gra oparta jest jeszcze na grze Transport Tycoon Deluxe z lat 90., to mimo upływu lat jest ona najciekawszą pozycją jeśli chodzi o strategie ekonomiczne, w których można budować sieci tramwajowe.

Awatar użytkownika
IgorMike
Posty: 2811
Rejestracja: 08 sty 2018, 19:38
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: OpenTTD

#5 Post autor: IgorMike » 18 sty 2020, 06:50

Ja sobie czasem pykam, na nie za dużej mapie, w czasie dojazdów na/z polibudy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość