Jednolite oznakowania ulic i przystanków

Dyskusje na tematy odbiegające mniej lub bardziej od tematyki forum.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 743
Rejestracja: 22 kwie 2008, 10:52
Lokalizacja: Będzin/Mierzęcice

Jednolite oznakowania ulic i przystanków

#1 Post autor: Kuba » 04 lut 2009, 10:45

[img]http://bi.gazeta.pl/im/1/4089/m4089801.gif[/img] pisze: Katowice? Rozpoznasz to na pierwszy rzut oka
Anna Malinowska
2009-02-03


Jednolite przystanki oraz identyczne tabliczki z nazwami ulic i numerów domów przewiduje nowy system informacji miejskiej w Katowicach. Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku.
Aktualnie w Katowicach nazwy ulic, placów czy numery kamienic to tabliczki w różnym kształcie, o różnej czcionce i kolorze. Brakuje informacji o nazwach dzielnic i drogowskazów. - Dla miejscowych, to kwestia estetyki. Dla przyjeżdżających to brak podstawowych informacji, które pomagają w przemieszczaniu się - uważa Arkadiusz Godlewski, wiceprezydent Katowic.

Próby uporządkowania miejskich oznaczeń rozpoczęły się przed dwoma laty od pracy dyplomowej Agnieszki Stawarczyk, studentki Akademii Sztuk Pięknych. Projekt Stawarczyk to czytelna mapka komunikacji miejskiej. Dodatkowo w pracy studentki znalazł się system informacji na przystankach i wewnątrz autobusów.

Kolejną pracą poświęconą oznakowaniu miasta był doktorat Anny Kmity. Powstały konkretne założenia graficzne, np. wizualizacje tabliczek z nazwami ulic i numerami domów. - Oba projekty były nie tylko bardzo interesujące, ale też bardzo Katowicom potrzebne. Dlatego też zdecydowaliśmy się powołać zespół, który rozpocząłby prace nad kompleksowym projektem systemu informacji miejskiej - mówi prof. Marian Oslislo, rektor ASP.

Justyna Kucharczyk z powołanego zespołu podkreśla, że takie zadanie nie może ograniczać się tylko do Katowic. - Oczywiście, od tego miasta zaczniemy, ale pamiętać trzeba, że Katowice graniczą z Chorzowem czy Siemianowicami. Miasta na Śląsku są jak puzzle jednej układanki. Nie może być tak, że w pewnym momencie system znaków urywa się, zostaje czarna dziura. To wszystko musi być ze sobą powiązane - mówi Kucharczyk.

W Polsce jednolite oznakowanie wprowadziły już Warszawa, Łódź i Gdańsk. - Nie chcemy, by była to kalka. Zlecimy badanie socjologiczne nad rozpoznawaniem przestrzeni miejskiej przez mieszkańców. Musimy też zebrać wszelkie dane o nazwach miejsc, również te potoczne i gwarowe - dodaje Kucharczyk.

Godlewski zapewnia, że projekt będzie gotowy w tym roku.
źródło: http://miasta.gazeta.pl/katowice/

Projekt mi się podoba. W Warszawie wszystko ładnie pięknie, Łodzi i Gdańska nie widziałem. W Pradze oznaczenia budynków i dzielnic jednolite co mi się bardzo podoba. A u nas każdy numerek z innej parafii. Jak nie szklana bryła trójkątowa to niebieksa tabliczka metalowa :mruga:

Nie znalazłem odpowiedniego tematu. Jeżeli takowy istnieje, proszę o przeniesienie ;)
"Idę do roboty na zajezdnię, będę zmieniał opony w tramwajach!"
http://mierzecice.myminicity.com/

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości