Remont unijny - Katowice Szopienice - Wiosny Ludów

O bieżących inwestycjach w "żelazne drogi".
Wiadomość
Autor
DW
Posty: 8045
Rejestracja: 13 lis 2006, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Remont unijny - Katowice Szopienice - Wiosny Ludów

#1 Post autor: DW » 11 wrz 2014, 22:00

Od przyszłego tygodnia rozpoczyna się remont w rejonie Placu Powstańców Śląskich w centrum katowickich Szopienic. Przez weekend montowane będą rozjazdy by od poniedziałku tramwaje mogły kursować w miejscu robót po jednym torze.
Prace obejmują przebudowę torowiska wzdłuż ulicy Obrońców Westerplatte i Wiosny Ludów na odcinku od skrzyżowania z ulicą Brynicy do skrzyżowania z ulicą Ratuszową. Wyremontowany zostanie znajdujący się na tym odcinku przystanek Szopienice Kościół.
W ramach jednego zamówienia zrealizowane zostaną również prace drogowe na pobliskich skrzyżowaniach, stąd przetarg ogłosił Urząd Miasta Katowice.
Termin realizacji zamówienia to 30.04.2015 r.

Informacja w BIP Tramwajów Śląskich
Przetarg
Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia
gazeta.pl pisze:Rozpoczyna się remont torowiska tramwajowego w centrum Szopienic

W najbliższy weekend rozpoczną się prace Szopienicach. W sobotę i niedzielę nie będą jeździły tramwaje linii nr 14 i 20.

Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich, mówi, że przy okazji wymiany torowiska zmieni się też okolica placu Powstańców Śląskich. Zostaną przebudowane m.in. chodniki, jezdnie oraz parkingi. Ma tu też się pojawić nowe oświetlenie i przystanki autobusowe oraz i tramwajowe.

- Tą częścią prac zajmie się miasto Katowice. Tramwaje Śląskie odnowią torowisko wbudowane w ul. Obrońców Westerplatte od skrzyżowania z ul. Brynicy, na placu Powstańców Śląskich i w ulicy Wiosny Ludów do skrzyżowania z ul. Ratuszową - mówi Andrzej Zowada.

Dodaje, że w czasie prac ruch tramwajowy będzie utrzymany, ale konieczna budowa rozjazdów technologicznych. Dlatego przez cały weekend tramwaje linii nr 14 kursować będą na trasie: Mysłowice Dworzec PKP - Szopienice pętla oraz Katowice pl. Wolności - Zawodzie pętla, z kolei tramwaje linii nr 20 kursować będą na trasie: Chorzów Ratusz - Zawodzie pętla. Do Szopienic będą kursować zastępcze autobusy.

Wszystkie prace będą kosztować ponad 11 mln zł.
Źródło: katowice.gazeta.pl

Jest też artykuł na stronie Tramwajów Śląskich:
Tramwaje Śląskie S.A. pisze:Zaczyna się remont w sercu katowickich Szopienic

Rozpoczyna się drugi etap realizowanego przez Tramwaje Śląskie S.A. projektu modernizacji infrastruktury. Już w najbliższy weekend (13-14.09.2014 r.) rozpoczną się prace w centrum katowickich Szopienic. Oznacza to weekendową przerwę w ruchu linii nr 14 i 20.

Miasto Katowice oraz Tramwaje Śląskie S.A. rozpoczynają wspólną inwestycję, dzięki której gruntownie zmodernizowane zostanie centrum Szopienic. Swój wygląd zmieni okolica placu Powstańców Śląskich. W zakresie modernizacji znalazły się m.in. instalacje podziemne, chodniki, jezdnie, parkingi, oświetlenie oraz przystanki autobusowe i tramwajowe. Po stronie tramwajowej gruntownie zmodernizowane zostanie torowisko wbudowane w jezdnię ul. Obrońców Westerplatte od skrzyżowania z ul. Brynicy, pl. Powstańców Śląskich i ul. Wiosny Ludów do skrzyżowania z ul. Ratuszową. Nowa sieć trakcyjna zostanie zawieszona na słupach, dzięki czemu znikną elementy mocujące sieć do okolicznych budynków.

Prace w zakresie tramwajowym prowadzone będą przy zachowaniu ruchu liniowego po jednym torze. Dlatego konieczna jest zabudowa rozjazdów technologicznych, umożliwiających ruch mijankowy. Z tego powodu od godz. 6:00 w sobotę 13.09.2014 r. do godz. 22:00 w niedzielę 14.09.2014 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu tramwajowego:
- tramwaje linii nr 14 kursować będą na trasie: Mysłowice Dworzec PKP – Szopienice pętla oraz Katowice pl. Wolności – Zawodzie pętla,
- tramwaje linii nr 20 kursować będą na trasie: Chorzów Ratusz – Zawodzie pętla,
- uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza kursująca na trasie: Zawodzie pętla – Szopienice pętla, zgodnie z tramwajowym rozkładem jazdy.

Prace modernizacyjne w Szopienicach są elementem dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej Projektu pn.: “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Etap II”. Całość prac w pełnym zakresie powinna zostać zrealizowana do końca kwietnia 2015 r. i kosztować blisko 11 mln złotych netto, z czego około 5,8 mln zł netto to wartość zadania tramwajowego.
Źródło: Tramwaje Śląskie S.A.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość