Najdłuższa linia tramwajowa na świecie

Dyskusje na tematy odbiegające mniej lub bardziej od tematyki forum.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

Najdłuższa linia tramwajowa na świecie

#1 Post autor: Penny » 16 wrz 2010, 20:54

Najdłuższa linia tramwajowa na świecie

De Kusttram to nazwa linii tramwajowej łączącej kurorty rozsiane wzdłuż belgijskiego wybrzeża. Wiele nadmorskich miejscowości zawdzięcza powstanie i rozkwit temu niezwykłemu tramwajowi.


Obrazek

Wydaje się, że śnię na jawie. Jakby jakaś niewidzialna siła przeniosła mnie w świat surrealistycznych płócien René Magritte'a. Stopniowo dociera do mnie, że siedzę w tramwaju. Przyjechał z tętniącej życiem Ostendy i naprawdę sunie po plaży!

Po lewej rozciąga się pasm wydm, po prawej szumi morze. Na niektórych odcinkach tory położono wprost na brzegu. Po wyjściu na przystanek można od razu wskoczyć do wody. Wystarczy tylko rozebrać się w wagonie i poczekać cierpliwe, aż motorniczy otworzy drzwi.

Po pustej plaży hula wiatr. Wagoniki tramwaju wzbijają w powietrzu tumany piasku. Drobne ziarenka tworzą białe obłoczki, jeszcze bardziej potęgujące nierealność tej chwili. Inną osobliwością jest zadziwiająca monotonia wybrzeża. Dookoła nie widać nic innego tylko wydmy, plażę, niebo, morze i tramwaj. Patrząc na pojazd poruszający się przez środek nadmorskiej scenerii można odnieść wrażenie, że tramwaj sunący środkiem plaży jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie.

Podróżujemy osobliwą belgijską linią tramwajową w kierunku miejscowości De Panne. Akurat znajdujemy się na trasie między Ostendą a niewielkim kurortem morskim Middelkerke. Szczególnie ten odcinek linii tramwajowej jest spektakularny, ponieważ szyny biegną po wąskim pasie ziemi między wydmami w Raversijde i brzegiem morza. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w trakcie całej przejażdżki.

Linia tramwajowa liczy 70 kilometrów i łączący wszystkie miejscowości belgijskiego wybrzeża, od De Panne na zachodzie, po Knokke na wschodzie.

Dokładnie 125 lat temu, latem 1885 roku, tuż przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego oddano do użytku pierwszy odcinek kusttram między Ostendą i Middelkerke. Stopniowo w ciągu kolejnych dziesięcioleci linię rozbudowywano i zelektryfikowano.

Obecnie łączy wszystkie miejscowości rozsiane wzdłuż wybrzeża belgijskiego, między Francją i Holandią. Tramwaj przejeżdża przez dziesięć gmin i 16 miejscowości w odstępach dziesięciominutowych, a w szczycie sezonu nawet co pięć minut.
Fajny szpas :) Pociągów od groma - niezła gratka dla spisujących obsady w szczególnie przyjemnych warunkach!

Znalazłem jedną z krańcówek oraz film i zdjęcia dot. linii :)

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#2 Post autor: rafalurbino18 » 17 wrz 2010, 06:26

Pod tym (trochę starszym) zdjęciem zauważyłem, że tramwaj pokonuje trasę w 2h 23min. Imponujące :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości