Zapowiadanie przystanków

Dyskusje o wagonach serii Konstal 105N i pochodnych.
Wiadomość
Autor
bumbus
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2007, 20:42
Lokalizacja: Katowice

Zapowiadanie przystanków

#1 Post autor: bumbus » 14 maja 2007, 19:18

jakie jeszcze stopiątki zapowiadają przystanki od 2003 nie spotkałem się z tym aż gdzieś z miesiać temu jechałem 749 i zapowiadał w jakie jeszcze stopiątki zapowiadają przystanki?

Awatar użytkownika
Sebastian22
Posty: 202
Rejestracja: 24 lis 2006, 13:09
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#2 Post autor: Sebastian22 » 14 maja 2007, 19:35

Jakos szybko to zniknelo...przynajmniej w RK1, kiedys był tez komunikat "uwaga! odjazd!" pozniej wprowadzili nazwy oraz tablice informacyjne wewnetrzne a pozniej wszystko zlikwidowali. Ciekawe czy nie lepiej mozna bylo wykozystac tą kase.

ff
Posty: 5734
Rejestracja: 13 lis 2006, 18:33
Lokalizacja: ---

Re: Zapowiadanie przystanków

#3 Post autor: ff » 14 maja 2007, 19:40

bumbus pisze:jakie jeszcze stopiątki zapowiadają przystanki od 2003 nie spotkałem się z tym aż gdzieś z miesiać temu jechałem 749 i zapowiadał w jakie jeszcze stopiątki zapowiadają przystanki?
Ostatnią stopiątką, która słyszałem jak zapowiada głosowo przystanki był skład 685+686 na linii 11 w marcu 2006 roku (chyba poc. 116). Był to wyjątek, bo od stycznia 2006 do czerwca 2006 zapowiadanie było wyłączone i trafić można było tylko na grafikę na wewnętrznym wyświetlaczu (a to i tak rzadko, bo było mało już kart). To czy zapowiada nie zalexy od wagonu (acz trochę też, bo ważne czy są sprawne głośniki), ale właśnie głównie od tego czy jest wsadzona w komputer karta pociągu. Karty są wsadzane teraz już tylko w Gliwicach i jest tylko zapowiadanie graficzne, a ten zapowiadający miesiąc temu 749, o którym mówisz mnie w tym momencie zaskoczył...
Sebastian22 pisze:Jakos szybko to zniknelo...przynajmniej w RK1, kiedys był tez komunikat "uwaga! odjazd!" pozniej wprowadzili nazwy oraz tablice informacyjne wewnetrzne a pozniej wszystko zlikwidowali. Ciekawe czy nie lepiej mozna bylo wykozystac tą kase.
Teraz mi się przypomniało, że jak dziś na Rynku wchodziłem do karlika 807, to skądś wydobyło się, ale raczej nie w karliku owo stare "Uwaga odjazd". Może to się wydobyło z gadaczek na Rynku...?

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

Re: Zapowiadanie przystanków

#4 Post autor: Boguś » 14 maja 2007, 20:05

ff pisze:Teraz mi się przypomniało, że jak dziś na Rynku wchodziłem do karlika 807, to skądś wydobyło się, ale raczej nie w karliku owo stare "Uwaga odjazd". Może to się wydobyło z gadaczek na Rynku...?
Też mi się to zdarzyło i wydawało mi się, że głos wydobywał z zewnętrznego głośnka po prawej stronie nad drugimi i trzecimi drzwiami.
Na fotce widać kratkę w której być może jest głośnik
http://tramwaje.mojeforum.net/album_page.php?pic_id=103
Ostatnio zmieniony 15 maja 2007, 13:30 przez Boguś, łącznie zmieniany 1 raz.

DW
Posty: 8055
Rejestracja: 13 lis 2006, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

#5 Post autor: DW » 14 maja 2007, 21:37

Głośniki (co najmniej jeden) jeszcze pod koniec 2005 r. działały w wagonie #666. Przy kontroli biletów wydobyła się z nich wtedy następująca informacja: "proszę przygotować bilety do kontroli" (albo coś podobnego). Wcześniej taką informację przy kontroli słyszałem też w innym wagonie, ale nie pamiętam już w jakim.

W Będzinie powiadamianie głosowe o przystankach i wyświetlanie informacji na wewnętrznych wyświetlaczach nie działa już od dawna (w większości wagonów z innych zajezdni również) :(

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#6 Post autor: Boguś » 15 maja 2007, 09:44

DW pisze:Głośniki (co najmniej jeden) jeszcze pod koniec 2005 r. działały w wagonie #666. Przy kontroli biletów wydobyła się z nich wtedy następująca informacja: "proszę przygotować bilety do kontroli" (albo coś podobnego). Wcześniej taką informację przy kontroli słyszałem też w innym wagonie, ale nie pamiętam już w jakim.
Informacje głosowe o kontroli biletów działają nawet do dziś. Jakieś miesiąc lub półtora miesiąca temu słyszałem ją w składzie na 16, tylko nie mogę sobie przypomnieć w którym, na pewno nie w krakowiakach

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#7 Post autor: Peter » 15 maja 2007, 10:29

Cóż gadaczki mamy od około 10 lat, ale jedyne które jeszcze działają to raczej tylko w Karlikach i też nie wszystkich. :?
Nie ma po prostu widocznie serwisu i obsługi technicznej do tego. Kiedyś tam zakupili i tyle. :wink:

Wandalizm dotknął również karlikowych gadaczek. Złom nawet jest poszukiwany w postaci kratek ochronnych głośników...

Zmieniło się tylko tyle, że jest teraz kobiecy głos. 8)
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#8 Post autor: Boguś » 17 lis 2007, 18:27

W #695+593 działała... gadaczka. Niestety mówiła bardzo cichutko. Jedyne, co udało mi się usłyszeć to: ding - dong: Wesołe Miasteczko i Katowice Dąb Kościół.

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#9 Post autor: luki » 17 lis 2007, 23:08

Boguś pisze:W #695+593 działała... gadaczka. Niestety mówiła bardzo cichutko. Jedyne, co udało mi się usłyszeć to: ding - dong: Wesołe Miasteczko i Katowice Dąb Kościół.
A wiesz może na jakim pociągu ??
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#10 Post autor: Boguś » 18 lis 2007, 14:07

luki pisze:
Boguś pisze:W #695+593 działała... gadaczka. Niestety mówiła bardzo cichutko. Jedyne, co udało mi się usłyszeć to: ding - dong: Wesołe Miasteczko i Katowice Dąb Kościół.
A wiesz może na jakim pociągu ??
A wiem, na poc.118.

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 688
Rejestracja: 22 sie 2007, 22:28
Lokalizacja: Knurów

#11 Post autor: Przemo » 18 lis 2007, 18:51

ZTCP to w ZK-4 skończyli gadać gdzieś w okolicy marca-kwietnia 2006 roku.
Ostatni ding-dong "uwaga odjazd" slyszałem w #379 ,31.07.06 na poc. 405
Obecnie w żadnym wagonie nic nikt nie gada :) .

Awatar użytkownika
adasiek
Posty: 353
Rejestracja: 12 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: Gliwice

#12 Post autor: adasiek » 18 lis 2007, 21:00

Pamiętam jak w #316 była ta gadaczka strasznie głośna. Jeszcze wtedy istniał cały skład #316+472, ale #316 pojawiał się często na linii 5 solo. Wtedy mi się tak wryło w pamięć to głośne zapowiadanie. I działało w nim dosyć długo, w każdym razie mniej więcej do końca 2005. I chyba w latach 2004-2005 jakoś to zaczęło znikać..Ech :(

puschel
Posty: 420
Rejestracja: 26 sty 2009, 01:02
Lokalizacja: Zabrze - Mikulczyce

#13 Post autor: puschel » 13 lut 2009, 23:51

Parę dni przed tym, jak 732 poszedł do Łodzi na modernizację jeździłem tym wagonem na poc. 503. Ten wagon musiał mieć kartę "RAM", Bo, jak się wbijało linię bez karty, to tylny wyświetlacz nie świecił. Załączyłem gadanie przystanków i o dziwo działało, tylko był pewien feler. Podczas jazdy z Zabrza do Bytomia przystanek "Bobrek - szkoła " zapowiadał, jako " Katowice - telewizja", a podczas odjazdu z pl. Sikorskiego zapowiadał kierunek jazdy - Zabrze Dworzec PKP. Ale była fajna reakcja pasażerów - patrzeli na mnie jak na jakiegoś super służbistę :)
Jeszcze taka ciekawostka - wszystkie autokomputery we wozach ZKT - 4 zapowiadały przystanek "Zaborze - Bielszowicka", tylko w wagonie 608 zapowiadał "Zaborze - Poręba", a na wyświetlaczu komputera pisało "Poremba" :)
Pierwszy skład, który testował autokomputery w Gliwicach to 654-653 na poc. 31.
Puschel

ff
Posty: 5734
Rejestracja: 13 lis 2006, 18:33
Lokalizacja: ---

#14 Post autor: ff » 14 lut 2009, 00:04

puschel pisze:Załączyłem gadanie przystanków i o dziwo działało, tylko był pewien feler. Podczas jazdy z Zabrza do Bytomia przystanek "Bobrek - szkoła " zapowiadał, jako " Katowice - telewizja", a podczas odjazdu z pl. Sikorskiego zapowiadał kierunek jazdy - Zabrze Dworzec PKP.
W Katowicach też mieliśmy przez pewien czas podobny feler. Nieistniejący jeszcze, ale już wgrany przystanek Katowice Sokolska (nowy) był zapowiadany we wszystkich wagonach, w których było załączone zapowiadanie - bez względu na typ wagonu czy zajezdnię - jako "Zabrze Biskupice Pętla" :) Pomyłek po tej aktualizacji było więcej, ale ta była najciekawsza.
puschel pisze:Jeszcze taka ciekawostka - wszystkie autokomputery we wozach ZKT - 4 zapowiadały przystanek "Zaborze - Bielszowicka", tylko w wagonie 608 zapowiadał "Zaborze - Poręba", a na wyświetlaczu komputera pisało "Poremba" :)
Dziwne. Przecież to co ma zapowiadać było uzależnione od karty dla danego pociągu, a nie od autokomputera wagonu...

puschel
Posty: 420
Rejestracja: 26 sty 2009, 01:02
Lokalizacja: Zabrze - Mikulczyce

#15 Post autor: puschel » 14 lut 2009, 00:09

No właśnie mnie też to dziwiło, a nie było to tak przypadkiem, że każdy autokomputer miał wgrane w swojej pamięci wszystkie przystanki, a karta RAM tylko "informowała" go co ma zapowiadać? :?:
Puschel

ff
Posty: 5734
Rejestracja: 13 lis 2006, 18:33
Lokalizacja: ---

#16 Post autor: ff » 14 lut 2009, 00:12

puschel pisze:No właśnie mnie też to dziwiło, a nie było to tak przypadkiem, że każdy autokomputer miał wgrane w swojej pamięci wszystkie przystanki, a karta RAM tylko "informowała" go co ma zapowiadać? :?:
Też się nad tym zastanawiałem po Twojej wypowiedzi czy to jednak tak nie było. Jesli tak, to pewnie autokomputer wagonu 608 ominęła aktualizacja zapowiedzi ;) Natomiast nie spotkałem się, żebym w Chorzowie czy Katowicach po takiej aktualizacji kiedykolwiek usłyszał zapowiedź po staremu. Tylko, że takie wgrywanie musiałoby być trochę pracochłonne (do każdego trzeba by było podejść) i może dlatego było takie rzadkie.

puschel
Posty: 420
Rejestracja: 26 sty 2009, 01:02
Lokalizacja: Zabrze - Mikulczyce

#17 Post autor: puschel » 14 lut 2009, 00:19

A co powiesz na to: kiedyś, ale to było zaraz na początku, jak wprowadzili gadanie na linii 4, ale nie wiem na jakim przystanku zapowiadał przystanki autobusowe, gdzieś z okolic Siewierza. Dziwne prawda?
Puschel

ff
Posty: 5734
Rejestracja: 13 lis 2006, 18:33
Lokalizacja: ---

#18 Post autor: ff » 12 wrz 2009, 12:54

Jechałem dziś karlikiem na linii 0 do Stadionu. Usłyszałem na końcowym przystanku zapowiedź "Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia" i byłem mile zaskoczony. W poprzednim systemie lektor mówił zdaje się tylko "pętla" ;) Albo nawet i bez tego...

Karol
Posty: 305
Rejestracja: 29 lis 2006, 00:03

#19 Post autor: Karol » 12 wrz 2009, 14:05

ff pisze:Jechałem dziś karlikiem na linii 0 do Stadionu. Usłyszałem na końcowym przystanku zapowiedź "Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia" i byłem mile zaskoczony. W poprzednim systemie lektor mówił zdaje się tylko "pętla" ;) Albo nawet i bez tego...
Łał. To może i w końcu Plac Wolności, Dworzec i np. Bytom Głęboka uzupełniono...

ff
Posty: 5734
Rejestracja: 13 lis 2006, 18:33
Lokalizacja: ---

#20 Post autor: ff » 12 wrz 2009, 14:15

Dodam jeszcze, że na wyświetlaczu wewnętrznym jest wtedy STADION ŚL.P.Z.

Awatar użytkownika
Damian_1947
Posty: 1120
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec

#21 Post autor: Damian_1947 » 26 gru 2012, 08:17

puschel pisze:No właśnie mnie też to dziwiło, a nie było to tak przypadkiem, że każdy autokomputer miał wgrane w swojej pamięci wszystkie przystanki, a karta RAM tylko "informowała" go co ma zapowiadać? :?:
No ponoć tak było, zapowiedzi były wgrane do gadadła, a autokomputer odczytywał z karty RAM na podstawie RJ jaki przystanek ma być zapowiedziany. Oczywiście jeszcze musiał odpowiednio działać system pomiaru drogi, aby te zapowiedzi były dobrze rozłożone :)
Pozdrawiam ;)

pycio1400
Posty: 569
Rejestracja: 19 sie 2011, 17:15
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#22 Post autor: pycio1400 » 26 gru 2012, 12:09

Damian_1947 pisze:
puschel pisze:No właśnie mnie też to dziwiło, a nie było to tak przypadkiem, że każdy autokomputer miał wgrane w swojej pamięci wszystkie przystanki, a karta RAM tylko "informowała" go co ma zapowiadać? :?:
No ponoć tak było, zapowiedzi były wgrane do gadadła, a autokomputer odczytywał z karty RAM na podstawie RJ jaki przystanek ma być zapowiedziany. Oczywiście jeszcze musiał odpowiednio działać system pomiaru drogi, aby te zapowiedzi były dobrze rozłożone :)
Damian, zawsze mogłeś co przystanek wciskać enter :)
Obsady pociągów wieczornych/nocnych najczęściej podaję przed wyjazdem tych pociągów, lecz mam 100% pewność, że dany wagon wyjedzie na danym pociagu...

Awatar użytkownika
Damian_1947
Posty: 1120
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec

#23 Post autor: Damian_1947 » 26 gru 2012, 19:51

pycio1400 pisze:
Damian_1947 pisze:
puschel pisze:No właśnie mnie też to dziwiło, a nie było to tak przypadkiem, że każdy autokomputer miał wgrane w swojej pamięci wszystkie przystanki, a karta RAM tylko "informowała" go co ma zapowiadać? :?:
No ponoć tak było, zapowiedzi były wgrane do gadadła, a autokomputer odczytywał z karty RAM na podstawie RJ jaki przystanek ma być zapowiedziany. Oczywiście jeszcze musiał odpowiednio działać system pomiaru drogi, aby te zapowiedzi były dobrze rozłożone :)
Damian, zawsze mogłeś co przystanek wciskać enter :)
Zależy jaki autokomputer masz na myśli bo w SRG 3000P nie można ręcznie załączać zapowiedzi, a w 2000 to nie wiem.
Pozdrawiam ;)

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#24 Post autor: adam86 » 26 gru 2012, 20:11

Damian_1947 pisze:
puschel pisze:No właśnie mnie też to dziwiło, a nie było to tak przypadkiem, że każdy autokomputer miał wgrane w swojej pamięci wszystkie przystanki, a karta RAM tylko "informowała" go co ma zapowiadać? :?:
No ponoć tak było, zapowiedzi były wgrane do gadadła, a autokomputer odczytywał z karty RAM na podstawie RJ jaki przystanek ma być zapowiedziany. Oczywiście jeszcze musiał odpowiednio działać system pomiaru drogi, aby te zapowiedzi były dobrze rozłożone :)
One były korygowane otwarciem i zamknięciem drzwi. Zapowiedzi były, a raczej do dziś są, w pamięci SRG2000. Gdy nie jest podpięty kabel do czujnika modułu drogi, wystarczy najpierw wcisnąć nastepny i zatwierdzić.
KZKGOP 1779

Awatar użytkownika
Damian_1947
Posty: 1120
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec

#25 Post autor: Damian_1947 » 12 lut 2013, 07:32

adam86 pisze:
Damian_1947 pisze:
puschel pisze:No właśnie mnie też to dziwiło, a nie było to tak przypadkiem, że każdy autokomputer miał wgrane w swojej pamięci wszystkie przystanki, a karta RAM tylko "informowała" go co ma zapowiadać? :?:
No ponoć tak było, zapowiedzi były wgrane do gadadła, a autokomputer odczytywał z karty RAM na podstawie RJ jaki przystanek ma być zapowiedziany. Oczywiście jeszcze musiał odpowiednio działać system pomiaru drogi, aby te zapowiedzi były dobrze rozłożone :)
One były korygowane otwarciem i zamknięciem drzwi. Zapowiedzi były, a raczej do dziś są, w pamięci SRG2000. Gdy nie jest podpięty kabel do czujnika modułu drogi, wystarczy najpierw wcisnąć nastepny i zatwierdzić.
Adam, zapowiedzi nie ma w Autokomputerze. Autokomputer przesyłał tylko info do gadadła z karty pamięci co ma być zapowiedziane.
Pozdrawiam ;)

Michal_94
Posty: 279
Rejestracja: 12 lut 2013, 17:37
Lokalizacja: Chorzów

#26 Post autor: Michal_94 » 13 lut 2013, 10:18

Ostatnio też mało słyszę zapowiedzi głosowe w 116Nd. Na stronie TŚ jest też przykład zapowiedzi jakie mają być w moderusach, ale jak ostatnio jechałem #646 na poc. 217 to nic nie było zapowiadane, jedynie na tablicy wewnątrz wagonu było: 21 Milowice pętla i jak weszła kontrola to był głosowy komunikat o blokadzie kasowników i przygotowaniu biletów.

Awatar użytkownika
Damian_1947
Posty: 1120
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec

#27 Post autor: Damian_1947 » 13 lut 2013, 10:53

A więc tak. W Citadisach zapowiedzi są wyciszone, z racji braku komunikatów nie których "nowych" przystanków to raz, dwa nie które nazwy zostały zmienione np. Kościuszki Park na Szpital. Na 16-ce nie ma zapowiedzi do Wełnowca. Co do HF 11AC, ponoć jakieś poprawki techniczne jeszcze mają być. Działa zapowiedź o blokadzie kasowników, zapowiedź zewnętrzna linii i kierunku. Wgrane do systemu są zapowiedzi wszystkich przystanków z całej sieci. Więc gdzie wagon się nie pojawi tam będzie zapowiadanie głosowe.
Pozdrawiam ;)

DWD
Posty: 242
Rejestracja: 29 maja 2012, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#28 Post autor: DWD » 13 lut 2013, 12:33

Głosowa zapowiedź blokady kasowników działa jeszcze też do dzisiaj w co poniektórych żelazkach.

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#29 Post autor: Boguś » 17 lut 2013, 20:23

DWD pisze:Głosowa zapowiedź blokady kasowników działa jeszcze też do dzisiaj w co poniektórych żelazkach.
Ta zapowiedź działa nawet w zwykłych stopiątkach z Zawodzia.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#30 Post autor: KZKGaPowicz » 20 lut 2013, 19:52

Zapowiadanie przystanków działało dzisiaj na linii 18 (zapowiedzi zewnętrznej nie słyszałem), jazda bardzo przyjemna, pasażerowie myśleli, że to jakiś nowy tramwaj. A propos nowego tramwaju, na szafce bezpiecznikowej widnieje naklejka o projekcie, na której pisze "Zakup współfinansowany (...)". Byłem też świadkiem jadąc tym tramwajem użycia piasecznicy, dźwięk dość głośny, pasażerowie nie wiedzieli co to jest.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Damian_1947
Posty: 1120
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec

#31 Post autor: Damian_1947 » 20 lut 2013, 22:09

KZKGaPowicz pisze:Zapowiadanie przystanków działało dzisiaj na linii 18 (zapowiedzi zewnętrznej nie słyszałem), jazda bardzo przyjemna, pasażerowie myśleli, że to jakiś nowy tramwaj. A propos nowego tramwaju, na szafce bezpiecznikowej widnieje naklejka o projekcie, na której pisze "Zakup współfinansowany (...)". Byłem też świadkiem jadąc tym tramwajem użycia piasecznicy, dźwięk dość głośny, pasażerowie nie wiedzieli co to jest.
Działało, bo w moderusach są wgrane zapowiedzi przystanków z całej sieci. Więc trudno aby nie działały. Zewnętrzną uruchamia motorniczy, z tego co wiem. Naklejka chyba musi taka być, choć ja bym dał "Modernizacja współfinansowana...". No co do piasecznicy to tak jest bo są zautomatyzowane i jest coś co dmucha piasek do wyjścia, nie tak jak w eNie. :)
Pozdrawiam ;)

R_G
Posty: 2720
Rejestracja: 16 lut 2008, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

#32 Post autor: R_G » 20 lut 2013, 22:20

Damian_1947 pisze:choć ja bym dał "Modernizacja współfinansowana..."
Widocznie takie były wymagania do dofinansowania. Zresztą, prawie wszystko w tych wozach jest nowe.

Mimo wszystko i tak bym się z Tobą zgodził :-P
:!: Pozdrawiam R1 :santa: :!:

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#33 Post autor: KZKGaPowicz » 21 lut 2013, 09:46

Damian_1947 pisze:
KZKGaPowicz pisze:Zapowiadanie przystanków działało dzisiaj na linii 18 (zapowiedzi zewnętrznej nie słyszałem), jazda bardzo przyjemna, pasażerowie myśleli, że to jakiś nowy tramwaj. A propos nowego tramwaju, na szafce bezpiecznikowej widnieje naklejka o projekcie, na której pisze "Zakup współfinansowany (...)". Byłem też świadkiem jadąc tym tramwajem użycia piasecznicy, dźwięk dość głośny, pasażerowie nie wiedzieli co to jest.
Działało, bo w moderusach są wgrane zapowiedzi przystanków z całej sieci. Więc trudno aby nie działały. Zewnętrzną uruchamia motorniczy, z tego co wiem. Naklejka chyba musi taka być, choć ja bym dał "Modernizacja współfinansowana...". No co do piasecznicy to tak jest bo są zautomatyzowane i jest coś co dmucha piasek do wyjścia, nie tak jak w eNie. :)
Wiem o tym, że są wgrane, ale ostatnio ktoś pisał, że wtedy jeszcze nie działały.
R_G pisze:
Damian_1947 pisze:choć ja bym dał "Modernizacja współfinansowana..."
Widocznie takie były wymagania do dofinansowania. Zresztą, prawie wszystko w tych wozach jest nowe.

Mimo wszystko i tak bym się z Tobą zgodził :-P
Ja również.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Slim
Posty: 191
Rejestracja: 22 paź 2010, 13:42
Lokalizacja: Sosnowiec

#34 Post autor: Slim » 07 mar 2013, 06:49

Czy wie ktoś może dlaczego będzińskie Moderusy nie mają zapowiedzi przystanków?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości