Wieści z Wrocławia

Dyskusje o różnych wydarzeniach, wypadkach itp.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Wieści z Wrocławia

#1 Post autor: Peter » 23 lip 2007, 19:11

Ten artykuł trzeba chyba traktować jako przestrogę jak nie należy remontować torowisk. Sprawa oczywiście toczy się nie od dzisiaj. Już podczas remontu pojawiły się problemy. :mruga:
:arrow: Link
Szewska to najgorsze torowisko w mieście

Magda Nogaj

Kilkaset usterek wykryła w torowisku przy ul. Szewskiej specjalna komisja powołana w Zarządzie Dróg i Komunikacji. Na usunięcie ośmiu najpoważniejszych błędów wykonawca ma czas do końca tygodnia.

- Jeszcze żadne torowisko we Wrocławiu oddane do odbioru nie było tak źle wykonane - mówi Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiK-u. - Raport sporządzony przez naszą komisję to gruba księga, która zawiera listę kilkuset usterek. Mierzyliśmy szyny centymetr po centymetrze. Dotąd nie zdarzyło się, żeby jakiekolwiek torowisko było tak dokładnie badane, ale też z żadnym nie było jeszcze tylu problemów.

Do niedzieli wykonawca musi usunąć osiem najpoważniejszych usterek. Komisja stwierdziła, że niezgodne z projektem są szyny przy ul. Świdnickiej, przy pl. Teatralnym, na skrzyżowaniu z Kazimierza Wielkiego oraz przy skręcie z Szewskiej w Grodzką. - To miejsca, w których szyny się krzyżują lub przechodzą w łuk. Wskazaliśmy odcinki, gdzie istnieje konieczność wymiany torów oraz np. miejsca, gdzie łuk skrętu jest za duży lub za mały - mówi rzeczniczka ZDiK-u.

Naprawę torowiska wykonawca prowadzić ma tak, by nie trzeba było wstrzymywać ruchu tramwajów. Większość prac realizowana więc będzie nocą. - Po ich zakończeniu tory sprawdzimy jeszcze raz i zdecydujemy, czy będziemy kontynuować odbiór inwestycji oraz jak usunięte mają być pozostałe usterki - mówi Ewa Mazur.

Torowisko na Szewskiej zostało warunkowo dopuszczone do ruchu. Inwestycja powinna zakończyć się już prawie dwa miesiące temu. Tymczasem szyny wciąż nie mają odbioru technicznego. Czy wykonawca poniesie jakieś konsekwencje? - Będziemy się nad tym zastanawiać, jeśli okaże się, że nie usunął usterek. Firmie grozi kara za nieterminowe ukończenie prac, bo inwestycję wciąż traktujemy jako nie zakończoną - mówi Mazur.
Źródło: www.gazeta.pl
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#2 Post autor: Peter » 31 mar 2008, 19:46

Kolejne dwa artykuły z Wrocławia na wniosek observatora ;)
Tramwajem przez miasto: koszmar przesiadek
Magda Nogaj 2008-03-28, ostatnia ostatnia aktualizacja 2008-03-29 14:27

Obrazek

Od soboty wszystkie tramwaje w mieście kursują według zmienionych rozkładów jazdy - nowymi trasami lub o innych godzinach. Inaczej jeździ też część autobusów. Wszystko przez równoczesny remont ul. Krakowskiej i budowę estakady na ul. Lotniczej

Obrazek
Na ulicy Lotniczej zrobiono prowizoryczne zatoczki dla autobusów

Pasażerów czekają ciężkie chwile - więcej przesiadek, jazda w tłoku, wystawanie na przystankach. Trzeba będzie uważnie czytać rozkłady jazdy. Po zmianach, jakie wprowadzono, łatwo się pogubić. Część tramwajów jeździ teraz zupełnie gdzie indziej niż do tej pory. Inne mają skrócone trasy. Pozostałe kursują o zmienionych godzinach.

Najgorzej mają mieszkańcy Leśnicy. Przez najbliższe pół roku nieczynne będzie torowisko na ul. Lotniczej. Trzeba nad nim wybudować estakadę dla samochodów. Tramwaje jadące z centrum będą wozić pasażerów tylko do ul. Kwiskiej. Przy byłej zajezdni trzeba się będzie przesiąść do autobusu zastępczego 710, który dziś i jutro będzie kursował do Leśnicy.

Jednak od poniedziałku, żeby tam dojechać, trzeba będzie się aż trzykrotnie przesiadać. Autobusem dostaniemy się tylko do ul. Szczecińskiej. Tam trzeba będzie wsiąść do tramwaju 72. W tym miejscu nie ma pętli, dlatego tramwaj nie będzie zawracał. By jechać w przeciwnym kierunku, motorniczy przesiądzie się na tyłu pojazdu. Tor zmieni na specjalnym rozjeździe. Pasażerowie będą więc mogli korzystać tylko z pierwszego wagonu. Drugi, nawet przy dużym ścisku, będzie jechał pusty, bo przy takim kursowaniu jeden z wagonów musi mieć drzwi z przeciwnej strony.

Wcześniej w czasie remontów ulic pasażerowie musieli kasować bilety przy każdej przymusowej zmianie środka transportu. Teraz będą to robić tylko w pierwszym pojeździe, do którego wsiądą. Bilet za 2 zł będzie ważny przez 90 minut w każdym kolejnym autobusie czy tramwaju z Leśnicy lub Pilczyc i z powrotem.

Niestety, podobnego udogodnienia nie wprowadzono na trasie do Księża Małego, gdzie ze względu na rozpoczynający się dziś remont ulicy Krakowskiej pasażerowie również będą musieli korzystać z komunikacji zastępczej. Na tym odcinku torowisko będzie nieczynne do czerwca przyszłego roku. Na ul. Opolską zamiast "3" i "5" kursować będzie wyłącznie autobus 703. Natomiast na Niskie Łąki - 705. Oba wyruszają z ul. Wierzbowej.

Z powodu zamknięcia torowisk na Krakowskiej i Lotniczej inaczej kursują nie tylko tramwaje, które jeździły na tych trasach, ale także wszystkie pozostałe. - Zmieniliśmy im rozkłady jazdy, by je zsynchronizować z tramwajami, które jeżdżą nowymi trasami - tłumaczy Adam Więcek z wydziału transportu w magistracie.

Uciążliwość remontów odczują też kierowcy. Modernizowane ulice to główne wyloty z miasta w kierunku zachodnim i wschodnim. Lotnicza może być jeszcze bardziej zakorkowana niż zazwyczaj. Zatrzymujące się przy przystankach autobusy zastępcze co chwilę wstrzymywać będą ruch. Na szczęście wybudowano dla nich tymczasowe zatoczki. Czasochłonny będzie też objazd ul. Krakowskiej. Czynna będzie tylko część jezdni prowadząca w stronę Księża Małego. Z powrotem pojedziemy przez Armii Krajowej, Hubską i Pułaskiego. Na tym ostatnim odcinku będzie najgorzej. Przez Pułaskiego wiedzie droga krajowa nr 8 i codziennie stoi się tam w korkach. Teraz oprócz tirów jadących na Warszawę ulicę wypełnią także auta omijające Krakowską.

Obrazek
Tak ma wyglądać estakada nad torowiskiem wzdłuż ul. Lotniczej. Wizualizacja Grzegorz Kilian, Biprogeo Projekt

Obrazek
Tak ma wyglądać estakada nad torowiskiem wzdłuż ul. Lotniczej. Wizualizacja Grzegorz Kilian, Biprogeo Projekt

Nowe trasy tramwajów i autobusów

3 - park Południowy - Kwiska

5 - Cmentarz Grabiszyński - pl. Dominikański, kurs powrotny zaczyna z pl. Wróblewskiego

10, 22 - dojeżdżają do Kwiskiej

12, 21 - do Robotniczej

72 - od poniedziałku kursuje między Szczecińską a Leśnicą

710 - Kwiska - Leśnica, od poniedziałku do Szczecińskiej

722 - pl. Strzegomski - Bulwar Ikara

923 - Brzeziny - Bajana

705 - Wierzbowa - Na Niskich Łąkach

703 - Wierzbowa - Krakowska - Tyska, z powrotem przez Armii Krajowej, Hubską i Pułaskiego, podobnie jak autobusy 114, 120, 243, 900 L i 901.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Chyba jednak za dobrze się nie udało zorganizować komunikacji zastępczej...

Tramwajem po mieście jak bieg z przeszkodami
Magda Nogaj 2008-03-30, ostatnia aktualizacja 2008-03-30 11:35


Obrazek
Po ul. Lotniczej kursuje od soboty autobus zastępczy 710

Myślałam, że na Krakowskiej w autobusie wylecą szyby, tak trzęsło. Na Lotniczej pasażerowie zaatakowali kierowcę, a potem prawie staranował nas tir. Jazda z Księża Małego na Leśnicę trwa teraz dwa razy dłużej, a na trasie można pobić rekord przesiadek


Zamknięte zostały torowiska na ul. Lotniczej i Krakowskiej. Teraz, by dojechać z Księża Małego do Leśnicy, trzeba aż trzykrotnie zmieniać środek transportu. W sobotę sprawdziliśmy, ile pasażerowie stracą na tym czasu. Zwłaszcza, że w poniedziałek dojdzie jeszcze jedna przesiadka.

Na Księże Małe zamiast tramwajów 3 i 5 kursują teraz autobusy zastępcze 703. Z centrum jadą przez Krakowską, bo w tym kierunku ulica jest nadal otwarta. To główny wylot z miasta w kierunku wschodnim. Dla aut zostawiono tylko wąski pas jezdni. Dlatego wciąż jest tam korek. Ruch dodatkowo blokują autobusy, które co chwilę zatrzymują się, by zabrać pasażerów. Nawet gdy ruszą z przystanku, muszą jechać bardzo powoli, a i tak wydaje się, że zaraz się rozlecą. MPK skierowało na tę trasę chyba najgorsze wozy, jakie miało dyspozycji. Strasznie w nich trzęsie, a na każdym wyboju wydaje się, że wylecą szyby. Huk jest taki, że bolą uszy. Na szczęście jazda trwa tylko 10 minut.

Droga do centrum jest znacznie dłuższa. Autobus zastępczy, jak wszystkie auta, musi jechać objazdem. Z Opolskiej skręcamy na wiadukt. Już na Armii Krajowej jest korek. Pasażerowie śmieją się, bo jedna z firm odzieżowych zawiesiła w autobusie uchwyty z napisem "Dziewice, ręka w górę". Wjeżdżamy w Hubską.

Po chwili znów stoimy. W sobotę jest mniejszy ruch, niż w dzień roboczy, a i tak sznur aut zamierzających skręcić w Pułaskiego ciągnie się aż od ul. św. Jerzego. Na Dyrekcyjnej też nie widać, gdzie kończy się korek. Przed wiaduktem zamieszanie. Tu trasa objazdu krzyżuje się z drogą krajową numer 8. Dlatego dalszą drogę autobus pokonuje w żółwim tempie.

Część pasażerów wysiada przy Komuny Paryskiej. By dotrzeć na Niskie Łąki, muszą iść piechotą. Wreszcie autobus dojeżdża na pl. Dominikański, ale mija go i zatrzymuje się spory kawałek dalej.

Mamy za sobą już pół godziny jazdy.

Teraz trzeba przesiąść się na tramwaj. Pokonuję schody, tunel i wpadam na przystanek, ale "trójka" właśnie z niego odjeżdża. Motorniczy zatrzaskuje mi drzwi przed nosem. Na następną muszę czekać 15 minut. Jadę nią do Kwiskiej. Na przystanku przy byłej zajezdni motorniczy wysiada: - To ostatni przystanek. Jak chcecie jechać dalej, tam czeka 710 - wskazuje kolejny autobus zastępczy. Ci, co nie usłyszeli, siedzą, sądząc, że tramwaj pojedzie dalej. Reszta rusza do autobusu.

Wbiegają na czerwonym świetle, lawirując między samochodami. Wydaje się, że zdążą, ale nie. Kierowca zamyka drzwi i odjeżdża. Pasażerowie rzucają za nim kilka ostrych epitetów. Na przystanku gromadzi się spory tłum, zanim pojawi się następny autobus. Ludzie pakują się do środka. Tu wpadają na kierowcę, który wyszedł z kabiny, by zmienić tablice informujące o kierunku jazdy.

- Dlaczego poprzedni autobus nie zaczekał i odjechał pusty?! Granda! - krzyknęła jedna z pasażerek. Pozostali tylko na to czekali.

Zaczęła się ostra wymiana zdań. - Jak ludzie z trzech tramwajów mają się zmieścić w jednym autobusie?! - oburzał się starszy pan. Kierowca próbował się bronić: - Musimy się trzymać rozkładu - wyjaśnił i uciekł za kierownicę.

Ruszamy ul. Lotniczą. W środku straszny ścisk. Jedziemy powoli, bo przed nami sznur samochodów. Nawet w sobotę ruch jest spory, bo to główny wylot z miasta w kierunku zachodnim. Ze względu na trwający remont ulicy wciąż musimy zjeżdżać z jednej jezdni na drugą. Po kilku przystankach zatrzymujemy się w zatoczce, którą wykonawca robót wybudował dla tymczasowych autobusów. Pasażerowie zaczynają wysiadać i nagle słychać huk. Niektórzy aż przykucnęli. - Dalej nie jedziemy - mówi kierowca. - Cysterna o nas zaczepiła. Muszę wezwać pomoc.

Znów musieliśmy się przesiadać. Jednak nawet ci, którzy przy Kwiskiej krzyczeli, teraz nie protestowali. Cysterna minęła nas o zaledwie kilka centymetrów. Na szczęście uszkodziła tylko boczne lusterko. Kierowca MPK zdążył spisać numery z tablicy rejestracyjnej.

Kolejny 710, do którego wsiedliśmy ledwie zdołał wyminąć ten uszkodzony. Pasy ruchu na Lotniczej oddzielają ustawione po środku barierki. Większe samochody z trudem się tam mieszczą.

Po trzech przesiadkach wreszcie docieramy do Leśnicy. Jazda z Księża Małego w sobotę zajęła nam półtorej godziny.

Od poniedziałku może być znacznie gorzej. Tramwaje jechały Lotniczą po wydzielonym torowisku. Autobusy zastępcze będą musiały stać w korkach. Na dodatek z Kwiskiej dojedziemy nimi tylko do Glinianek. Tam znów trzeba się będzie przesiąść, tym razem w tramwaj 72. Na szczęście trasę do Leśnicy czy Pilczyc można pokonać na jednym bilecie za 2 zł. Kasujemy go w pierwszym pojeździe, do którego wsiadamy i bilet jest ważny w każdym następnym przez 90 minut. Tego udogodnienie nie ma jednak w przypadku ul. Krakowskiej. Tam musimy kasować bilet przy każdej przesiadce.



Wiesz o czymś istotnym? Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia we Wrocławiu? Powiadom Alert24.pl lub wyślij SMS albo MMS na numer 605 24 24 24

Obrazek
Przesiadać muszą się tłumy pasażerów

Obrazek
Przystanek przy zajezdni na Legnickiej - strach pomyśleć, ile ludzi będzie na nim w dzień roboczy

Obrazek
'Zatramwaje' nie czekały na pasażerów

Obrazek
Z tramwaju do autobusu zastępczego trzeba było biec
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
*SDIP (U.N.O.)

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#3 Post autor: hanys76 » 31 mar 2008, 19:57

Przypomniał mi się przy tym, remont odcinka Gliwickiej przy imaxie Wtedy też zatramwaje jezdziły jak chciały, a pasażerowie marzli na przystankach. Widac to nie tylko nasza specjalnośc, taki bałagan. Ale we Wrocławiu, strasznie skomplikowana ta podróż.

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#4 Post autor: Peter » 31 mar 2008, 20:08

Wielu ludzi również już chyba chce powrotu linii tramwajowej 7 wraz z innymi towarzyszkami. Remontowana ma być jednak Armii Krajowej, więc na Gliwickiej się nie skończy. :eye:

Powracając do Wrocławia, to rzeczywiście niezły koszmarek wynaleźli. :mruga:
*SDIP (U.N.O.)

memphis
Posty: 1124
Rejestracja: 01 mar 2008, 15:55
Lokalizacja: Josephsdorf-O/S

#5 Post autor: memphis » 31 mar 2008, 20:21

Peter pisze:Powracając do Wrocławia, to rzeczywiście niezły koszmarek wynaleźli. :mruga:
Ale tam od kilkunastu lat nie było dnia, żeby wszystkie linie jeździły na swoich trasach, więc to opisane powyżej to żadna rewelacja, tylko codzienność :P

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#6 Post autor: Peter » 31 mar 2008, 20:23

Fakt. Jak byłem we Wrocławiu w 1999r. to już jakieś objazdy wtedy były. Krzyki zdaje się nie miały tramwajów wtedy. 8)
*SDIP (U.N.O.)

R_G
Posty: 2720
Rejestracja: 16 lut 2008, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

#7 Post autor: R_G » 13 maja 2008, 21:27

10 osób wraz z motorniczym trafiło do szpitala po wypadku w centrum Wrocławia gdzie tramwaj obsługujący linię nr 10 wykoleił się i wtedy wjechał na niego inny tramwaj, jadący zaraz za nim. Przyczyną wypadku była nieuwaga kierującego który przy skręcaniu nie zauważył położenia iglicy. Wszystkie 10 osób rannych już wyszło ze szpitala odnosząc lekkie obrażenia.
:!: Pozdrawiam R1 :santa: :!:

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#8 Post autor: rafalurbino18 » 11 cze 2008, 13:40

Tramwaj zderzył się dziś z autobusem. Link -> http://wiadomosci.onet.pl/1766999,454,item.html

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#9 Post autor: hanys76 » 12 cze 2008, 12:14

We wtorek 10.06 Tramwaj linii 10, który jechał na Biskupin ulicą Wróblewskiego we Wrocławiu, o godz. 15.04 z dużą prędkością skręcił w stronę budynku zajezdni. Manewr był wykonany przy zbyt dużej prędkości, dlatego pierwszy wagon wypadł z szyn i uderzył w murowane ogrodzenie.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 98500.html

Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 743
Rejestracja: 22 kwie 2008, 10:52
Lokalizacja: Będzin/Mierzęcice

#10 Post autor: Kuba » 12 cze 2008, 14:50

We Wrocławiu na wszystkich zakrętach tramwaje jadą z bardzo dużą szybkością czego posmakowałem na początku maja będąc tam. Nawet 5-cio przegubowe Skody wchodzą w zakręt z bardzo dużą, jak dla naszych tramwajów i zakrętów, prędkością.

rafalurbino18 pisze:Tramwaj zderzył się dziś z autobusem. Link -> http://wiadomosci.onet.pl/1766999,454,item.html
http://www.rmf.fm/fakty/?id=138351
Zdjęcia :)
"Idę do roboty na zajezdnię, będę zmieniał opony w tramwajach!"
http://mierzecice.myminicity.com/

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#11 Post autor: rafalurbino18 » 01 sie 2008, 21:03

Z powodu wielkiej awarii wodociągu w centrum Wrocławia niektóre linie tramwajowe kursowały tam na zmienionych trasach.
Link

Awatar użytkownika
observator
Posty: 405
Rejestracja: 20 wrz 2007, 18:50
Lokalizacja: punkt_observacyjny
Kontakt:

#12 Post autor: observator » 22 wrz 2008, 02:31

Pasażer zginął na torach, tramwaj jechał dalej
wsiąść do drugiego wagonu tramwaju nr 12, zgodnie z zaleceniami samego MPK, które w trosce o starsze osoby prowadziło niedawno w mediach akcję nakłaniającą, by wsiadały one do tramwajów środkowymi drzwiami: są lepiej widoczne dla motorniczych, szersze i wyposażone w poręcze.

- Mama wsiadła pierwszymi drzwiami - opowiada pani Anna. - Tato skierował się do drugich. Chodził o lasce, niepewnie się czuł na nierównościach. Gdy próbował wsiąść, drzwi nagle się zamknęły i zatrzasnęły laskę. Tatą szarpnęło, wpadł pod tramwaj. Przerażona mama musiała przejechać cały przystanek, nie wiedząc, co się stało z jej mężem. Potem biegła z powrotem, by sprawdzić, czy żyje. Przeżyła horror. Do dziś jest w głębokim szoku.

Wypadek widzieli pasażerowie siedzący w tramwaju. Przerażeni naciskali dzwonki alarmowe. Motornicza zatrzymała się jednak dopiero na następnym przystanku, przy pl. Dominikańskim. Dopiero tam dowiedziała się, że przejechała człowieka. Tłumaczyła, że nie widziała staruszka, a na dzwonki nie reagowała, bo pasażerowie często się nimi bawią.


W razie czego łap za hamulec - radził przed rokiem prezes wrocławskiego MPK po innym tragicznym wypadku


- Namawialiśmy tatę, żeby ze względu na wiek nie jeździł już samochodem, że tramwajem bezpieczniej. Tymczasem okazuje się, że dla MPK bardziej liczy się rozkład jazdy niż bezpieczeństwo pasażerów. Jak to możliwe, że motornicza niczego nie zobaczyła?

Przystanek nad przejściem Świdnickim należy do najniebezpieczniejszych we Wrocławiu. Motorniczowie tłumaczą, że znajduje się na łuku. - Jest źle wyprofilowany i nie widzimy, czy pasażerowie wsiedli już do drugiego wagonu. Większość z nas jeździ tam na wyczucie - mówi jedna z motorniczych. - Ludzie wybiegają z przejścia podziemnego i wsiadają w ostatniej chwili. Często zdarza się, że kogoś potrącimy lub przytrzaśniemy drzwiami. Zgłaszaliśmy już w dyrekcji, że np. lustro, które postawiono przy przystanku dla poprawienia widoczności, zasłaniają znaki drogowe i sygnalizacja. Jednak do dziś nic się nie zmieniło.

- Nie mieliśmy takich sygnałów - mówi stanowczo rzeczniczka MPK Iwona Czarnacka. - Sprawdzimy i w razie czego będziemy interweniować.

Policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie, ale nie udziela żadnych informacji. Od rodziny pana Kazimierza dowiedzieliśmy się, że śledczy mają problemy z dotarciem do świadków wypadku. Dlatego bliscy zmarłego wywiesili na przystankach tramwajowych ogłoszenia z prośbą o kontakt z osobami, które widziały zdarzenie.

Motornicza prowadząca tramwaj, pod którego kołami zginął pan Kazimierz, nie została zawieszona w obowiązkach.

** Rodzina pana Kazimierza prosi świadków wypadku z 29 sierpnia, ok. godz. 16.30, o kontakt pod numerem telefonu 0667 80 80 60.
zródło: Alert24.pl
tramwaj najlepszym środkiem transportu na zakorkowane miasta

[1] pomiędzy przystankami 'Zawodzie Akademia Ekonomiczna-Zawodzie Ośrodek Sportowy' w kierunku pętli/zajezdni
[2] j.w. w kierunku Rynku

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#13 Post autor: rafalurbino18 » 30 wrz 2008, 18:00

Na zakręcie nowa Skoda wypadła z torów
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Marcin
Posty: 1860
Rejestracja: 09 sie 2007, 00:59
Lokalizacja: Sosnowiec - Zagórze

#14 Post autor: Marcin » 10 paź 2008, 13:25

Kierowca busa, który przejeżdżał przez pl. Grunwaldzki we Wrocławiu nie ustąpił pierwszeństwa tramwajowi, który wjeżdżał na skrzyżowanie. Motorniczy nie zdążył zahamować i doszło do kolizji - pisze Gazeta Wyborcza. Wszystko działo się w godzinach porannego szczytu, tuż po godzinie 9. Świadkowie twierdzą, że bus jadący w stronę Warszawy, gdy wjeżdżał na skrzyżowanie miał zielone światło.
- Od kiedy zakończono remont pl. Grunwaldzkiego sam miałem dwa razy taką sytuację, kiedy to tramwaj chciał 'przeskoczyć' przez skrzyżowanie pomimo tego, że ja miałem już zielone - mówi świadek zdarzenia, który czekał na przystanku na tramwaj.- Ja osobiście nie ryzykuję i przepuszczam tramwaje mimo, że mam zielone. Tylko trąbie czasami. Oni są więksi i w przypadku wypadku ja więcej ryzykuję. Co z tego, że później ktoś przyzna mi rację i ktoś dostanie mandat - dodaje świadek.
- Nie wiadomo kto zawinił i jak dokładnie doszło do kolizji. Wersje kierowców różnią się od siebie, żaden nie przyznaje się do winy, dlatego sprawa została skierowana do sądu grodzkiego - mówi policjant z zespołu prasowego wrocławskiej policji
Źródło: www.infotram.pl

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#15 Post autor: rafalurbino18 » 22 paź 2008, 17:10

W przyszłym miesiącu na ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu ruszy budowa nowoczesnej linii tramwajowej. Kontrakt będzie realizowć firma Bickhardt Bau - podała Gazeta Wyborcza. Ulicą Grabiszyńską tramwaje kursować mają szybciej niż na innych torowiskach w mieście. Będą miały zawsze zielone światło na skrzyżowaniach, do tego wspólne przystanki z autobusami, by ułatwić pasażerom przesiadki. Będzie to pierwszy odcinek linii tramwajowej, wybudowany w ramach programu Zintegrowany System Transportu Szynowego, o którym władze Wrocławia mówią, że zrewolucjonizuje komunikację miejską. Nowe torowisko na Grabiszyńskiej powstanie przy okazji modernizacji całej ulicy. Prace rozpoczną się 10 listopada. Ul. Grabiszyńską przebuduje Bickhardt Bau. -' Oferta Bickhardt Bau była najtańsza, a w przetargu kryterium ceny jest najważniejsze - tłumaczy Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji. - Poza problemami z torowiskiem na ul. Szewskiej firma ma dobre notowania na rynku. Remontowała m.in. ul. Grodzką i Świdnicką.' Bickhardt Bau zapewnia, że na Grabiszyńskiej nie popełni tych samych błędów co na Szewskiej, bo tym razem wzięli do konsorcjum inną firmę odpowiedzialną za budowę torowisk. - Na Szewskiej współpracowaliśmy z PRK. Tramwaje wypadały tam na łukach, które musieliśmy wybudować zbyt ostre, by wpisać je w istniejącą zabudowę - mówi Adam Serdeczny, prezes Bickhardt Bau Polska. - Na Grabiszyńskiej mamy natomiast prosty odcinek torów i wykona go Zakład Sieci i Zasilania.'
Źródło: Infotram

Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 743
Rejestracja: 22 kwie 2008, 10:52
Lokalizacja: Będzin/Mierzęcice

#16 Post autor: Kuba » 22 paź 2008, 17:33

Zaprojektuj tramwaj

Śląsk Wrocław i MPK Wrocław szukają projektantów graffiti na tramwaj.

Do końca października można przesyłać projekty tramwaju promującego piłkarski Śląsk Wrocław. W ramach porozumienia WKS-u z MPK, jeden z tramwajów zostanie pomalowany według projektu, który zwycięży w konkursie organizowanym w ramach akcji 'Śląsk na właściwych torach'. Projekty można przesyłać na adres mailowy graffiti@slaskwroclaw.pl, a wzór wyglądu tramwaju można znaleźć na www . Autor zwycięskiego projektu otrzyma upominki od Śląska Wrocław i MPK.
Zachęcamy do przesyłania swoich propozycji!
Źródło: http://www.digart.pl/aktualnosci/8705/Z ... amwaj.html

A we Wrocławiu stodwójki śmiagaja i jeszcze im konkursy robią na to ;P

P.S. nie wiem jak wstawić mail ;P

Edycja luki
- wstawiłem email,
- a odnośnik mail dodajemy poprzez

Kod: Zaznacz cały

[email]adres[/email]
[/size]
Ostatnio zmieniony 23 paź 2008, 13:23 przez Kuba, łącznie zmieniany 1 raz.
"Idę do roboty na zajezdnię, będę zmieniał opony w tramwajach!"
http://mierzecice.myminicity.com/

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#17 Post autor: hanys76 » 07 sty 2009, 18:57

Wczesnym rankiem, z powodu mrozu, pękła trakcja zasilająca tramwaje przy ul. Sienkiewicza we Wrocławiu. Na miejsce wezwano brygadę Zakładu Sieci i Zasilania MPK, która po ok. 40 minutach usunęła awarię. Ruch tramwajowy na odcinku Wyszyńskiego
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... ajowa.html

Dzień wcześniej też w wyniku mrozu w innej części miasta także uszkodzona została siec.

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... dzkim.html

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#18 Post autor: rafalurbino18 » 02 lut 2009, 17:43

MPK Wrocław ogłosiło przetarg na "dostawę 8 tramwajów trzyczłonowych z częścią niskopodłogową oraz 4 składów tramwajowych dwuwagonowych".
Link -> http://www.mpk.wroc.pl/index.php?option ... &Itemid=32

--------------- EDYCJA 06.02. ---------------
Jesienią przyszłego roku na wrocławskie ulice mają wyjechać pierwsze nowoczesne tramwaje plus. Miasto rozstrzygnęło w czwartek, 5 lutego przetarg na ich dostawę. Wybrało ofertę Skody. Generalnie system Tramwaj Plus zakłada wybudowanie w mieście nowych linii, które połączą wielkie wrocławskie osiedla - jako pierwsze Gaj z Kozanowem. Tramwaje będą szybciej pokonywać trasy, bo na każdym skrzyżowaniu czekać na nie będzie zielone światło. Nie potrzebują pętli dzięki dwóm kabinom motorniczego - z przodu i z tyłu, oraz drzwiom po obu stronach. Skoda ma dostarczyć 28 takich tramwajów. Firma przedstawiła w przetargu najtańszą ofertę. Czesi zgodzili się dostarczyć pojazdy za 263,75 mln zł. Konkurencyjna oferta firmy Bombardier Transportation wynosiła ok. 350 mln zł, a więc była o 90 milionów droższa. Nowe skody będą z zewnątrz bardzo podobne do tych, które obecnie kursują po Wrocławiu na liniach 6 i 7, tylko ich koloru jeszcze nie wybrano. Będą się jednak znacząco różnić wyposażeniem. W tramwaju plus tylko w części będziemy siedzieć tyłem do okien. Większość foteli ustawionych ma być w jednym kierunku. Dzięki temu pasażerowie zyskają więcej miejsc stojących. W '6' czy '7' nie mogli się wcisnąć pomiędzy nogi siedzących. Niestety foteli ubędzie ze względu na drzwi umieszczone po obu stronach pojazdu. Nowością ma być stanowisko dla opiekuna pasażerów. Zasiądzie pośrodku tramwaju i będzie udzielał informacji oraz pomagał osobom niepełnosprawnym i matkom z dziećmi. Wieczorami i w weekendy będzie sprzedawał bilety. Opiekun zadba również o bezpieczeństwo pasażerów dzięki bezpośredniej łączności z policją. Wandali i chuliganów odstraszać ma również system kamer. Kolejnym udogodnieniem będą monitory, gdzie wyświetlać się będą informujące dla pasażerów np. o awariach w komunikacji miejskiej. A gdy takich akurat nie będzie - o koncertach i innych imprezach kulturalnych w mieście. W nowych Skodach ma być także upragniona przez wielu pasażerów klimatyzacja. - Pasażerowie nie powinni się jednak spodziewać, że będzie działać jak w samochodach - zastrzega Zbigniew Komar, szef sekcji ds. rozwoju transportu szynowego w magistracie. - Włączana będzie przy temperaturze powyżej 25 stopni i utrzymywać będzie temperaturę o trzy stopnie niższą niż na zewnątrz. Może się wydawać, że to mało. Jednak zwykle latem w tramwajach jest dużo bardziej gorąco niż na dworze, więc nawet te trzy stopnie dadzą ulgę pasażerom. Skoda ma dostarczyć wszystkie tramwaje plus do października 2011 roku, o ile w marcu uda się podpisać umowę. Pierwsze z nich powinny pojawić się we Wrocławiu w listopadzie przyszłego roku. Po warunkiem, że firma Bombardier nie oprotestuje wyniku przetargu.
Źródło: Infotram.pl

Marcin
Posty: 1860
Rejestracja: 09 sie 2007, 00:59
Lokalizacja: Sosnowiec - Zagórze

#19 Post autor: Marcin » 12 lut 2009, 14:51

Wrocław postawił na Skodę
Wrocław rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych wagonów, które zostaną zakupione w ramach realizowania inwestycji pod nazwą Tramwaj Plus. Zwycięzcą okazała się Skoda. Fakt ten, z jednej strony nie powinien dziwić, gdyż po stolicy Dolnego Śląska jeżdżą już czeskie pojazdy, z drugiej jednak szkoda, że nie udało się wygrać któremuś z rodzimych producentów. Żaden z nich nie złożył nawet ostatecznej oferty i w decydującym boju Czesi pokonali Bombardiera, który w przeszłości dostarczał swoje produkty do Gdańska i Krakowa. W tym miejscu dodajmy, iż do przetargu oprócz wspomnianych wyżej producentów zgłosili się także Siemens, Alstom i Bombardier. W boju o Wrocław mogli startować tylko producenci, którzy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, zrealizowali należycie dostawy wieloczłonowych, jednokierunkowych i dwukierunkowych, albo dwukierunkowych wagonów tramwajowych, z co najmniej 60 % udziałem niskiej podłogi o łącznej wartości co najmniej 100.000.000,00 zł, w tym co najmniej 5 wagonów dwukierunkowych.
O zwycięstwie Skody zadecydowała cena, jaką Czesi zaoferowali. Mianowicie za jeden wagon zażądali kwoty 7,7 mln netto. Bombardier swoje produkty wycenił na 10,5 mln netto. - Najkorzystniejsza wydawała się nam oferta Skody, największe znaczenie miała tu przede wszystkim cena –mówi na łamach portalu MMWrocław Zbigniew Komar, pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju transportu szynowego.
Pierwsze nowe wagony wyjadą na ulice Wrocławia jesienią przyszłego roku. Kolejne będą dostarczane stopniowo –po dwa lub trzy miesięcznie. Dostawy zakończą się jesienią 2011. Łącznie do stolicy Dolnego Śląska przybędzie 28 tramwajów. Jak wspomnieliśmy na wstępie zostaną zakupione w ramach Systemu Tramwaj Plus, w ramach którego linią tramwajową zostaną połączone duże wrocławskie osiedla z centrum miasta.
- Obecnie trwają prace przy ulicy Świeradowskiej i Bardzkiej, tam dopiero trwa projektowanie, stamtąd trasa wyjdzie w kierunku Jagodna –mówi MMWrocław Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji. - W najbliższym czasie rozpoczną się prace na skrzyżowaniu Legnickiej, Na Ostatnim Groszu i Lotniczej, dalej trasa będzie biegła w kierunku stadionu - dodaje.
- Zewnętrznie nowe pojazdy będą bardzo podobne do Skód, które jeżdżą na liniach 6 i 7 –mówi MMWrocław Komar - Inna będzie kolorystyka, której jeszcze nie wybrano. Poza tym kabiny motorniczych będą znajdywać się na dwóch końcach tramwaju, a drzwi będą po obu stronach - dodaje.
- Sama nazwa „Tramwaj Plus”wskazuje na to, że mają być to pojazdy o podwyższonym standardzie –tłumaczy Zbigniew Komar. Najistotniejsze zmiany zaobserwujemy we wnętrzach pojazdów. Inny będzie układ siedzeń, mniej krzeseł zostanie ustawionych tyłem do okien. Pojawi się za to więcej miejsc stojących. Tramwaje będą wyposażone w klimatyzację, monitory informujące o zmianach w komunikacji miejskiej i ważnych wydarzeniach kulturalnych, a także system kamer.
Dla mieszkańców Wrocławia nowością będzie stanowisko opiekuna pasażerów, Jego rola polegać ma na udzielaniu podróżnym odpowiednich informacji i pomaganiu we wnoszeniu wózka inwalidzkiego czy wózka z dzieckiem. Osoba ta, dzięki stałej łączności ze strażą miejską będzie zapobiegać także aktom wandalizmu. Czy nowość ta się przyjmie i sprawdzi? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas.
Źródło: www.infotram.pl

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#20 Post autor: hanys76 » 20 lut 2009, 15:46

Sieć trakcyjna nad skrzyżowaniem ulic Podwale i Świdnickiej we Wrocławiu została w piątek rano zerwana przez samochód ciężarowy. Naprawa przewodów potrwa co najmniej do południa. Uszkodzona została także skoda. http://www.tvn24.pl/-1,1587236,0,1,ciez ... omosc.html

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#21 Post autor: hanys76 » 19 mar 2009, 12:11

RMF donosi że:
Dwuletnie dziecko zostało lekko ranne po zderzeniu dwóch tramwajów we Wrocławiu. Na Alei Wiśniowej jeden z motorniczych nie przełożył odpowiednio zwrotnicy i zamiast pojechać prosto, zderzył się z innym, stojącym już wcześniej na torze tramwajem.

Poszkodowana w tej kolizji dziewczynka otrzymała pomoc medyczną od ratowników karetki pogotowia, która przyjechała na miejsce wypadku. Obrażenia, jakie odniosła nie były poważne - nie trzeba było też odwozić jej do szpitala.

Obecnie trwa usuwanie zniszczonych wagonów tramwajowych. Wyjeżdżając z Wrocławia w kierunku Kudowy Zdroju można utknąć w korku.

memphis
Posty: 1124
Rejestracja: 01 mar 2008, 15:55
Lokalizacja: Josephsdorf-O/S

#22 Post autor: memphis » 19 mar 2009, 13:21

Z materiału filmowego w TVN24 wynika, że tradycyjnie mijali się na zwrotnicy, która była źle przełożona.

Nie mogą pojąć głupoty motorniczych, którzy mijają się na zwrotnicach :/ Przecież były już setki wypadków z tym związanych, łącznie z bardzo tragicznymi.

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#23 Post autor: rafalurbino18 » 03 kwie 2009, 18:51

Prezydent Rafał Dutkiewicz podpisze umowę z firmą Skoda Transportation
Prezydent Rafał Dutkiewicz podpisze umowę z firmą Skoda Transportation na dostawę 28 niskopodłogowych tramwajów. Nowe tramwaje będą obsługiwały dwie pierwsze linie Tramwaju Plus. Kursować będą na trasach: Gaj - Kozanów - stadion przy ul. Drzymały oraz z Leśnicy na Sępolno. Obie linie będą kluczowe w obsłudze stadionu podczas mistrzostw Euro 2012. Pierwsze tramwaje mają się pojawić we Wrocławiu za dwa lata. Dostawy powinny się zakończyć do grudnia 2011 roku.
Skoda Transportation wybrana została w przetargu, który miasto rozpisało w maju zeszłego roku. Był to pierwszy przetarg w Polsce na nowoczesne tramwaje niskopodłogowe, których zakup współfinansowany będzie z pieniędzy unijnych.
Źródło: Infotram.pl

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#24 Post autor: Peter » 17 kwie 2009, 20:28

W zeszłym roku my pożegnaliśmy liniowe stodwójki, w tym roku nastąpi pożegnanie ze stodwójkami we Wrocławiu w najbliższy weekend, chociaż mogą się jeszcze pojawić jako tabor rezerwowy w razie awarii.
Po 40 latach MPK wycofuje stare tramwaje
Magda Nogaj

2009-04-17, ostatnia aktualizacja 2009-04-17 17:26

Obrazek

W ten weekend po raz ostatni na trasy wyjadą tramwaje 102N. Popularne przegubowce przez 40 lat kursowały po ulicach Wrocławia. Teraz trafią na złom
Obrazek
W latach 1969-1973 MPK Wrocław dostało aż 104 wagony 102N. Jeździły one na wszystkich liniach

W grudniu 1969 roku wrocławskie MPK - jak donosiła ówczesna prasa - dostało dwa "pierwsze nowoczesne, szybkobieżne, wielkopojemne, przegubowe wagony 102N, wyprodukowane przez chorzowski Konstal".

Czerwono-kremowe pojazdy o kanciastej stylistyce pomostów trafiły na zajezdnię Dąbie i początkowo obsługiwały linię 10 (Biskupin - Rynek) i 12 (Biskupin - PaFaWag). W kolejnych latach do Wrocławia docierały przegubowce oznaczone jako 102Na, posiadające charakterystyczny zaokrąglony przód. Cześć z nowo dostarczonych pojazdów posiadała inne barwy - niebiesko-kremowe, którymi początkowo wyróżniano tramwaje będące "darem" wrocławskich zakładów pracy dla mieszkańców miasta. Wkrótce niebieski kolor zagościł także na burtach innych wagonów, stając się ponownie barwą wrocławskich tramwajów.

Ogółem w latach 1969 - 1973 MPK Wrocław otrzymał aż 104 wagony generacji 102N. W swojej 40-letniej historii kursowały one praktycznie na każdej wrocławskiej linii tramwajowej, jednak ich domeną były trasy 6, 7, 8, 13, 14, 17 i 20. W drugiej połowie lat 80. na linii 17 zagościły także dwuwagonowe składy przegubowców.

Po powodzi w 1997 roku "stodwójki" charakteryzujące się mniejszym poborem prądu mogły kursować tam, gdzie napotykano na problemy z zasilaniem sieci trakcyjnej. Obsługiwały także linie nocne.

W niedzielę przewiozą ostatnich pasażerów. Potem do grudnia będą jeszcze wykorzystywane jako wozy zastępcze w przypadku różnych awarii, ale nie będą już używane w regularnej komunikacji. MPK zdecydowało się je zezłomować.

W ostatnie kursy tramwaje 102N wyruszą na liniach 2, 4, 14, 17 i 20. Jak radziły sobie przez 40 lat we Wrocławiu, będzie można dowiedzieć się z plakatów wywieszonych w wagonach.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Cóż, w takim razie stodwójki i to w wersji wąskotorowej pozostaną jeszcze tylko w ruchu liniowym w regionie łódzkim na liniach podmiejskich.
*SDIP (U.N.O.)

DW
Posty: 8055
Rejestracja: 13 lis 2006, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

#25 Post autor: DW » 18 kwie 2009, 21:27

Tylko nie wiem czemu Wyborcza tak się uparła z tym "102N", skoro kursują tam tylko wozy "102Na" i "102Nd" (ze stodwójek), a z kancioków zachował się tylko jeden - historyczny.

Marcin
Posty: 1860
Rejestracja: 09 sie 2007, 00:59
Lokalizacja: Sosnowiec - Zagórze

#26 Post autor: Marcin » 18 kwie 2009, 22:05

DW pisze:Tylko nie wiem czemu Wyborcza tak się uparła z tym "102N", skoro kursują tam tylko wozy "102Na" i "102Nd" (ze stodwójek), a z kancioków zachował się tylko jeden - historyczny.
A to już norma u dziennikarzy, kiedyś pisali że PKM Sosnowiec ma przegubowe Jelcze M11 ;].

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#27 Post autor: rafalurbino18 » 19 kwie 2009, 09:59

Marcin pisze:
DW pisze:Tylko nie wiem czemu Wyborcza tak się uparła z tym "102N", skoro kursują tam tylko wozy "102Na" i "102Nd" (ze stodwójek), a z kancioków zachował się tylko jeden - historyczny.
A to już norma u dziennikarzy, kiedyś pisali że PKM Sosnowiec ma przegubowe Jelcze M11 ;].
Ostatnio Ci z Faktu napisali coś co mnie rozśmieszyło bardzo, a ich oburzyło. Mianowicie oskarżali kogoś tam, że nie wyremontowana została stacja kolejowa...Zabrze Mikulczyce i pociągi relacji Bytom - Gliwice się tam nie zatrzymują, a władza obiecywała, że przystanki te zostaną uruchomione. Jeszcze pofatygowali się o zdjęcie tej stacji z dodaniem opisu o jej zarośnięciu...I napewno tutaj nie chodziło o pomyłkę z stacją Zabrze Północ, bo przecież te zdjęcie ktoś musiał zrobić. Nie ma to jak poziom takiej gazety.

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#28 Post autor: Penny » 21 kwie 2009, 13:12

Peter pisze:W zeszłym roku my pożegnaliśmy liniowe stodwójki, w tym roku nastąpi pożegnanie ze stodwójkami we Wrocławiu w najbliższy weekend, chociaż mogą się jeszcze pojawić jako tabor rezerwowy w razie awarii.
Sorry za sam link, ale artykuł składa się głównie ze zdjęć ;)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wroc ... 94969.html

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#29 Post autor: rafalurbino18 » 22 kwie 2009, 07:02

1) Czy wrocławskie tramwaje będą pomarańczowe?
Władze Wrocławia zastanawiają się, jak pomalować tramwaje plus. Ich pomysłodawca Zbigniew Komar nie ma wątpliwości: - Muszą być zupełnie inne od tych, które teraz jeżdżą po mieście

Pierwsze tramwaje plus pojawią się we Wrocławiu za niespełna dwa lata. Na początku mają kursować między osiedlem Gaj a Kozanowem oraz z Leśnicy na Sępolno. 28 sztuk dostarczy firma Skoda. Mają być znacznie szybsze od dotychczasowych tramwajów, głównie dzięki temu, że zatrzymywać się będą tylko na przystankach. Na każdym skrzyżowaniu dostaną bowiem zielone światło. Ma to być nowa jakość w komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Dlatego władze miasta zdecydowały, że tramwaje plus muszą się wyróżniać spośród tych, które obecnie wożą wrocławian.

Agencja graficzna Euro Art Wrocław na zlecenie miasta opracowała kilkadziesiąt propozycji kolorystyki dla nowych skód. - Najbardziej ekstrawagancki pomysł zakłada, że będą pomarańczowe z białymi bąbelkami - mówi Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego w urzędzie miejskim. - Ale pojawiły się też propozycje, by pomalować tramwaje plus na biało, w kolorze seledynowym lub niebieskim z różnymi elementami graficznymi, np. stylizowaną literą P jak Plus.

Informacja, że skody mogą nie być niebieskie, wywołała burzę na forum internetowym skupiającym pasjonatów komunikacji miejskiej. Do naszej redakcji wpłynął list z Wrocławskiego Forum Komunikacyjnego. Mateusz Niedziela, administrator portalu pisze w nim: "To niefrasobliwa pomyłka i złamanie tradycji. Tramwaj plus powinien wyróżniać się funkcjonalnością i szybkością podróżowania, a nie kolorem."

W innym liście zaprotestowali wspólnie Wrocławskie Forum Komunikacyjne, Wratislawiae Amici i Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia. „Niebieski to kolor nierozerwalnie związany z naszym taborem szynowym - czytamy. - Wystarczy przypomnieć »Wrocławską piosenkę «. Dlatego niezrozumiałe jest dla nas wprowadzanie nowych barw, powodujące tylko chaos: inne kolory tramwajów, autobusów oraz tramwaju plus, poruszającego się przecież w dużej mierze po tych samych torowiskach”.

Z tymi argumentami nie zgadza się Zbigniew Komar, szef sekcji ds. rozwoju transportu szynowego w magistracie, osoba odpowiedzialna za wdrożenie systemu Tramwaj Plus: - Piosenka Marii Koterbskiej o niebieskich tramwajach jest sympatyczna, ale Kraków też ma je w tym kolorze. Nie jesteśmy więc wcale oryginalni.

Jego zdaniem tramwaj plus musi zupełnie inaczej wyglądać, by pasażerowie od razu wiedzieli, że to nie jest kolejny zwykły nowy tramwaj we Wrocławiu, tylko ładniejszy i szybszy: - Dlatego trzeba go inaczej pomalować. W tej kwestii jestem zwolennikiem szalonych rozwiązań. Jeśli już niebieski, to w kwiaty, bąbelki lub krasnoludki. Najlepiej jednak, by była to śmiała, nowoczesna kolorystyka. Dlatego podoba mi się pomarańczowy w bąbelki. Jestem też za seledynem, bo kojarzy się z Euro 2012.

Prezydent Rafał Dutkiewicz zdecydował, że spór o kolor tramwaju najlepiej będzie rozstrzygnąć poprzez sondaż: - Chyba większości z nas Wrocław kojarzy się właśnie z niebieskimi tramwajami. Przyznaję, że i mnie ta tradycyjna kolorystyka odpowiada najbardziej. Chciałbym jednak, aby to Wrocławianie zdecydowali, jak ma wyglądać ich tramwaj plus.

Plastyk miejski Beata Urbanowicz obawia się jednak sondażu: - Młodzież, z którą rozmawiałam o tych propozycjach, była za jak najbardziej "odjechaną" kolorystyką. Możemy mieć więc problem, bo to młodzi ludzie najczęściej korzystają z internetu. Ja natomiast nie chciałabym, żeby tramwaj plus był pomarańczowy, bo ten kolor nie kojarzy się z Wrocławiem. Nowe skody mogłyby się wyróżniać jakimś elementem spośród innych tramwajów, ale powinny być niebieskie. Jako dodatkowy kolor podoba mi się np. seledynowy, który pojawić ma się także na przystankach.

W ciągu dwóch tygodni na stronie urzędu miejskiego www.wroclaw.pl ukażą się cztery propozycje kolorystyki nowych skód. - Mieszkańcy poprzez klikanie sami będą mogli wybrać, który kolor najbardziej im się podoba - mówi Paweł Czuma. - Sondaż potrwa tydzień. Potem ogłosimy wyniki.

Wszystkie barwy tramwajów

Pierwsze tramwaje powojennego Wrocławia, odziedziczone po Breslau, były w kolorze kremowym. W 1946 roku przemalowano je na niebiesko, bo akurat tej farby było najwięcej. Czerwona potrzebna była do ważniejszych, politycznych celów. Jednak sześć lat później przyszło z Warszawy polecenie: przemalować na czerwono. I do 1954 roku wszystkie wozy pokraśniały. Czerwień utrzymała się do 1970 roku. Z okazji 25. rocznica powrotu ziem zachodnich do macierzy największe dolnośląskie przedsiębiorstwa zobowiązały się, że zafundują miastu 25 nowych tramwajów przegubowych. Zaczęła się dyskusja, w jakim mają być kolorze i zwyciężył niebieski. By jak w popularnej piosence "pomknęły po szynach niebieskie tramwaje...". Pierwszy niebieski wagon o numerze 2003 przybył do Wrocławia z chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych 30 kwietnia 1970 r. Wkrótce wszystkie wrocławskie tramwaje były już na powrót niebieskie. I tak było aż do zwycięstwa gospodarki rynkowej, kiedy tramwaje stały się barwnymi słupami reklamowymi.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
Wizualizacje: http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/51,3575 ... 8.html?i=1

2) Co za stodwójki?
Popularne „przegubowce”czyli konstalowskie tramwaje 102Na wyruszają w swoje ostatnie planowane kursy we Wrocławiu –poinformowała rzeczniczka prasowa MPK Iwona Czarnecka. W tej chwili przewoźnikowi zostało jeszcze 13 takich tramwajów. Oficjalnie zostaną wycofane w grudniu 2009, ale nie będą już używane w regularnej komunikacji. Mogą jeszcze służyć w sytuacjach awaryjnych. Trasy, które prezentujemy poniżej to ich ostatnie, planowe rejsy. W każdym tramwaju znajdują się plakaty z informacją o przebiegu czterdziestoletniej służby przegubowców we Wrocławiu, a na samym tramwaju wyklejony został napis z podziękowaniem.

Historia wrocławskich „stodwójek”
Blisko 40 lat temu, w grudniu 1969 roku wrocławskie przedsiębiorstwo otrzymało 2 „pierwsze nowoczesne, szybkobieżne, wielkopojemne przegubowe wagony 102N wyprodukowane przez chorzowski Konstal”–doniosła ówczesna prasa. Czerwono-kremowe pojazdy o kanciastej stylistyce pomostów trafiły na zajezdnię Dąbie i początkowo obsługiwały linie 10 (Biskupin –Rynek) i 12 (Biskupin – PaFaWag). W kolejnych latach do Wrocławia docierały przegubowce oznaczone jako 102Na, posiadające charakterystyczny zaokrąglony przód. Cześć z nowo dostarczonych pojazdów miała inne barwy –niebiesko-kremowe, którymi początkowo wyróżniano tramwaje będące „darem”wrocławskich zakładów pracy dla mieszkańców miasta. Wkrótce niebieski kolor zagościł także na burtach innych wagonów, stając się ponownie barwą wrocławskich tramwajów.
Ogółem w latach 1969 –1973 MPK Wrocław otrzymało, aż 104 wagony generacji 102N. W swojej 40 letniej historii „stodwójki”kursowały praktycznie na każdej wrocławskiej linii tramwajowej, jednak ich domeną były linie 6, 7, 8, 13, 14, 17 i 20. W drugiej połowie lat 80-tych na linii 17 zagościły także dwuwagonowe składy przegubowców. Po powodzi w 1997 roku „stodwójki”, charakteryzujące się mniejszym poborem prądu, mogły kursować tam gdzie napotykano na problemy z zasilaniem sieci trakcyjnej. Przegubowce obsługiwały także linie nocne.
Kup sobie tramwaj
Na początku kwietnia br. MPK Wrocław ogłosiło przetarg na sprzedaż trzech wagonów 102Na. Do kupienia są pojazdy oznaczone numerami 2023, 2033 i 2068, stacjonujące w zajezdni nr IV. Otwarcie ofert w środę –22 kwietnia 2009 roku.
Co za „przegubowce”
Wycofanie z ruchu konstalowych przegubowców spowoduje zmniejszenie liczby pojazdów pozostających do dyspozycji MPK Wrocław. Czym zatem będą podróżowali mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska? W dniu 8 kwietnia 2009 roku przewoźnik ponownie ogłosił przetarg na dostawę 8 tramwajów wieloczłonowych, fabrycznie nowych z silnikami asynchronicznymi i z co najmniej jednym członem niskopodłogowym oraz 4 składów tramwajowych dwuwagonowych fabrycznie nowych z silnikami asynchronicznymi. Pierwszy przetarg, z powodu protestów nie doprowadził do wyłonienia producenta, który dostarczyłby pojazdy. Firma, która chce myśleć o podbiciu Wrocławia musi posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie tj. wykazać, że w okresie ostatnich 3 lat przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonała i przekazała do eksploatacji co najmniej 1 tramwaj wieloczłonowy z co najmniej jednym członem niskopodłogowym, napędzany silnikami asynchronicznymi lub 1 skład tramwajowy dwuwagonowy wysokopodłogowy napędzany silnikami asynchronicznymi oraz dysponuje potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia lub przedstawią pisemne zobowiązanie innych podmiotów do udostępnienia potencjału technicznego i osób zdolnych do wykonania zamówienia. Wymagania te zostały zatem zmniejszone w porównaniu do pierwszego przetargu –pierwotnie wymagano od producentów, aby udokumentowali dostawę 4 wagonów trzyczłonowych z częścią niskopodłogową. Patrząc na nowe kryteria wyboru oferty (cena –90, termin realizacji –10) wiadomo już dziś, iż zwycięży oferent, który zaproponuje pojazd najtańszy. Liczyć się będą zatem tacy producenci jak wrocławski Protram, czy FPS z Poznania. Być może do walki włączą się także firmy, które oferują tramwaje całkowicie niskopodłogowe, choć tu problem może stanowić zbyt wygórowana cena (PESA). Ale dopóki nie poznamy szczegółów złożonych ofert wszystko jest przecież możliwe.
Źródło: Infotram.pl
W artykule w formie tabelki jest również plan dotyczący tego, gdzie 102-ki pojawiać się będą w ostatnich dniach funkcjonowania -> http://www.infotram.pl/text.php?from=main&id=24023

--- EDYCJA 04.06.2009r. ---

1) Wrocławskie tramwaje dostępne dla rowerów
Wrocław znosi obowiązujący od lat zakaz przewożenia rowerów w tramwajach i autobusach. Zrobiono tak już w innych polskich miastach. Cykliści wywalczyli swoje prawa m.in. w Krakowie, choć na początku nie podobało się to pasażerom.

We Wrocławiu nigdy nie można było przewozić rowerów komunikacją miejską. Jeśli przebijemy oponę lub zerwiemy łańcuch, możemy wrócić do domu tylko pieszo. Roweru do tramwaju czy autobusu nie wprowadzimy nawet w razie wypadku lub kontuzji uniemożliwiającej dalszą jazdę.

Cezary Grochowski, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa: - Zdarzyło mi się, że podczas jazdy zerwała się straszna wichura i ulewa. W takiej sytuacji fajnie byłoby móc wrócić do domu tramwajem, ale z rowerem.

Wkrótce będzie to możliwe. W przygotowywanym przez MPK nowym regulaminie korzystania z miejskiej komunikacji jest zapis, który pozwala w szczególnych przypadkach na przewożenie roweru. Będzie o tym decydował motorniczy lub kierowca autobusu. Właściciel roweru będzie musiał przypilnować, by sprzęt nie wadził innym pasażerom, a także nie brudził, np. siedzeń.

Iwona Czarnacka, rzeczniczka MPK: - Przepis zacznie obowiązywać, jak tylko prezydent miasta podpisze nowy regulamin. Obawialiśmy się, czy rowery nie będą przeszkadzać innym pasażerom. Doszliśmy jednak do wniosku, że taka usługa jest potrzeba. Wszystko zależy od tego, jak rowerzyści będą z niej korzystać. Mamy nadzieję, że zachowają rozsądek i nie będą wsiadać np. do zatłoczonego autobusu.

Możliwość przewożenia rowerów w sytuacjach szczególnych to wstęp do całkowitego zniesienia ograniczeń. Do tego potrzebna jest uchwała rady miejskiej. Od czasu objęcia funkcji oficera rowerowego o zniesienie zakazu zabiegał Daniel Chojnacki. Chojnacki nie boi się, że tramwaje pełne będą rowerów: - Doświadczenia innych miast, gdzie wprowadzono już taki przepis, pokazują, że rowerzyści nie stanowią problemu, bo mimo że mają taką możliwość, rzadko jeżdżą MPK.

Zielone światło rowerom dali przewoźnicy m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Trójmieście. Chojnacki: - To udogodnienie na przykład dla tych, którzy jeżdżą rekreacyjnie. Mają daleko do parku albo chcą się wybrać na rower gdzieś za miasto, a boją się jechać ruchliwymi ulicami, zwłaszcza z dziećmi.

Marek Czuryło, dyrektor wydziału transportu, uważa, że zapotrzebowanie na taką usługę jest duże, bo komunikacja rowerowa we Wrocławiu rozwija się. Powstają nowe ścieżki rowerowe, pojawiają się parkingi, będą też wypożyczalnie rowerów.

W Krakowie rowery można przewozić komunikacją miejską już od roku. Krakowianie do tego przywykli. Marek Gancarczyk, rzecznik tamtejszego MPK, mówi: - Pasażerowie początkowo obawiali się, że wpłynie to na komfort podróżowania. Nie każdemu uśmiechało się stać w zatłoczonym wagonie obok roweru, który ma zabłocone koła. Okazało się jednak, że rozwiązanie się przyjęło. Skargi są bardzo sporadyczne.

By uniknąć problemów, krakowskie MPK umieściło z tyłu niektórych autobusów bagażnik, do którego można przypiąć rower. Jednak nie na wszystkich przystankach można z niego korzystać, bo montaż i demontaż jednośladu zajmuje zbyt wiele czasu.

Miejsca, z których autobus zabiera rowerzystów, są oznakowane. Można je też znaleźć w internecie. Bagażnik to spore ułatwienie, bo rowerzysta ma pewność, że nawet jeśli jest tłok, będzie mógł wsiąść.

We Wrocławiu na razie nie przewiduje się takich rozwiązań. Jedyne, co się bierze pod uwagę, to wyposażenie autobusów i tramwajów w specjalne pasy, którymi będzie można przywiązać rower.

Wrocław w przeciwieństwie do Krakowa planuje też wprowadzić opłatę za przewóz roweru taką jak za bagaż, czyli 1,20 zł.

- To nie majątek, ale konieczność kupienia biletu spowoduje być może, że z usługi korzystać będą tylko ci, którzy muszą lub faktycznie im zależy - mówi Chojnacki.

Komentuje Magda Nogaj: Nie ma się czego bać

Przewożenie rowerów tylko w sytuacjach szczególnych i to za zgodą motorniczego nie załatwia sprawy. Każdy będzie mógł spuścić powietrze z koła albo zrzucić łańcuch i tłumaczyć, że jego rower się zepsuł. Trzeba szybko pójść dalej i pozwolić rowerzystom przewozić ich pojazdy.

Nie ma obawy, nie grozi nam, że wtedy każdy pasażer będzie wsiadał do tramwaju ze swoim rowerem. Bo po co? Żeby pokazać mu miasto zza szyb "siedemnastki"? Rowery służą do przemieszczania się, a nie wożenia ich na wycieczki.

Nic złego nie stało się w miastach, które zniosły ten anachroniczny zakaz. Nic złego nie stanie się we Wrocławiu. Zgodę na przewożenie roweru w sytuacjach szczególnych traktuję więc jako preludium do zgody bez ograniczeń.

Nie ma się czego bać.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

2) Dni Otwarte zajezdni Borek
W dniu 6 czerwca odbędzie się we Wrocławiu Dni Otwarte Zajezdni Borek. Raz w roku MPK otwiera Zajezdnię dla pasażerów. Goście mogą zaglądać w wszystkie zakątki, zadawać różne pytania, a pracownicy chętnie po Zajezdni oprowadzają i wszystko wyjaśnią.
1. Nowa linia
W tym roku do zabawy przyłączył Zakład Remontów i Modernizacji Tramwajów PROTRAM;dlatego otwieramy Linię Specjalną: MPK –PROTRAM.

W godzinach:
10.00, 12.00, 14.00

Tramwaj Programu 205 WraS odjeżdża z Zajezdni Borek i zawiezie chętnych do siedziby PROTRAM -u, którą także będzie można dokładnie zwiedzić.

2. –Przejażdżka N-ką.

Oprócz tego w godzinach: 10.000;11.00;12.00;13.00 i 14.00

Będzie można przejechać się z Placu Teatralnego zabytkową N-ką do Zajezdni Borek.

3. Zostań motorniczym

Na terenie zajezdni będzie można samodzielnie poprowadzić tramwaj, a wszyscy, którzy się odważą, otrzymają specjalny certyfikat.

4. Pokaz Autobusów i rowerów.

Na terenie zajezdni MPK zaprezentuje swoje najnowsze zakupy, między innymi autobusy marki Mercedes. Zaprezentujemy alternatywę także dla komunikacji miejskiej: rowery elektryczne i skutery.

Zwiedzających czeka wiele innych atrakcji: grill, muzyka, a także liczne niespodzianki.
Źródło: Infotram.pl

--- EDYCJA 10.06.2009r. ---
„Dostawa 8 tramwajów wieloczłonowych z częścią niskopodłogową oraz 4 składów tramwajowych dwuwagonowych, fabrycznie nowych, z silnikami asynchronicznymi”.



Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu zawiadamia w trybie art. 92 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, że:
1. W postępowaniu o zamówienie publiczne na „dostawę 8 tramwajów wieloczłonowych z częścią niskopodłogową oraz 4 składów tramwajowych dwuwagonowych, fabrycznie nowych, z silnikami asynchronicznymi”, przeprowadzonym w trybie przetargu ograniczonego, została wybrana oferta, która uzyskała, zgodnie z ustalonymi kryteriami oceny ofert, największą ilość punktów, złożona przez:
Remonty i Modernizacja Tramwajów „PROTRAM-Wrocław” Spółka z o.o., ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław
Cena wybranej oferty: 33.911.120,00 zł
Źródło: http://www.mpk.wroc.pl/index.php?option ... &Itemid=32 [w linku znajduje się tabela z wykazem zdobytych punktów przez 2 startujące w przetargu firmy]

ff
Posty: 5734
Rejestracja: 13 lis 2006, 18:33
Lokalizacja: ---

#30 Post autor: ff » 24 lip 2009, 19:02

W dzisiejszym Teleexpressie mówili, że we Wrocławiu pojawił się tramwaj z reklamą Zagłębia Lubin. Ponieważ kibice Zagłębia i miejscowego Śląska nie darzą się sympatią, więc wrocławianie uznali to za prowokację. Z tego co widziałem był tam napis "Lubin - miasto mistrzów". Reklamodawca (klub?, miasto?) powiedział, że intencją nie była reklama klubu, ale reklama imprez, które będą się odbywać w Lubinie. Kibice Śląska w to nie uwierzyli i zapowiadali zdemolowanie tramwaju w najbliższym czasie. Zarząd MPK zawczasu jednak zdecydował o zdemontowaniu reklamy.

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#31 Post autor: hanys76 » 12 paź 2009, 22:54

Sztafeta tramwajowa we Wrocławiu łapie zadyszkę na pętlach. Nowy pomysł urzędników na zlikwidowanie kilkunastominutowych postojów dla tramwajów na pętlach zamiast przyspieszyć ich kursowanie wprowadził tylko zamieszanie. Aby nadrobić opóźnienia, motorniczowie muszą jeździć teraz bez przerwy.

Wygląda na to, że zawiodła urzędnicza wyobraźnia. Bo żaden z pomysłodawców nie wziął pod uwagę powstających w mieście korków, przez które tramwaje spóźniają się nawet o kilkadziesiąt minut. W takich warunkach umówienie się ze zmiennikiem na konkretną godzinę graniczy z cudem i bywa, że motorniczowie po prostu się nie zmieniają - ta sama osoba, ale już bez odpoczynku dalej prowadzi tramwaj.

To nie jedyny problem, bo jeżeli nawet uda się im zamienić, te kilkanaście minut oszczędności sprawia, że na torach w tym samym czasie jedzie więcej wozów, a to dla infrastruktury projektowanej często jeszcze przez Niemców zabieg ponad siły.
Pracownicy MPK narzekają i radzą urzędnikom, by chociaż przez miesiąc spróbowali dojeżdżać tramwajem do pracy. Z pewnością będą mieli wówczas dużo czasu na obmyślanie kolejnych rewolucyjnych rozwiązań.
Zródło: Rmf, interia.pl

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#32 Post autor: KZKGaPowicz » 21 lis 2009, 22:41

www.mmwroclaw.pl pisze: Wiadomości: Teatralne kursy na linii tramwajowej nr 4
Teatr Nie-Taki w tramwaju [wideo]

Gra na bębnach, flecie, tresowanie niewidzialnych psów, poszukiwania księcia i taniec flamenco - to wszystko i trochę więcej można było zobaczyć w tramwaju linii nr 4 we Wrocławiu.

Młodzi ludzie na cały dzień przenieśli scenę teatralną do popularnego "ogórka".
Pasażerowie "czwórki" mogli się wczoraj porządnie zdziwić, wsiadając do obklejonego plakatami i pełnego muzyki oraz poprzebieranych ludzi tramwaju kursującego między Biskupinem a Oporowem. Była to akcja fundacji Teatr Nie-Taki. Młodzi teatrolodzy chcą w ten sposób przedstawić się wrocławianom i zachęcić ludzi do uczestnictwa w ich kolejnych przedsięwzięciach.

Fundacja powstała w czerwcu 2009 roku. Składa się głównie ze studentów i absolwentów wrocławskiej polonistyki. Za główny cel postawiła sobie wyszukiwanie niekonwencjonalnych form teatralnych i dokumentowanie ich działalności.

- Jesteśmy zainteresowani teatrem "nie-takim", czyli grupami o których się nie słyszy, a jest ich całe mnóstwo. Chcemy w styczniu ruszyć z kwartalnikiem teatrologicznym, będziemy organizować spotkania i konferencje. Wybierzemy się też w poszukiwaniu niekonwencjonalnych teatrów po Polsce - mówi Kasia Knychalska, prezes fundacji. - Tramwaj miał być jednorazową akcją promocyjną, ale widać, że jest duże zainteresowanie. Może w przyszłości przesiądziemy się do PKP - mówi z uśmiechem.

Tramwaj jest nietypową przestrzenią jak na przedstawienia teatralne. W "czwórce" nikt nie zobaczył typowego spektaklu, ale różnorodne improwizacje i działania animacyjne. Jedna z aktorek prowadziła na smyczy trzy niewidzialne pudle, inna kokietowała pasażerów, ktoś rysował portrety wsiadającym do czwórki, a wszystko przy wesołej melodii wygrywanej na flecie.

- Pomyśleliśmy sobie ze tramwaj jest taką bardzo ciekawą przestrzenią społeczną, bo nie ma nas tam, skąd wyruszamy ale nie ma nas również tam dokąd zmierzamy. Właściwie jesteśmy w stanie totalnego zawieszenia - mówi Kasia Łuczyńska, koordynator tramwajowego projektu. - Staramy się wciągać ludzi w interakcję i zobaczyć, co z tego wyjdzie - dodaje.

To nie pierwsza akcja teatralna w tramwaju. We wrześniu 2008 roku w tramwaju swoją akcję mieli aktorzy Teatru Współczesnego, podobne akcje odbywały się W Warszawie i Częstochowie. Wrocławianie nie kryli zdziwienia niecodziennymi towarzyszami podróży.

- Bardzo fajne. Jest muzyka, ludzie uśmiechnięci. To taki wesoły tramwaj - komentował Paweł Bodak. Mogłoby być tak codziennie. Pewnie biletów tutaj nie sprawdzają - dodaje.

Również Dominik Mróz pozytywnie oceniał akcję.
- To bardzo ciekawa inicjatywa. Szkoda, że jest mało miejsca, ale to coś innego niż zwykła podróż tramwajem. Nie słyszałem wcześniej o takich działaniach, a niebieskie wrocławskie tramwaje są przecież bardzo znane, więc to dobre miejsce na takie akcje.

Na przystankach w centrum miasta panował codzienny ścisk, performerzy i aktorzy mieli wtedy ograniczone pole działania i nie do wszystkich pasażerów mogli dotrzeć.
- Jaki teatr, nic nie widzę. To zwykły tramwaj, zatłoczony i jak zwykle się spóźnił. No jakąś muzykę słychać, ale to zawsze młodzież puszcza coś przez telefon, to nie żadne przedstawienie - mówiła pani Halina, która wsiadła na Sądowej i wysiadła przy Pereca.
"Tym żyje Miasto"
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#33 Post autor: KZKGaPowicz » 27 lis 2009, 21:12

efakt.pl pisze:We Wrocławiu przybędzie tramwajów
Nowy rozkład nie wprowadza większych zmian w kursowaniu autobusów, za to pojawi się sporo nowości w rozkładach tramwajów. W godzinach porannego i wieczornego szczytu będą one kursować co 12 minut, czyli tak jak przed wakacjami.
Urzędnicy stawiają na tramwaje. W strefie wyznaczonej przez linię tramwaju nr 0 transport zbiorowy będzie odbywał się wyłącznie po szynach. Mowa o kręgu: Dworzec Główny, ul. Pułaskiego, pl. Wróblewskiego, rondo Reagana, ul. Wyszyńskiego, ul. Słowiańska, pl. Staszica, ul. Pomorska, pl. Jana Pawła II, ul. Piłsudskiego. Autobusy z założenia mają nas dowozić do węzłów przesiadkowych na rondzie Reagana, pl. Powstańców Wielkopolskich i w okolice Dworca Głównego.
Urzędnicy w końcu także postanowili wydłużyć godziny szczytu. Teraz będzie on trwał on od 6.00 do 9.00 i od 14.00 do 18.00. W tym czasie tramwaje będą pojawiać na przystankach częściej, czyli co 12 minut, poza nim - co kwadrans, a po 19.00 co 20 minut. Za to aż czternaście linii autobusowych pojedzie rzadziej: A, D, N, 103, 114, 116, 126, 127, 132, 133, 142, 144, 409. Autobusy 131 i 141 jadące z Psiego Pola, dojadą jedynie do Ronda Reagana i tu pasażerowie będą musieli się przesiąść do tramwaju.

[TOK]
Źródło: efakt.pl

Prezydenci naszych śląskich i zagłębiowskich miast oraz KZK GOP powinno wziąć przykład z włodarzy Wrocławia.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

piotram
Posty: 53
Rejestracja: 15 sty 2009, 20:42
Lokalizacja: Warszawa

#34 Post autor: piotram » 01 gru 2009, 18:45

KZKGaPowicz pisze: Prezydenci naszych śląskich i zagłębiowskich miast oraz KZK GOP powinno wziąć przykład z włodarzy Wrocławia.
Ta już... Idea oczywiście słuszna, a wykonanie jak zwykle żałosne. Tramwajów realnie nie przybędzie, bo częstotliwości będą takie same jak przed zeszłorocznymi cięciami, więc ci ludzie z autobusów jakimś cudem bedą musieli się upchać w i tak już zatłoczonych tramwajach. Część linii została po cwaniacku zawieszona "z powodu licznych remontów". Poza tym większość węzłów ma koszmarny układ przystanków, m.in. to supernowoczesne rondo Regana.

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#35 Post autor: rafalurbino18 » 21 gru 2009, 21:57

8 niskopodłogowych tramwajów dla MPK Wrocław

Wrocławskie MPK kupuje kolejne tramwaje. Przypomnijmy, w ostatnim przetargu na dostawę 8 tramwajów wieloczłonowych, fabrycznie nowych, z silnikami asynchronicznymi i z co najmniej jednym członem niskopodłogowym oraz 4 składów tramwajowych, dwuwagonowych, fabrycznie nowych, z silnikami asynchronicznymi, wybrana została oferta Protramu. Umowa, zgodna z naszym planem inwestycyjnym jest już podpisana –mówi nam Janusz Krzeszowski specjalista ds. informacji MPK Wrocław sp. z o.o. W tym roku otrzymaliśmy 2 tramwaje, które już są na 4 zajezdni. Reszta zależy od planu inwestycyjnego, które musi zaakceptować miasto. Dlatego z decyzją ile jeszcze tramwajów kupimy musimy zaczekać - dodaje.

W ubiegłym tygodniu przewoźnik ogłosił przetarg na dostawę 8 sztuk wagonów tramwajowych wieloczłonowych, częściowo niskopodłogowych, jednokierunkowych - w ramach projektu 'Zintegrowany system transportu szynowego w aglomeracji i we Wrocławiu - etap I”. Zamawiający zaprosi do złożenia oferty 10 Wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu. W przypadku, gdy warunki udziału w postępowaniu zawarte w ogłoszeniu spełni więcej niż 10 Wykonawców, Zamawiający zastosuje dodatkową kwalifikację za największą wartość dostaw tramwajów wieloczłonowych, z co najmniej jednym członem niskopodłogowym, napędzanych silnikami asynchronicznymi i zaprosi do składania ofert tych 10 Wykonawców, którzy zrealizowali dostawy o największej wartości. W przypadku, gdy dwóch lub więcej Wykonawców wykaże taką samą wartość dostaw i będzie ich to kwalifikowało na 10 miejsce, Zamawiający zaprosi do składania ofert wszystkich Wykonawców zajmujących 10 miejsce. Wymagany termin realizacji zamówienia to 1.03.2010r. –30.06.2011r. Wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi na podstawie następujących kryteriów:
1) Cena - znaczenie - 90%
2) Okres gwarancji - znaczenie - 10%.
Oferty zostaną otworzone w dniu 17 stycznia 2009 roku.
O zamówienie mogą ubiegać się oferenci, którzy złożą oświadczenie w trybie art. 22 ust.1 ustawy dnia 29.01.2004r. –Prawo zamówień publicznych o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, tj:
- Posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień.
- Posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie tj. wykażą, że w okresie ostatnich 3 lat przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, dostawy odpowiadające swoim rodzajem tj. tramwaje wieloczłonowe z co najmniej jednym członem niskopodłogowym, napędzany silnikami asynchronicznymi o wartości co najmniej 18.000.000,00 PLN oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia lub przedstawią pisemne zobowiązanie innych podmiotów do udostępnienia potencjału technicznego i osób zdolnych do wykonania zamówienia.
- Znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia, tj.
a) posiadają środki finansowe lub zdolność kredytową na kwotę minimum 1 .000.000 PLN. Wartości podane w walutach innych niż PLN zostaną przeliczone na PLN według kursów średnich walut podanych przez Narodowy Bank Polski w dniu ukazania się niniejszego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
b) posiadają ubezpieczenie na kwotę minimum 1.000.000 PLN od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej na czas realizacji zamówienia. Wartości podane w walutach innych niż PLN zostaną przeliczone na PLN według kursów średnich walut podanych przez Narodowy Bank Polski w dniu ukazania się niniejszego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
- Nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia.
Szerzej o projekcie rozwoju transportu szynowego we Wrocławiu napiszemy w InfoTram już wkrótce.
Źródło: Infotram.pl

Z jeden strony dobrze, że się pojawią nowe tramwaje, jednak szkoda, że będą to znów Protramy (bo co innego). Chętnie widziałbym np. nowe Skody w Wrocławiu. Co do nowych wagonów to dobrze byłoby, gdyby dostały lepsze malowanie, bo te stare mi się zbytnio nie podoba :-P

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#36 Post autor: hanys76 » 10 sty 2010, 14:43

Kolejne wykolejenie w ostatnich dniach we Wrocławiu, około 13.30 na skrzyżowaniu Piłsudskiego z Świdnicką, wyskoczył z szyn skład protram. Pierwszy wózek pojechał w lewo. O 14.20 Skład wstawiono na torowisko i skład powoli ruszył dalej.
Załączniki
20100110_14-21-11.jpg

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#37 Post autor: hanys76 » 10 sty 2010, 17:10

Na nieszczęsnym skrzyżowaniu kolejne wykolejenie , tym razem skład zablokował ruch całkowicie.
Załączniki
20100110_17-12-00.jpg

rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#38 Post autor: rafalurbino18 » 10 sty 2010, 19:17


Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#39 Post autor: KZKGaPowicz » 30 maja 2010, 20:26

Alert24 pisze:Alert24: płonęła stara zajezdnia tramwajowa we Wrocławiu [WASZE ZDJĘCIA]

alert24, Łukasz Owsiany

Na Alert24 dostaliśmy od Was kilka sygnałów o pożarze we Wrocławiu: "Przy ulicy Legnickiej (zachodnia część stolicy Śląska) pali się właśnie stara zajezdnia tramwajowa nr 5 z 1901 roku" - napisał Łukasz Owsiany.

"Dym jest ogromny" - pisał pan Łukasz, który robił zdjęcia pożaru. Wg. jego informacji w budynku, który płonął mieści się obecnie siedziba firmy, która remontuje wrocławskie tramwaje. W sąsiednim budynku mieści się skatepark - wg. pana Łukasza, ludzie ewakuowali się z niego, jak tylko dostrzeżono ogień.

Wrocławska straż pożarna podaje, że nie ma żadnych informacji o poszkodowanych w pożarze. Zgłoszenie pojawiło się o 11.20. W gaszeniu brało udział dziewięć jednostek straży. Spłonęła jedynie część dachu.
Źródło
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

R_G
Posty: 2720
Rejestracja: 16 lut 2008, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

#40 Post autor: R_G » 12 cze 2010, 13:52

użytkownik forum WFK pisze:Wczorajszego upału nie wytrzymało torowisko na pętli Kromera i moście Warszawskim. Materiał wypełniający szczelinę między szyną a kostką brukową rozlał się po torowisku co poskutkowało brakiem tarcia między kołami tramwajów a szyną. Tramwaje ślizgały się jak swego czasu na Szewskiej. Na odcinku Kromera - Łokietka zostało wprowadzone ograniczenie prędkości. Niektóre tramwaje nie mogły podjechać na wniesienie przed mostem Warszawskim. Problemy miały zarówno stopiątki (jeden skład wtaczał się na most 16 minut, bo drugi wagon źle reagował na poślizg) jak i Skody (oj, przydałby się wczoraj 3 wózek napędny). Cześć brygad kończyło swoją trasę w centrum miasta. Dopiero po godzinie 20:00 jedną szynę dosłownie zasypano kilogramami piasku co poprawiło dynamikę jazdy.
Podobnie we Wrocławiu jak i w Krakowie w czasie upałów występują podobne skutki, czy firma ta nie robiła naszego torowiska na trasie 7/20 ?
:!: Pozdrawiam R1 :santa: :!:

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#41 Post autor: Boguś » 16 cze 2010, 20:44

R_G pisze:
użytkownik forum WFK pisze:Wczorajszego upału nie wytrzymało torowisko na pętli Kromera i moście Warszawskim. Materiał wypełniający szczelinę między szyną a kostką brukową rozlał się po torowisku co poskutkowało brakiem tarcia między kołami tramwajów a szyną. Tramwaje ślizgały się jak swego czasu na Szewskiej. Na odcinku Kromera - Łokietka zostało wprowadzone ograniczenie prędkości. Niektóre tramwaje nie mogły podjechać na wniesienie przed mostem Warszawskim. Problemy miały zarówno stopiątki (jeden skład wtaczał się na most 16 minut, bo drugi wagon źle reagował na poślizg) jak i Skody (oj, przydałby się wczoraj 3 wózek napędny). Cześć brygad kończyło swoją trasę w centrum miasta. Dopiero po godzinie 20:00 jedną szynę dosłownie zasypano kilogramami piasku co poprawiło dynamikę jazdy.
Podobnie we Wrocławiu jak i w Krakowie w czasie upałów występują podobne skutki, czy firma ta nie robiła naszego torowiska na trasie 7/20 ?
Wymianę torowiska na Warszawskiej i 1 Maja wykonał ZUE.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#42 Post autor: KZKGaPowicz » 06 lip 2010, 20:35

MMWROCLAW.pl pisze:Wrocław w remoncie
Wakacyjne remonty dróg we Wrocławiu

Remonty kilku ulic i placów w sierpniu i lipcu uprzykrzą życie pasażerom komunikacji miejskiej i kierowcom.
Od 19 czerwca trwa remont torowiska i rozjazdów na pl. Społecznym. Lada dzień rozpocznie się remont 700-metrowego odcinka ulicy Kosmonautów. Znajdą się tam dwa wiadukty, a droga w najszerszym miejscu będzie miała aż 8 pasów. Wyremontowane zostanie również torowisko tramwajowe. Linie tramwajowe 10 i 22 dojeżdżać będą tylko do Pilczyc, stamtąd kursować ma autobus zastępczy 710.

3 lipca tramwaje linii 6, 11 i 23 wrócą na pl. Bema (przez Mosty Młyńskie pojadą najwcześniej w 2011 roku). Tego samego dnia ruszy remont torowiska na Podwalu od ul. Sądowej do Łąkowej. W tym czasie tramwaje 6 i 7 kursować będą przez pl. Legionów, a 14 i 20 przez pl. Teatralny. Na nowe torowisko wrócą w połowie sierpnia. Potem rozpocznie się remont torowiska na ul. Piłsudskiego (od Świdnickiej do pl. Legionów) i Grabiszyńskiej (od Hallera do pętli przy ul. Solskiego).

Bardziej niewygodne dla wrocławian mogą być remonty w okolicy pl. Grunwaldzkiego.

- Jeśli przetargi zostaną sprawnie zakończone, rozpoczniemy remont Ronda Reagana w sierpniu - mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Realizowany będzie tylko jeden z trzech etapów remontu. Utrudnienia powstaną na linii od Mostu Zwierzynieckiego do ul. Norwida. Remont potrwa pół roku, ale nie będzie uciążliwy dla kierowców, bo prace będą prowadzone nocą - wyjaśnia.

26 czerwca rozpoczęły się prace remontowe w okolicach budowy Sky Tower. Na wschodniej jezdni ul. Powstańców Śląskich, zostanie ona wyremontowana do końca sierpnia. 26 lipca cała jezdnia wschodnia będzie już zamknięta, a samochody pojadą zachodnią jezdnią przez prawie pół kilometra od ronda do ul. Zaolziańskiej. 28 sierpnia rozpoczną się prace na ul. Szczęśliwej i Gwiaździstej.

Na wakacje zaplanowano również remonty odcinków na poniższych ulicach:
Średzka, Wałbrzyska, Strachocińska (od przejazdu PKP do ul. Wieśniaczej), Swojczycka, Robotnicza (od Smoleckiej do Fabrycznej), Joannitów (od Suchej do Dyrekcyjnej), Śrubowa, pl. Wróblewskiego, Czekoladowa, Zaporoska rondo plus ul. Szczęśliwa (do Zielińskiego), Azaliowa (od ul. Przedwiośnie do Malwowej), Pawłowicka (od Azaliowej do Starobębowej), Kochanowskiego (od ul. Toruńskiej do Mostów Jagiellońskich), Brücknera (od Toruńskiej do Krzywoustego), Popowicka.

Utrudnienia związane z wcześniejszymi remontami występują na ul. Armii Krajowej, Strzegomskiej (zamknięcie wjazdu w Gubińską), Bardzkiej, Lotniczej i Granicznej.

Terminarz prac torowych:

1. Remont torowiska w ul. Oławskiej od pl. Dominikańskiego do Mostu Grunwaldzkiego w okresie 19.06 - 31.08.2010
2. Remont torowiska w ul. Podwale od ul. Krupniczej do ul. Łąkowej w okresie 03.07 - 15.08.2010
3. Remont łuków na kierunku ul. Podwale - ul. Podwale, przebudowa torowiska w ul. Piłsudskiego od pl. Legionów do pl. Orląt Lwowskich w okresie 03.07 - 15.08.2010
4. Przebudowa torowiska w ul. Piłsudskiego od pl. Legionów do pl. Orląt Lwowskich w okresie 15.08 - 15.10.2010
5. Remont torowiska w ul. Kosmonautów w okresie od 03.07.2010 oraz przy okazji remont pętlia Leśnica (przy zapewnieniu środków finansowych na remont pętli)
6. Remont torowiska w ul. Reymonta w okresie wakacyjnym (jeżeli zostaną zapewnione środki finansowe)
7. Przebudowa torowiska w ul. Grabiszyńskiej od al. Hallera do pętli Grabiszyńska w okresie 01.08 - 15.12.2010, w tym:
- Węzeł Hallera - Grabiszyńska do 30.09.2010
- Zapewnienie przejezdności torowiska wraz z możliwością korzystania z przystanków tramwajowych do 23.10.2010

8 lipca ma się odbyć ostatnia przedwakacyjna sesja budżetowa Rady Miejskiej Wrocławia. ZDiUM liczy na dodatkowe środki na remont pętli Leśnica i Reymonta (1 mln zł).
Źródło i zdjęcia
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

R_G
Posty: 2720
Rejestracja: 16 lut 2008, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

#43 Post autor: R_G » 31 lip 2010, 13:43

Dnia 28.07.2010 r. po południu na wysokości ul. Łaciarskiej #2561+2562 (linia nr 10) zderzył się z Fordem Mondeo.

ZDJĘCIE 1 :arrow: http://km.wroclaw.pl/phpBB3/download/fi ... &mode=view
ZDJĘCIE 2 :arrow: http://km.wroclaw.pl/phpBB3/download/fi ... &mode=view
użytkownik forum KM WROCŁAW pisze:Jak jechałem nieco wcześniej od GD to stał sam Ford na torowisku w poprzek, tramwaju nie było. Paredziesiąt minut później jechałem tą samą trasą i w Forda wpakowany już był tramwaj. Motorowy ślepy, że wjechał w zamkniętą część torowiska ? Gdy Mondeo stał na torach solo wszystkie składy skręcały od przystanku "Świdnicka" w Szewską.
żródło: Wrocławskie Forum Komunikacyjne
:!: Pozdrawiam R1 :santa: :!:

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#44 Post autor: KZKGaPowicz » 13 sie 2010, 11:11

TUWROCLAW.COM pisze:Tramwaj na Kozanów: ostatnie przetargi

Do końca wakacji Wrocławskie Inwestycje ogłoszą resztę przetargów na brakujący odcinek torów od skrzyżowania ulic Legnickiej i Na Ostatnim Groszu aż do stadionu i na Kozanów. To może być ostatni element programu Tramwaju Plus.

Na budowę linii tramwajowej na Kozanów mieszkańcy tego osiedla czekają od dawna. Powstanie tego torowiska to także ostatni etap projektu Tramwaj Plus: oprócz zakupu wozów skody i linii na Gaj.
- Wszystkie przetargi powinny zostać rozpisane w sierpniu, do października powinniśmy zakończyć wyłanianie wykonawców, a robotnicy powinni się pojawić na ulicach wiosną, na początku sezonu budowlanego – mówi Marek Szempliński, rzecznik prasowy spółki Wrocławskie Inwestycje, która w imieniu władz miasta nadzoruje tę inwestycję.

Tramwaj na Kozanów i do stadionu na Pilczycach powinien pojechać przed końcem przyszłego roku.
To może być jednak koniec projektu Tramwaju Plus. Przypomnijmy, że polegał on w założeniach na tym, aby po normalnych szynach jeździły szybciej lepsze tramwaje. Szybkość ma zapewnić podłączenie większości skrzyżowań do jednego komputera, który będzie przełączał wszystkie światła na zielone. Jednak czy to wystarczy, skoro nie wiadomo nawet czy te „superszybkie tramwaje” będą miały wszędzie wydzielone torowiska (Hubska, Gliniana, Podwale).

Do tego jeszcze od pomysłu do dziś projekt został poważnie okrojony, co spotyka się z krytyką ekspertów.
„Tramwaj Plus jest ogryzkiem w porównaniu z tym, co było przewidziane. Nie obsługujemy Biskupina, ani Sępolna, za to dojeżdżamy do Stadionu Olimpijskiego – a przecież wystarczy dwa razy przejechać się tam tramwajem, żeby zobaczyć ile osób wysiada na tym odcinku. Dla kogo my to budujemy? Dla ludzi? Czy dlatego, że mieliśmy jakąś potrzebę? Jeśli dla ludzi, to musimy mieć naprawdę dobry plan, bo wydajemy publiczne pieniądze” - pisze dr. Bogusław Molecki, z Politechniki Wrocławskiej

Także władze miasta nie mówią już o kontynuowaniu projektu Tramwaju Plus jako o dogmacie.
- Plan dyrektora Komara (Tramwaj Plus – przypis BK) w sensie inwestycyjnym nie wykracza poza 2012 rok. Dlatego nie ma żadnego kłopotu w tym, żeby uczyć się dobrych rozwiązań od przyjaciół z Brukseli – mówił nam Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, tłumacząc dlaczego MPK podpisuje umowę o współpracy z Societe des Transporst Intercommunaux de Vruxelles (STIB), która ma nam podpowiadać jak usprawnić komunikację zbiorową.

Zresztą na słowach się nie kończy. MPK ma już licencję kolejową i jest zdeterminowane mieszkańców na Psie Pole wozić szynobusami, zamiast tramwajami.

A co Wy o tym sądzicie? Czy projekt Tramwaju Plus trzeba porzucić i znaleźć lepsze rozwiązanie?
Źródło
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#45 Post autor: Penny » 31 sie 2010, 11:48

Rynek Kolejowy, 2010-08-30 pisze:Gotowe tory poczekają rok na nowe tramwaje

Nowe torowisko we Wrocławiu na ul. Bardzkiej i Świeradowskiej będzie gotowe do końca września. Jednak pojechać nimi będzie można dopiero za rok, bo nie ma odpowiednich tramwajów.

Nową linią nie może pojechać żaden z dotychczas używanych tramwajów, bo trasa nie kończy się pętlą, tylko ślepym torem. Dwukierunkowe wagony zamówione specjalnie dla tej trasy będą dostarczane od wiosny, ale do uruchomienia linii potrzebne jest co najmniej 8 wagonów.

Prawdopodobnie więc nowymi torami pierwsi pasażerowie pojadą dopiero za rok. Linia ze Świeradowskiej kursować będzie do Pl. Jana Pawła II a w 2012 roku zostanie wydłużona i dotrze budowaną obecnie trasą na Kozanów.
Źródło: Rynek Kolejowy
Załączniki
fot. Łukasz Giza
fot. Łukasz Giza

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#46 Post autor: KZKGaPowicz » 25 wrz 2010, 09:29

TUWROCLAW.COM pisze:MPK sprzedaje tramwaje: model zwany ogórek

Jeszcze w tym miesiącu woziły pasażerów po Wrocławiu. Dziś 4 wozy model 102n, czyli popularne ogórki, są na sprzedaż. Cena wywoławcza to 7 tysięcy złotych brutto.

Wozy trafiły do Wrocławia w latach 1970-71, czyli jeżdżą po ulicach od 40 lat. Wagon musicie odebrać cały (nie da się wymontować siedzeń), także koszty załadunku i transportu ponosi kupujący.

Wagony można oglądać na terenie Zakładu Eksploatacji Tramwajów Nr IV we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śl. 209. A jeśli chcecie je kupić, trzeba przesłać zgłoszenie do sekretariatu MPK.

To kolejne, ale nie jedyne stodwójki, które trafiają pod młotek.
- Będziemy sprzedawali wszystkie. Miłośnicy komunikacji prawdopodobnie dostaną dwa ostatnie na cele muzealne – mówi Janusz Krzeszowski, rzecznik MPK.
Źródło

Edycja, dnia 12.12.2010:
MMWROCLAW.pl pisze:Dlaczego tramwaje we Wrocławiu stoją zamiast jechać?

Urzędnicy nie znajdują recepty na powolną komunikację miejską.

Urzędnicy miejscy namawiają do przesiadania się z samochodów do środków komunikacji miejskiej. Bolączkami MPK jest przeładowanie w godzinach szczytu, fikcyjne rozkłady jazdy oraz stanie w korkach. Nasuwającym się rozwiązaniem wydaje się być uprzywilejowanie publicznego transportu względem samochodów. Pytanie brzmi: jak to zrobić?

Zakorkowana codzienność

Realia wrocławskich poranków w komunikacji miejskiej przypominają prawdziwy tor z przeszkodami.

- Dojeżdżam od mostu Szczytnickiego do Piastowskiej, a dalej idę na pieszo, jak widzę, że ciężarówki stoją. Kiedyś mierzyłam przejazd od Piastowskiej do Górnickiego. Jakieś 300 metrów tramwaj przejechał w około 15 minut - mówi Elżbieta Zatorska, pasażerka linii nr 9. - Od Wyszyńskiego, gdzie jest wydzielone torowisko jedzie się już szybko. Jak ktoś dużo jeździ tramwajami to wie, gdzie warto jechać, a gdzie szybciej dojść - zauważa.

Podobnie sytuacja wygląda m.in. na torowiskach na ulicy Krakowskiej oraz Grabiszyńskiej.

Miało być lepiej

W lipcu 2010 roku zostaliśmy zapewnieni przez urzędników, że w listopadzie prędkość pojazdów szynowych wzrośnie o 20 proc.

- Zastępca prezydenta Wrocławia, Wojciech Adamski, zadeklarował, że w listopadzie 2010 zwiększy się prędkość poruszania się tramwajów - pisze w liście do naszej redakcji Wojciech Gąsior. - Receptą na przyspieszenie pojazdów szynowych ma być trwająca akcja wydzielania torowisk. Chciałbym polemizować z tą propozycją - stwierdza.

Sygnalizacja świetlna okazuje się przeszkodą nie do ominięcia dla tramwajów

- Wydzielone zostało 14 torowisk tramwajowych - informuje Julia Wach z Urzędu Miejskiego. - W tej chwili z ruchu kołowego wydzielono ok. 80 proc. torowisk. Docelowo 98 proc. wrocławskich torowisk ma być wydzielonych - dodaje.

Okazuje się, że wydzielone torowisko to nie koniec problemów, jakie tramwaj może napotkać na trasie.

- Przykład linii tramwajowej nr 20 wskazuje, że problemem nie jest wydzielenie torowisk - zauważa Gąsior. - Linia ma 9,8 km, na odcinku 9 km trasy to torowisko w pełni wydzielone z jezdni. Okazuje się, że 30 proc. czasu przejazdu od pętli do pętli stanowią postoje na światłach. Z 39 minut jazdy od pętli do pętli 11 minut tramwaj stoi na światłach.

Przykład Placu Bema

Wojciech Gąsior przekonuje, że odseparowanie ruchu samochodów oraz tramwajów wcale nie przekłada się na automatyczne zwiększenie średniej prędkości poruszania się tej drugiej kategorii pojazdów.

- Światła na pl. Bema pracują w cyklu o długości 120 sekund, tymczasem "światło zielone" dla tramwajów linii 6, 11 i 23 wyświetlane jest tylko przez 8 sekund - wyjaśnia Gąsior. - Sytuacja taka bardzo niekorzystnie wpływa na ruch pojazdów komunikacji miejskiej, które chcąc uniknąć blisko dwuminutowego postoju przed sygnalizatorem, powinny trafić w bardzo krótki czas wyświetlania "światła zielonego", co w wielu przypadkach jest niemożliwe - tłumaczy.

Niespełniający swoich założeń system wykrywania tramwaju powoduje postoje linii 6, 11 i 23 na przystanku "Na Szańcach" do 120 sekund. Pojazd uprzywilejowany przestaje takim być. Niesie to swoje negatywne konsekwencje w opóźnieniach.

- Tylko jedna sygnalizacja, tu na pl. Bema powoduje spóźnienie o dwie minuty. W całym mieście takich sygnalizacji jest wiele - zauważa Gąsior.

Urzędnicy jednak zapewniają, że jeździ się szybciej.

- Obecnie prowadzone są obserwacje odnośnie funkcjonowania wydzielonych torowisk w układzie drogowym, ale z informacji jakie docierają do nas z MPK wynika, że tramwaje jeżdżą szybciej - zapewnia Julia Wach.

Realia wrocławskiej komunikacji miejskiej barwnie opisał na swoim blogu smerfek (czytaj: Zmień swoje drogowe miasto: Jak dojechać?)
Źródło
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#47 Post autor: Penny » 13 sty 2011, 16:02

Infotram, 2011-01-04 pisze:Inteligentny system transportu już w 2011 r.

Najpierw usprawniona ma zostać komunikacja zbiorowa, m.in. na światłach nie będą musiały już stać tramwaje. Lepiej będą mieli także kierowcy, którzy z tablic informacyjnych w mieście, a także przez internet czy komórkę dowiedzą się, którędy jechać, żeby nie utknąć w korku.

Inwestycja jest warta 109,7 mln zł. Odpowiada za nią Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, a wykonawcą zostało konsorcjum Wasko S.A. - Obecnie mamy 227 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ale brakuje sieci kontrolującej całe miasto. My ją zbudujemy - mówi Sławomir Gonciarz, dyrektor ds. inwestycji ZDiUM.

Ruch we Wrocławiu będzie monitorowało Centrum Zarządzania Ruchem, które powstanie przy ul. Strzegomskiej. W środku, na wielkiej tablicy wizyjnej kontrolerzy będą mogli obserwować prawie całe miasto. System Sterowania Ruchem obejmie 153 skrzyżowania. Dzięki temu będzie można nadzorować komunikację zbiorową i zmieniać priorytety ruchu dla pojazdów.

Pasażerowie dowiedzą się, jak bardzo spóźniony jest autobus lub tramwaj, na który czekają. Na 168 przystankach zamontowane zostaną tablice, które będą wyświetlały rzeczywisty czas przyjazdu autobusu. Podobny system działa już na Rondzie Reagana.

Z inteligentnego systemu skorzystają też kierowcy. Informacje o korkach w mieście będą przekazywane poprzez tablice ustawione wzdłuż sieci drogowej. Podobne informują nas dzisiaj o warunkach pogodowych. Ponadto kierowca będzie mógł sprawdzić ruch na wybranej drodze przez Internet lub telefon komórkowy.

- Ale priorytetem jest polepszenie sytuacji w komunikacji zbiorowej, dopiero później kierowców - mówi Gonciarz.

Do końca kwietnia 2011 roku na odcinku tramwaju plus od ul. Piłsudskiego do Świeradowskiej uprzywilejowane będą tramwaje. System dostanie sygnał, gdy tramwaj będzie się zbliżał do skrzyżowania, i wtedy przygotuje zmianę świateł. Do końca października 2011 roku tramwaje będą uprzywilejowane na wszystkich odcinkach tramwaju plus. Następnie powstanie dynamiczna informacja przystankowa i wprowadzone zostanie obszarowe sterowanie ruchem w centrum miasta.
źródło

butthead
Posty: 84
Rejestracja: 28 mar 2008, 19:11
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

#48 Post autor: butthead » 16 sty 2011, 22:26

W zasadzie jedyna warta uwagi informacja to ta, że robi to firma z Gliwic, dotychczas zdaje się nie zajmująca się ITS-em. Poza tym raczej nic się nie zmieni, co zresztą zaznaczono w tekście. Cóż z tego, że tramwaj dostanie gdzieś tam symboliczny priorytet, skoro i tak po staremu będzie stał w korkach lub w kolejce do obsługi przystanku.
Pasażerowie dowiedzą się, jak bardzo spóźniony jest autobus lub tramwaj, na który czekają.

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#49 Post autor: Penny » 16 sty 2011, 23:38

Pasażerowie dowiedzą się, jak bardzo spóźniony jest autobus lub tramwaj, na który czekają.
Lepsza najgorsza prawda, niż (fakt, że niezamierzone, ale jednak:) "kłamstwo" w postaci wiecznie nie realizowanego rozkładu na przystanku ;)

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#50 Post autor: KZKGaPowicz » 19 sty 2011, 15:11

InfoTram pisze:Wrocławskie Inwestycje sp. z o.o. ogłosiły przetarg na przebudowę torowiska tramwajowego, przebudowę peronów przystankowych oraz ich integrację z przystankami autobusowymi. Prace te mają być realizowane w ramach Zintegrowanego Systemu Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu - etap I. Przebudowane mają zostać torowiska tramwajowe w ul. Legnickiej na odcinku od pl. Jana Pawła II do ul. Na Ostatnim Groszu. Całość robót podzielona została na dwa zadania:

Zadanie nr 1 obejmuje przebudowę torowiska tramwajowego na odcinku od pl. Strzegomskiego do ul. Zachodniej na długości 570 m wraz z rozjazdami. Przebudowa torowiska nawiązuje do istniejącej geometrii toru na początku i końcu zakresu. Przebudowie podlega konstrukcja torowiska, rozjazdy wraz ze sterowaniem i ogrzewaniem zwrotnic, odwodnienie, trakcja tramwajowa wraz ze słupami trakcyjnymi oraz kable zasilające i kable średniego napięcia w kolidującym zakresie. W ramach tego zadania przebudowywany będzie fragment południowej jezdni ul. Legnickiej na długości około 230 mb, w celu wykształtowania azylu dla pieszych pomiędzy jezdnią a torowiskiem przy sygnalizowanym przejściu dla pieszych na wysokości ul. Bolesławieckiej. Przebudowa polegać będzie na przesunięciu istniejącej jezdni o około 2 m w kierunku południowym. Ze względu na zmianę geometrii południowej jezdni ul. Legnickiej oraz torowiska tramwajowego, zachodzi konieczność przebudowy kolizyjnej infrastruktury technicznej w tym oświetlenia drogowego oraz dostosowanie geometrii skrzyżowań. W zakres zadania wchodzi także: przebudowa peronów tramwajowych wraz z wymianą ogrodzeń, wygrodzenie torowiska oraz ułożenie przepustów na przystankach dla SDIP.
Zadanie nr 2 polega natomiast na przebudowie peronów przystankowych oraz ich integracji z przystankami autobusowymi. Przedmiot zamówienia obejmuje również budowę przejścia dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlną oraz zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi robotami wymagana jest przebudowa kolizyjnego uzbrojenia w tym przebudowa oświetlenia i odwodnienia przystanków tramwajowych i autobusowych. W zakres zadania wchodzi także ułożenie przepustów na przystankach dla SDIP, wyposażenie przystanków w meble przystankowe i wiaty oraz ich zasilanie w energię elektryczną.
Adres strony internetowej, na której jest dostępna jest szczegółowa specyfikacja istotnych warunków zamówienia to www.wi.wroc.pl.
O zamówienie mogą ubiegać się wykonawca, który:
1. w okresie ostatnich 5 lat, przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - to w tym okresie - wykonał co najmniej jedną robotę budowlaną polegającą na budowie lub przebudowie torowiska tramwajowego o długości co najmniej 500 mb torowiska podwójnego (lub 1000 mb torowiska pojedynczego) wraz z budową lub przebudową trakcji tramwajowej oraz budową lub przebudową peronów przystankowych wraz z wyposażeniem w wiaty przystankowe,
2. w okresie ostatnich 5 lat, przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - to w tym okresie - wykonał co najmniej jedną robotę budowlaną polegającą na budowie lub przebudowie drogi klasy Z lub wyższej wraz z infrastrukturą towarzyszącą - minimum 1 branża spośród następujących: kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna, sieci elektroenergetyczne, sieci teletechniczne, sieci wodociągowe, sieci gazowe.
Ocena spełniania przedstawionych powyżej warunków zostanie dokonana na podstawie analizy dokumentów załączonych do oferty
Oferty można składać do dnia 4 lutego 2011 roku w siedzibie Wrocławskich Inwestycji sp. z o.o.
50-059 Wrocław, ul. Ofiar Oświęcimskich 36 pokój nr 3.
Jedyne kryterium, jakie będzie brane pod uwagę przy wyborze oferenta to najniższa cena.
Źródło
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości