Przyszłość linii 18

Dyskusje o różnych wydarzeniach, wypadkach i informacjach prasowych itp. - dział newsmana...
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#26 Post autor: KZKGaPowicz » 20 lis 2012, 16:48

rafalurbino18 pisze:
KZKGaPowicz pisze:To rozwiązanie, o którym piałem było z uwzględnieniem "4" na obecnej trasie, ale "1" i "18" na wspólnym odcinku co 15 minut, co dawałoby tramwaj co 7/8 minut to dobry pomysł. W takim razie należałoby linię 4 (35) puścić do Biskupic.
Ja rozumiem, że Ty byś chciał nową linię na danej trasie bez jakichkolwiek cięć, ale w obliczu coraz wyższych stawek za wozokilometry i coraz mniejszych wpływów z biletów o takich pomysłach nie warto nawet pisać. Czy to w ogóle wiesz na jakim odcinku ta czwórka teraz ma pasażerów, a gdzie jeździ pusta? No ale po co pomyśleć, lepiej chcieć wszędzie tramwaj co chwilę a najlepiej jeszcze częściej.
To najwyżej nie byłoby wtedy "4" lub zostawić ją na obecnej trasie, tylko to drugie determinuje wysłanie "18" do Biskupic przez Zabrze kosztem zdjęcia składów z "5" (nie wspominając już o pasażerach, którzy wsiedliby w Bytomiu, Szombierkach lub Bobrku do "18", a nie wiedzieliby, że czeka ich wycieczka krajoznawcza). Oprócz wariantów do Gliwic lub Biskupic nie ma nic specjalnego, gdyż jak "18" pojedzie do Zaborza, to nie dojedzie do Centrum, gdzie byłaby potrzebna, a do Mikulczyc też jej się nie da wysłać, bo nie współgrają częstotliwości 15- i 20-minutowe (takt 15-minutowy już wiemy jak wygląda w praktyce na "3").
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

pycio1400
Posty: 569
Rejestracja: 19 sie 2011, 17:15
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#27 Post autor: pycio1400 » 20 lis 2012, 22:34

rafalurbino18 pisze:
pycio1400 pisze: A do czego powinniśmy dążyć? Do wzmocnienia komunikacji tramwajowej, kosztem autobusów. Bo przecież tramwaje powinny stanowić szkielet komunikacji, nie autobusy.
W tym przypadku, można dowozić autobusami ludzi do tramwaju. Wtedy ta likwidacja nie byłaby taka gwałtowna i zbyt mocno odczuwalna. Ale żeby taki krok uczynić, musimy mieć porządne tory, tabor. Bo nie będziemy zmuszać ludzi, do przesiadki z nowego Solarisa, czy innego MAN'a, do starej 105.
To do czego powinniśmy dążyć, a to ile gmina jest skłonna zapłacić to 2 różne rzeczy.
Jeśli by się przedstawiło miastu koncepcję stworzenia ukladu komunikacyjnego, w oparciu o tramwaje, który by służył jako główny środek transportu w centrum miasta, a jednocześnie wzrost pracy przewozowej byłby niższy niż obecnie, wątpie, aby się nie zgodzili na takowe rozwiązanie.
W naszej aglomeracji mamy duży potencjał co do organizacji KM, można by było za te pieniądze, które obecnie są wydawane, osiągnąć dużo większą pracę przewozową... Tylko to powinny tworzyć osoby, które to umieją, które mają duże doświadczenie, a nie Ci co obecnie.

Dużo mamy miejsc, w których powinno wzmocnić się pracę przewozową tramwajów. Te tramwaje byłyby wykorzystywane do dowożenia pasażerów do centrum danego miasta. A autobusy powinny dowozić pasażerów TYLKO do pętli. Np Katowice:
Autobusy jadące od Siemianowic, powinny kończyć na Słonecznej, jednocześnie z Słonecznej powinny ruszać tramwaje w kierunku Brynowa i Zawodzia. Tak samo na Zawodziu, Brynowie, czy też Placu Wolności...
Tak samo można zrobić w Chorzowie, Zabrzu...
Krótko mówiąc, do centrum miast powinny dojeżdżać tylko tramwaje, autobusy, pod warunkiem, że tylko przejeżdżają, np w Katowicach 154. Reszta autobusów, których trasa pokrywa się z tramwajami, powinna kończyć przy pętlach tramwajowych. I uwierz mi, wydatki na KM nie zrosną wtedy aż tak drastycznie. Może nawet i się zmniejszą, jeśli przedstawi się porządną ofertę, gdyż wtedy mogą zrosnąć wpływy z biletów.
Obsady pociągów wieczornych/nocnych najczęściej podaję przed wyjazdem tych pociągów, lecz mam 100% pewność, że dany wagon wyjedzie na danym pociagu...

memphis
Posty: 1124
Rejestracja: 01 mar 2008, 15:55
Lokalizacja: Josephsdorf-O/S

#28 Post autor: memphis » 20 lis 2012, 23:04

pycio1400 pisze:Jeśli by się przedstawiło miastu koncepcję stworzenia ukladu komunikacyjnego, w oparciu o tramwaje, który by służył jako główny środek transportu w centrum miasta, a jednocześnie wzrost pracy przewozowej byłby niższy niż obecnie, wątpie, aby się nie zgodzili na takowe rozwiązanie.
A dlaczego mieliby się zgodzić? Poza tym to nie jest takie proste jednak, szczególnie jeśli chcesz się zmieścić w obecnej puli pracy eksploatacyjnej, a już szczególnie w kosztach.
Krótko mówiąc, do centrum miast powinny dojeżdżać tylko tramwaje, autobusy, pod warunkiem, że tylko przejeżdżają, np w Katowicach 154. Reszta autobusów, których trasa pokrywa się z tramwajami, powinna kończyć przy pętlach tramwajowych.
To nie jest tak łatwo, centrum miasta to nie jest jeden przystanek tramwajowy tylko nieco większy obszar. I układanie oferty przewozowej nie może polegać na takim mechanicznym ścinaniu autobusów do pierwszej z brzegu pętli tylko jednak czasem trzeba nad tym nieco pomyśleć. Akurat przywołana linia 154 jest dość absurdalna, choć obsługuje niektóre istotne relacje.

Skracanie autobusów z Siemianowic do Słonecznej jest mało efektywne, bo pasażerów przeganiasz na przesiadkę na 2-3 przystanki przed celem podróży, a jednocześnie dalej dublujesz tramwaj na całej trasie od Siemianowic do Koszutki. Należy się zastanowić po co te autobusy tam mają jeździć (ew. czy w ogóle), czyli po co ludzie nimi jeżdżą i jakim stopniu można zastąpić taką relację autobusową tramwajem.
I uwierz mi, wydatki na KM nie zrosną wtedy aż tak drastycznie. Może nawet i się zmniejszą, jeśli przedstawi się porządną ofertę, gdyż wtedy mogą zrosnąć wpływy z biletów.
Sensowny układ komunikacyjny wymaga jednak choćby drobnych inwestycji, np. w przystanki w odpowiednich miejscach. Wymaga też integracji z koleją (nie tylko taryfowej) i zapewnienia takiej jakości, przepustowości i niezawodności sieci tramwajowej, żeby pasażerowie nie zastrajkowali jak im się masowo każesz przesiąść na tramwaje. Wyobrażasz sobie przeniesienie całego potoku z autobusów do tramwajów na trasie Mikulczyce-Zabrze? To jest niemożliwe dopóki linia 3 wygląda jak wygląda. Niestety takich przykładów jest więcej.

Można sobie za to wyobrazić częściowe usunięcie autobusów wzdłuż trasy tramwajowej w Dąbrowie Górniczej. Ale nie da się niestety wszystkich, bo najczęściej obsługują one po drodze jakiś kawałek miasta bez tramwaju - Mydlice, Gołonóg (okolice Dw. PKP), itd. Można niewątpliwie tak przebudować układ, żeby to dublowanie tramwaju zmniejszyć.

Awatar użytkownika
Iwo
Posty: 409
Rejestracja: 03 gru 2010, 21:14
Lokalizacja: Będzin

#29 Post autor: Iwo » 21 lis 2012, 09:22

memphis pisze:Można sobie za to wyobrazić częściowe usunięcie autobusów wzdłuż trasy tramwajowej w Dąbrowie Górniczej. Ale nie da się niestety wszystkich, bo najczęściej obsługują one po drodze jakiś kawałek miasta bez tramwaju - Mydlice, Gołonóg (okolice Dw. PKP), itd. Można niewątpliwie tak przebudować układ, żeby to dublowanie tramwaju zmniejszyć.
Ze wszystkich miast po których jeżdzą tramwaje w Zagłębiu największą średnią prędkość ( drogową jak i handlową ) maja właśnie tramwaje w Dąbrowie. Na prawdę "niewiele" potrzeba, żeby Dąbrowa miała szybki tramwaj ( tak tak, pieniążki na remont kapitalny tego co jest, na budowę pętli przez osiedle na Gołonogu czy tez odnogi na Mydlice i dalej na Zagórze... )
Publikuję tylko informacje nie stanowiące tajemnicy przedsiębiorstwa.(Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm. ) Wypowiedzi prezentowane na tym forum są moimi prywatnymi opiniami i nie są oficjalnym stanowiskiem spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#30 Post autor: KZKGaPowicz » 05 sty 2013, 11:33

Jak się okazuje oprócz mnie w sprawie ul. Piastowskiej interweniowały 2 czy 3 inne osoby. Otrzymałem informację z UM Ruda Śląska, że został przekazany do TŚ projekt wykonawczy zakładający wydzielenie torowiska. Zastanawia mnie jak oni to zrobią, bo jeżeli po przeciwnej stronie do torowiska, to zwężą chodnik lub go zlikwidują, a poszerzą drogę. Jak z drugiej, to trzeba wyciąć drzewa, przenieść torowisko; zatem pierwsza opcja byłaby mniej kosztowna. Tylko, co zrobią ze odciągowymi słupami trakcyjnymi, będą musieli postanowić nowe po stronie torowiska. O dalszym rozwoju sprawy będę informował.

Edycja, dnia 17.02.2013:
Tramwajom Śląskim zależy na skręcie Ruda - Zabrze na skrzyżowaniu na Rudzie Płd. Niestety przed modernizacją torowiska wzdłuż ul. Zabrzańskiej raczej nie zdążymy, ale spróbujemy. Wydaje mi się, że koszt budowy takiego łącznika nie będzie aż taki wysoki, ale w razie czego trzeba będzie dogadać się z miastem, aby ująć to w nowym projekcie unijnym TŚ. Złożę interpelację u jednego z radnych, aby ująć ten skręt w budżecie, w którym ujęte zostanie zadanie przebudowy w/w skrzyżowania. Myślę, że KMTM mógłby wysłać zaproszenie na zebranie (do pani Dziedzic lub jej z-cy pana Morka) albo oddelegować kilka osób i kogoś z TŚ na spotkanie w urzędzie. Kto wie, może Ruda Śląska dostanie dofinansowanie unijne na ten cel. Chętnie pomogę :)

Edycja, dnia 15.03.2013:
Niestety mam przykrą wiadomość. Dziś otrzymałem telefon z UM, w którym poinformowano mnie, iż z-ca prezydenta miasta Ruda Śląska wystąpił do TŚ S.A. z inicjatywą (już kolejną) dotyczącą likwidacji linii tramwajowej nr 18. W połowie tygodnia mam uzyskać informację z TŚ, bo pan rzecznik na razie nic nie wie. Odnośnie pracy przewozowej po rozmowach z TŚ S.A. planowane jest jej zwiększenie na linii 9, a co zrobią z pracą przewozową na Zabrzańskiej - tego nie wiem.

Edycja, dnia 28.03.2013:
Napisałem do Pani Grażyny Dziedzic takiego maila:
KZKGaPowicz pisze:Witam!

Postanowiłem do Pani napisać maila z powodu tego, iż w dniu 15.03.2013 r. dowiedziałem się, że Pan Jacek Morek zwrócił się z kolejną inicjatywą likwidacji linii tramwajowej nr 18 pomimo tego, iż deklarowała Pani na ostatniej sesji Rady Miasta Ruda Śląska w dniu
27.02.2013 r., że Ruda Śląska dołożyłaby się do remontu torowiska, ale linii tramwajowych nr 9 i 18. Dlatego w tym miejscu chciałem Panią zapytać, kto w końcu mówi prawdę? Powiedziano mi, że często dochodzi do wypadków w dzielnicy Ruda z powodu tramwaju, a w gazecie około rok temu napisano, że Policja stwierdza wypadkowość, która nie odbiega statystycznie od innych miejsc w naszym mieście.

To, że przebudowa ul. Piastowskiej jest konieczna wie chyba każdy mieszkaniec Rudy Śląskiej. Pan Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów poinformował mnie, że przy ewentualnej modernizacji torowiska w ul. Piastowskiej (poszerzenie ulicy) należałoby wymienić również
infrastrukturę podziemną (kanalizację itp.), co jest zrozumiałe, ale na to nie ma pieniędzy. I tutaj kolejne moje pytanie: gdyby modernizować torowisko, to wtedy nie byłoby środków na wymianę instalacji podziemnych, a po usunięciu torowiska remont byłby i tak konieczny, to wtedy instalację też należałoby wymienić, ponieważ po remoncie przedmiotowej ulicy późniejsza (awaryjna) wymiana wiązałaby się z niegospodarnością. Jednak drogi wcale nie trzeba poszerzać, co udowodnię w dalszej części. Idąc takim tokiem rozumowania należałoby zlikwidować linię nr 9, ponieważ ul. Niedurnego też jest wąska, a samochody jadące w kierunku Chebzia muszą się poruszać po torowisku (na odcinku od skrzyżowania ulic Niedurnego x Czarnoleśnej x Chorzowskiej x Pokoju do huty "Pokój"). Dobudowa drugiego toru, który na pewno się zmieści to koszt rzędu 10 mln zł, lecz nie wiem w jakiej technologii. Modernizacja obecnego toru to najprawdopodobniej podobny koszt, czyli w sumie ok. 20 mln zł, lecz przy dofinansowaniu z UE zapłacimy tylko połowę lub nawet mniej. Dofinansowanie z UE myślę, że będzie pewne, gdyż remont drogi byłby związany z remontem torowiska tramwajowego (ekologicznego środka lokomocyjnego), które UE chętnie dotuje. Zatem zyska Ruda Śląska i Tramwaje Śląskie S.A.

W tym miejscu pragnę nadmienić, iż Tramwaje Śląskie S.A. planują dalszą modernizację infrastruktury tramwajowej w nowej perspektywie finansowania inwestycji z budżetu UE na lata 2014-2020. Wystarczy spotkać się z przedstawicielami Tramwajów Śląskich S.A. i wypracować kompromis dotyczący modernizacji torowiska w tymże miejscu. Torowisko na ul. Piastowskiej, aby spełniało normy bezpieczeństwa należałoby przebudować na dwutorowe i zbudować je na środku ulicy, przez co będzie możliwe prowadzenie ruchu samochodowego po torze tramwajowym, którego kierunek będzie zgodny z kierunkiem jazdy samochodu. Umożliwi to zwiększenie częstotliwości kursowania, co obniży koszty funkcjonowania linii. Takie rozwiązanie już bardzo dobrze funkcjonuje od kilku lat w katowickiej dzielnicy Załęże na ul. Gliwickiej, gdzie torowisko jest wyciszone i zbudowane w nowej technologii. Ponadto likwidacja linii tramwajowej jest sprzeczna z planem transportowym KZK GOP, które wyraźnie postawiło na transport szynowy (tramwajowy) i optymalizację tras linii autobusowych w taki sposób, aby nie dublowały linii tramwajowych, co pozwoli ograniczyć koszty.

Przypominam również, że wkrótce rozpocznie się remont torowiska przy ul. Zabrzańskiej, po zakończeniu którego praca przewozowa nie może się zmniejszyć przez 5 lat od dnia zakończenia inwestycji!

Nie ukrywam, że jestem przeciwnikiem likwidacji linii tramwajowej nr 18 i chciałbym się z Panią spotkać w tejże sprawie. Na spotkanie proponowałbym zaprosić również osobę decyzyjną z Tramwajów Śląskich S.A. i połączyć z posiedzeniem Komisji Infrastruktury i
Rozwoju Miasta.

Dołączam zdjęcia ze strony Tramwajów Śląskich S.A. przedstawiające nowe torowisko w Katowicach-Załężu na ul. Gliwickiej.

Liczę na szybką odpowiedź w tejże sprawie.

Pozdrawiam.
Z poważaniem mieszkaniec i pasażer tramwaju linii nr 18 - inż. Łukasz Klyszcz.
W załączniku treść otrzymanego pisma z UM Ruda Śląska oraz zdjęcia torowiska na ul. Gliwickiej w Katowicach Załężu.
Załączniki
Torowisko (K-ce ul. Gliwicka) 2.png
Torowisko (K-ce ul. Gliwicka) 1.png
KDR.0717-21.08.jpg
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#31 Post autor: KZKGaPowicz » 10 lip 2013, 11:07

Andrzej Zowada - Rzecznik Prasowy Tramwaje Śląskie S.A. pisze:Witam!

W odpowiedzi na przesłane przez Pana pytania informuję:

1. Czy w następnym projekcie unijnym, w którym planujecie Państwo zmodernizować bodajże 80 km torowisk zostanie ujęta przebudowa torowiska na dwutorowe linii tramwajowej nr 18 na ul. Piastowskiej w Rudzie? (Planuję spotkanie Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta Rady Miasta Ruda Śląska z przedstawicielem decyzyjnym Tramwajów Śląskich S.A.). Ewentualnie jak planujecie Państwo rozwiązać problem z bezpieczeństwem na ul. Piastowskiej (dobudowanie drugiego toru i przeniesienie torowiska na środek jezdni jak na ul. Gliwickiej w Katowicach-Załężu wydaje się być najbezpieczniejsze).

Na tym etapie przygotowania zadań dla projektu realizowanego w ramach nowej perspektywy unijnej nie ma planów przebudowy linii na ul. Piastowskiej w Rudzie Śląskiej.


2. Czy kilka zmodernizowanych wagonów 105N HF 11 AC (105NF S) w ramach obecnie realizowanego Projektu (po dostawie nowych tramwajów Pesa) zostanie przeniesionych z zajezdni Zawodzie do zajezdni Gliwice, gdyż ta zajezdnia posiada najmniej wagonów, które spełniają kryteria modernizacji?

Modernizacja 75 wagonów typu 105Na jest w toku realizacji i zajezdnia w Gliwicach w ramach tego zadania otrzyma jeszcze kolejne wagony zmodernizowane. Niezależnie od tego, po dostawie nowych niskopodłogowych wagonów nastąpi restrukturyzacja taboru R-2 (Katowice Zawodzie), zatem część wagonów z tego Rejonu – w tym zmodernizowane – zostaną przekazane do innych rejonów w tym do R-4.


3. Kiedy najprawdopodobniej linia 18 wróci na trasę do Chebzia, ponieważ wymiana mijanki na Rudzie Południowej ma potrwać do końca listopada i mam nadzieję, że powrót w/w linii nie nastąpi dopiero w maju 2014 r.?

Planujemy przywrócenie linii 18 jeszcze w bieżącym roku, ale trudno mi w tej chwili precyzyjnie określić kiedy dokładnie może to nastąpić.


4. Czy zmodernizowane wagony 105N HF 11 AC (Modertrans Poznań & MPK Łódź) lub 105NF S (te z ZUR Chorzów Batory) będą obsługiwały linie tramwajowe nr 9 i 18? Nie ukrywam, że każda linia powinna być obsługiwana przez przynajmniej 1 tego typu wagon.


W tej chwili jeszcze nie jestem w stanie tego zagwarantować, ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że zmodernizowane wagony pojawią się także na tych liniach.
Ciekawe czy tak rzeczywiście będzie? Szkoda, że nie chcą przebudować torowiska na ul. Piastowskiej :( Ja jednak nie zamierzam się poddać.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#32 Post autor: Penny » 12 lip 2013, 08:19

KZKGaPowicz pisze:Szkoda, że nie chcą przebudować torowiska na ul. Piastowskiej :( Ja jednak nie zamierzam się poddać.
Moim zdaniem Spółka sama w sobie nie ma takiej mocy sprawczej, żeby wpływać na sposób organizacji dróg w mieście. Karty w rękach ma raczej UM Ruda Śląska.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#33 Post autor: KZKGaPowicz » 12 lip 2013, 10:54

Penny pisze:
KZKGaPowicz pisze:Szkoda, że nie chcą przebudować torowiska na ul. Piastowskiej :( Ja jednak nie zamierzam się poddać.
Moim zdaniem Spółka sama w sobie nie ma takiej mocy sprawczej, żeby wpływać na sposób organizacji dróg w mieście. Karty w rękach ma raczej UM Ruda Śląska.
Ale SL i tak musi tę drogę wyremontować, tylko TŚ muszą coś zrobić z torowiskiem. Dlatego musi być współpraca taka jak w przypadku ul. Armii Krajowej w Chorzowie Batorym. M. in. w sprawie negocjacji chcę to spotkanie w UM zorganizować.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
mark40
Posty: 424
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:09
Lokalizacja: Chorzów

#34 Post autor: mark40 » 12 lip 2013, 20:51

Pytanie brzmi, jaki jest sens przebudowy torowiska na dwutorowe dla linii obsługującej jednak małe potoki pasażerskie. Do takiego remontu to nawet UE nie dołoży. To musiałby być jakiś większy projekt, np wydłużenie 18-ki do Wirku (czy do Halemby).

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#35 Post autor: KZKGaPowicz » 12 lip 2013, 20:56

mark40 pisze:Pytanie brzmi, jaki jest sens przebudowy torowiska na dwutorowe dla linii obsługującej jednak małe potoki pasażerskie. Do takiego remontu to nawet UE nie dołoży. To musiałby być jakiś większy projekt, np wydłużenie 18-ki do Wirku (czy do Halemby).
Jak linia byłaby dwutorowa, to można zwiększyć częstotliwość kursowania. A propos dużego projektu. Przy okazji SL może przeprowadzić remont drogi, o który mieszkańcy proszą już bodajże 10 lat oraz remont kapitalny podziemnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w oparciu o jakąś nowszą, bardziej ekologiczną technologię (na tym się nie znam). Albo jakoś poprawić stan bezpieczeństwa (tylko miejsca nie ma na poszerzenie ulicy), bo inaczej... (niech każdy sobie dokończy).
Co do przedłużenia "18" na Wirek, to tam nie widzę miejsca na pętlę. Nie wiem czy teren by się nadawał na pętlę przy ul. Chrobrego przed przystankiem "Bykowina Mijanka" po wycięciu drzew z lewej strony torowiska linii 9.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#36 Post autor: Penny » 12 lip 2013, 21:09

Myślę, że gdyby przedłożyć sporą argumentacje nt. bezpieczeństwa obecnej organizacji ruchu, to Unia kasę by dołożyła.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#37 Post autor: KZKGaPowicz » 12 lip 2013, 21:15

Tutaj proponowane przeze mnie miejsce na pętlę przy osiedlu na Bykowinie. Dodatkowym plusem tego przedsięwzięcia byłoby to, iż istniałaby możliwość awaryjnego zawrócenia na linii nr 9, a tak to pół trasy "9" jest zawieszone w obsłudze.

Edycja, dnia 20.07.2013:
Tak się zastanawiam nad tym, że nie ma pieniędzy na remont ul. Piastowskiej, to może udałoby się uruchomić system ostrzegania kierowców samochodów przed tramwajem z odpowiednim wyprzedzeniem. Mam na myśli zainstalowanie pasków LED wzdłuż torowiska, które świeciłyby na kolor zielony, gdyby tramwaju nie było, a gdyby znalazł się w odległości od 30 - 50 m, to automatycznie zapalałby się kolor czerwony.
Co o tym sądzicie?
Załączniki
Bykowina Osiedle Pętla.png
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#38 Post autor: Penny » 20 lip 2013, 17:41

KZKGaPowicz pisze:(...) zainstalowanie pasków LED wzdłuż torowiska (...) gdyby tramwaj znalazł się w odległości od 30 - 50 m, to automatycznie zapalałby się kolor czerwony. Co o tym sądzicie?
Taka odległość jest nie wystarczająca do podjęcia odpowiedniego manewru. Jeżeli oba pojazdy będą jechały z prędkością raptem 35 km/h, to w czasie jednej sekundy zbliżą się do siebie o 20 metrów. Zmiana koloru LED na 1,5 - 2,5 sekundy (wg. podanych przez Ciebie odległości) przed potencjalnym czołowym zderzeniem, to za mało. Poza tym zimą to tych LED może nie być widać.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#39 Post autor: KZKGaPowicz » 21 lip 2013, 15:21

Penny pisze:
KZKGaPowicz pisze:(...) zainstalowanie pasków LED wzdłuż torowiska (...) gdyby tramwaj znalazł się w odległości od 30 - 50 m, to automatycznie zapalałby się kolor czerwony. Co o tym sądzicie?
Taka odległość jest nie wystarczająca do podjęcia odpowiedniego manewru. Jeżeli oba pojazdy będą jechały z prędkością raptem 35 km/h, to w czasie jednej sekundy zbliżą się do siebie o 20 metrów. Zmiana koloru LED na 1,5 - 2,5 sekundy (wg. podanych przez Ciebie odległości) przed potencjalnym czołowym zderzeniem, to za mało. Poza tym zimą to tych LED może nie być widać.
To w takim razie musiałoby to być 200 - 250 m. A propos tej zimy, masz rację, tego nie wziąłem pod uwagę. Gdyby to miało w zimie funkcjonować, to powierzchnia z LED i jeszcze ok. 80 cm od paska w stronę pasa drogi musiałaby być ogrzewana.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
mark40
Posty: 424
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:09
Lokalizacja: Chorzów

#40 Post autor: mark40 » 21 lip 2013, 19:10

KZKGaPowicz pisze:
mark40 pisze:Pytanie brzmi, jaki jest sens przebudowy torowiska na dwutorowe dla linii obsługującej jednak małe potoki pasażerskie. Do takiego remontu to nawet UE nie dołoży. To musiałby być jakiś większy projekt, np wydłużenie 18-ki do Wirku (czy do Halemby).
Jak linia byłaby dwutorowa, to można zwiększyć częstotliwość kursowania.
Ja nie pisałem o tym, że 18 kursuje tam zbyt rzadko. Po prostu widzę małe potoki pasażerskie w tej dzielnicy dla dużo częsciej kursującego tramwaju. Optymalnie w takich warunkach jak teraz wystarczy tam solówka co 15 minut. Jednak bez sensu też tak często kursująca 18 wożąca powietrze do Chebzia. Dlatego żeby 18 miała większy sens potrzeba by ją przetrasować.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#41 Post autor: KZKGaPowicz » 22 lip 2013, 09:01

mark40 pisze:
KZKGaPowicz pisze:
mark40 pisze:Pytanie brzmi, jaki jest sens przebudowy torowiska na dwutorowe dla linii obsługującej jednak małe potoki pasażerskie. Do takiego remontu to nawet UE nie dołoży. To musiałby być jakiś większy projekt, np wydłużenie 18-ki do Wirku (czy do Halemby).
Jak linia byłaby dwutorowa, to można zwiększyć częstotliwość kursowania.
Ja nie pisałem o tym, że 18 kursuje tam zbyt rzadko. Po prostu widzę małe potoki pasażerskie w tej dzielnicy dla dużo częsciej kursującego tramwaju. Optymalnie w takich warunkach jak teraz wystarczy tam solówka co 15 minut. Jednak bez sensu też tak często kursująca 18 wożąca powietrze do Chebzia. Dlatego żeby 18 miała większy sens potrzeba by ją przetrasować.
Ja się tak zastanawiam, skoro nie ma pętli na Wirku i Bykowinie, to może z Bytomia wysłać ją do Stadionu Śl., skąd jest bardzo blisko do WPKiW? Trochę to kontrowersyjne, bo podróż z Rudy czy Chebzia trochę by trwała - odpowiednio ok. 54 / 70 min., ale nie zwiększy aż tak potoków pasażerskich na terenie Rudy.
Jednak najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa pętli czy nawet trójkąta przy ul. Chrobrego na Bykowinie i skierowanie "18" właśnie tam. Byłby bezpośredni dojazd do UM i wireckiego targowiska. Oczywiście musiałaby jechać przed "9", gdyż jak ktoś chciałby pojechać do Świętochłowic czy Chorzowa, to i tak musiałby poczekać na "9", a "18" jakby jechała jako pierwsza zabierałaby pasażerów korzystających z tramwaju na odcinku Chebzie - Bykowina.
Jest jeszcze prostsze rozwiązanie. Uruchomienie linii 8, która kursowałaby na trasie: Okrężna: Bytom Plac Sikorskiego - Szombierki - Godula - Chebzie - Ruda - Bobrek - Szombierki - Bytom Plac Sikorskiego, a z linii 18 również zrobić okrężną, tylko w kierunku przeciwnym. Byłby dzięki temu bezpośredni dojazd tramwajem do szpitala na Goduli z Rudy. Mieszkańcy Goduli zyskaliby szybkie połączenie bezpośrednie z US w Rudzie i magazynami przy ul. Kokotek.
Można jeszcze wybudować łącznik Ruda - Zabrze na Rudzie Południowej, co było już wałkowane.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Slim
Posty: 191
Rejestracja: 22 paź 2010, 13:42
Lokalizacja: Sosnowiec

#42 Post autor: Slim » 22 lip 2013, 15:31

KZKGaPowicz pisze:Ja się tak zastanawiam, skoro nie ma pętli na Wirku i Bykowinie, to może z Bytomia wysłać ją do Stadionu Śl., skąd jest bardzo blisko do WPKiW? Trochę to kontrowersyjne, bo podróż z Rudy czy Chebzia trochę by trwała - odpowiednio ok. 54 / 70 min., ale nie zwiększy aż tak potoków pasażerskich na terenie Rudy.
A co z 11? na jednotorze od Chebzia nic juz tam nie wciśniesz, chyba ze rozkład dla obu linii byłby tylko fikcją.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#43 Post autor: KZKGaPowicz » 22 lip 2013, 16:08

Slim pisze:
KZKGaPowicz pisze:Ja się tak zastanawiam, skoro nie ma pętli na Wirku i Bykowinie, to może z Bytomia wysłać ją do Stadionu Śl., skąd jest bardzo blisko do WPKiW? Trochę to kontrowersyjne, bo podróż z Rudy czy Chebzia trochę by trwała - odpowiednio ok. 54 / 70 min., ale nie zwiększy aż tak potoków pasażerskich na terenie Rudy.
A co z 11? na jednotorze od Chebzia nic juz tam nie wciśniesz, chyba ze rozkład dla obu linii byłby tylko fikcją.
Miałem na myśli wydłużenie od strony Bytomia, a nie Chebzia. Ale na chwilę obecną wydaje mi się, że należy zrobić jak wyżej linie 8 i 18 jako okrężne.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

pycio1400
Posty: 569
Rejestracja: 19 sie 2011, 17:15
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#44 Post autor: pycio1400 » 22 lip 2013, 16:53

8 i 18 nie przejdzie... Powód? Trzeba by było pociąć 9, a to w Rudzie nie przejdzie... A jak się potnie 9, to najlepiej zrobić ją od Chebzia do Chorzowa, zamiast z Bytomia... I będzie to samo, co kilka lat temu z 9 i 10... Bo nie wiem, jak ty inaczej sobie to wyobrażasz... No chyba, że jest jeszcze jedna opcja.. 9 i 18/8 Od Chebzia do Sikorskiego i odwrotnie będą jechały jeden za drugim... Ale to znowu jest nieekonomiczne...
Czyli jakby nie patrzeć, twój pomysł jest do bani :)
Obsady pociągów wieczornych/nocnych najczęściej podaję przed wyjazdem tych pociągów, lecz mam 100% pewność, że dany wagon wyjedzie na danym pociagu...

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#45 Post autor: KZKGaPowicz » 22 lip 2013, 17:53

pycio1400 pisze:8 i 18 nie przejdzie... Powód? Trzeba by było pociąć 9, a to w Rudzie nie przejdzie... A jak się potnie 9, to najlepiej zrobić ją od Chebzia do Chorzowa, zamiast z Bytomia... I będzie to samo, co kilka lat temu z 9 i 10... Bo nie wiem, jak ty inaczej sobie to wyobrażasz... No chyba, że jest jeszcze jedna opcja.. 9 i 18/8 Od Chebzia do Sikorskiego i odwrotnie będą jechały jeden za drugim... Ale to znowu jest nieekonomiczne...
Czyli jakby nie patrzeć, twój pomysł jest do bani :)
To jak przetrasować linię 18 najmniejszym kosztem? Te trasy linii tramwajowych są przestarzałe i coś trzeba w końcu zrobić. O linię 215 też jest fala oburzenia, ale jak na razie linia nie wróciła.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#46 Post autor: adam86 » 22 lip 2013, 21:07

KZKGaPowicz pisze:To jak przetrasować linię 18 najmniejszym kosztem? Te trasy linii tramwajowych są przestarzałe i coś trzeba w końcu zrobić. O linię 215 też jest fala oburzenia, ale jak na razie linia nie wróciła.
Trzeba przebudowac infrastrukturę, inaczej to nie ma sensu
KZKGOP 1779

pycio1400
Posty: 569
Rejestracja: 19 sie 2011, 17:15
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#47 Post autor: pycio1400 » 23 lip 2013, 00:23

KZKGaPowicz pisze:
pycio1400 pisze:8 i 18 nie przejdzie... Powód? Trzeba by było pociąć 9, a to w Rudzie nie przejdzie... A jak się potnie 9, to najlepiej zrobić ją od Chebzia do Chorzowa, zamiast z Bytomia... I będzie to samo, co kilka lat temu z 9 i 10... Bo nie wiem, jak ty inaczej sobie to wyobrażasz... No chyba, że jest jeszcze jedna opcja.. 9 i 18/8 Od Chebzia do Sikorskiego i odwrotnie będą jechały jeden za drugim... Ale to znowu jest nieekonomiczne...
Czyli jakby nie patrzeć, twój pomysł jest do bani :)
To jak przetrasować linię 18 najmniejszym kosztem? Te trasy linii tramwajowych są przestarzałe i coś trzeba w końcu zrobić. O linię 215 też jest fala oburzenia, ale jak na razie linia nie wróciła.
Jakoś kilka lat temu, gdy pocięto 9 i stworzono 10, ludzie dali rade wywalczyć powrót 9 na starą trasę... Teraz pewnie również by im się to udało...
Obsady pociągów wieczornych/nocnych najczęściej podaję przed wyjazdem tych pociągów, lecz mam 100% pewność, że dany wagon wyjedzie na danym pociagu...

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#48 Post autor: KZKGaPowicz » 23 lip 2013, 09:57

adam86 pisze:
KZKGaPowicz pisze:To jak przetrasować linię 18 najmniejszym kosztem? Te trasy linii tramwajowych są przestarzałe i coś trzeba w końcu zrobić. O linię 215 też jest fala oburzenia, ale jak na razie linia nie wróciła.
Trzeba przebudowac infrastrukturę, inaczej to nie ma sensu
Niezaprzeczalnie potrzebny jest skręt w stronę Zabrza na Rudzie Płd. i dobudowa drugiego toru na ul. Piastowskiej w celu poprawy bezpieczeństwa. To z kolei umożliwołoby wprowadzenie większej częstotliwości kursowania, to może i popyt by się zwiększył. Zwiększenie do 15 minut swoją drogę teraz też jest możliwe.
Kiedyś dostałem odpowiedź z TŚ, że w/w skręt jest uzasadniony technicznie, ale Spółki na to nie stać. Może należałoby to wpisać do nowego projektu?
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

memphis
Posty: 1124
Rejestracja: 01 mar 2008, 15:55
Lokalizacja: Josephsdorf-O/S

#49 Post autor: memphis » 24 lip 2013, 14:17

mark40 pisze:Pytanie brzmi, jaki jest sens przebudowy torowiska na dwutorowe dla linii obsługującej jednak małe potoki pasażerskie. Do takiego remontu to nawet UE nie dołoży. To musiałby być jakiś większy projekt, np wydłużenie 18-ki do Wirku (czy do Halemby).
Na Piastowskiej od wiaduktu kolejowego do mijanki na Stawach dwa tory są potrzebne tylko ze względu na bezpieczeństwo ruchu - jest tam niestety za wąsko, żeby zmieścić jeden tor z boku jezdni. Natomiast na Wolności (od Południowej do dworca) w zupełności jeden tor, w zasadzie wydzielony, wystarcza.

Co do 9-tki. Przydałyby się krótkie odnogi - od Katowickiej na południe do osiedla na Bykowinie i od Goduli wzdłuż Joanny. I takie tramwajowe 215 Godula-Bykowina ;)

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#50 Post autor: KZKGaPowicz » 25 lip 2013, 11:37

memphis pisze:
mark40 pisze:Pytanie brzmi, jaki jest sens przebudowy torowiska na dwutorowe dla linii obsługującej jednak małe potoki pasażerskie. Do takiego remontu to nawet UE nie dołoży. To musiałby być jakiś większy projekt, np wydłużenie 18-ki do Wirku (czy do Halemby).
Na Piastowskiej od wiaduktu kolejowego do mijanki na Stawach dwa tory są potrzebne tylko ze względu na bezpieczeństwo ruchu - jest tam niestety za wąsko, żeby zmieścić jeden tor z boku jezdni. Natomiast na Wolności (od Południowej do dworca) w zupełności jeden tor, w zasadzie wydzielony, wystarcza.
Potwierdzam, tylko żeby SL chciała z TŚ współpracować w tejże sprawie.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#51 Post autor: Boguś » 27 lip 2013, 21:34

adam86 pisze:
KZKGaPowicz pisze:To jak przetrasować linię 18 najmniejszym kosztem? Te trasy linii tramwajowych są przestarzałe i coś trzeba w końcu zrobić. O linię 215 też jest fala oburzenia, ale jak na razie linia nie wróciła.
Trzeba przebudowac infrastrukturę, inaczej to nie ma sensu
Po zakończeniu modernizacji odcinka do Chebzia puścić 18 na starej trasie co 15 minut.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#52 Post autor: KZKGaPowicz » 28 lip 2013, 13:05

Boguś pisze:
adam86 pisze:
KZKGaPowicz pisze:To jak przetrasować linię 18 najmniejszym kosztem? Te trasy linii tramwajowych są przestarzałe i coś trzeba w końcu zrobić. O linię 215 też jest fala oburzenia, ale jak na razie linia nie wróciła.
Trzeba przebudowac infrastrukturę, inaczej to nie ma sensu
Po zakończeniu modernizacji odcinka do Chebzia puścić 18 na starej trasie co 15 minut.
Byłoby fajnie. Słyszałem kiedyś, że "18" ma jeździć znowu na Stroszek, ale nie są to potwierdzone informacje. Nawet gdyby tak się stało, to nie na długo, bo linie od Szombierek pojadą do Łagiewnik. (Tak swoją drogą ciekawe czy "7" pojedzie do Biskupic?).
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

kolejorz.
Posty: 148
Rejestracja: 04 wrz 2013, 18:37
Lokalizacja: GOP

#53 Post autor: kolejorz. » 05 wrz 2013, 20:16

Moim zdaniem nie ma potrzeby dobudowy drugiego toru na Piastowskiej zwłaszcza że wiadomo jak ta ulica wygląda. Myślę że wystarczy przebudować jezdnię wraz z torowiskiem ładując je na środek jezdni a w połowie trasy między mijankami, gdzieś koło kościoła, dobudować kolejną mijankę. Jest to tańsza i mniej wymagająca wersja, więc bardziej trafiająca do decydentów z TŚ i UM. Po zmodernizowaniu trasy i nie kolidowaniu z autami ruch mógłby bardzo płynnie się odbywać nawet z mijankami zwłaszcza że przejazd między nimi byłby bardzo krótki dzięki gęstości ich rozmieszczenia. To samo myślę że można zrobić na 9, dobudowując 2-3 dodatkowe mijanki lub w ogóle przeorganizować mijanki aby były w odległości między sobą ok. 4 min przejazdu tramwaju. Nie ma się co koniecznie ładować w plany budowy dwóch torów bo to zbyt ambitne plany a czasem i nawet nie potrzebne patrząc na specyfikę miasta i teren po jakim jeżdżą linie 9 i 18. Pełna modernizacja linii i gęsto rozmieszczone mijanki to możliwość kursowania nawet co 10 min plus zyski wynoszące nawet 25% szybszy przejazd porównując do aktualnych. Dobudowa drugiego toru w warunkach Rudy Śląskiej poza nie licznymi odcinkami to ogromne koszty bo trzeba wiele przebudowywać a zysk nie wielki, porównując do dobrze funkcjonującego systemu z mijankami to może 2-3 min na przejeździe przez całe miasto dla linii 9 i podobnie dla 18. Gdyby jeździło więcej linii daną trasą to wtedy jest zasadność budowy drugiego toru tak jak powinno to się wydarzyć na odcinku wzdłuż Zabrzańskiej.

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#54 Post autor: adam86 » 05 wrz 2013, 21:29

kolejorz. pisze:Moim zdaniem nie ma potrzeby dobudowy drugiego toru na Piastowskiej zwłaszcza że wiadomo jak ta ulica wygląda. Myślę że wystarczy przebudować jezdnię wraz z torowiskiem ładując je na środek jezdni a w połowie trasy między mijankami, gdzieś koło kościoła, dobudować kolejną mijankę. Jest to tańsza i mniej wymagająca wersja, więc bardziej trafiająca do decydentów z TŚ i UM.
O matko, ani to tańsze, ani mniej wymagające. Za to kompletnie bez sensu.
Po zmodernizowaniu trasy i nie kolidowaniu z autami
Jak będzie torowisko wydzielone to nie będzie kolidował, a nie jak będzie na środku jezdni.
Nie ma się co koniecznie ładować w plany budowy dwóch torów bo to zbyt ambitne plany a czasem i nawet nie potrzebne patrząc na specyfikę miasta i teren po jakim jeżdżą linie 9 i 18.
A co jest nie tak z terenem? Przecież na większości trasy linii 9 nie ma większego problemu z dobudową drugiego toru, ba nawet przez cały Wirek jest przygoptowana rezerwa terenu.
Pełna modernizacja linii i gęsto rozmieszczone mijanki to możliwość kursowania nawet co 10 min plus zyski wynoszące nawet 25% szybszy przejazd porównując do aktualnych.
Jakieś konkretne wyliczenia?
Dobudowa drugiego toru w warunkach Rudy Śląskiej poza nie licznymi odcinkami to ogromne koszty bo trzeba wiele przebudowywać a zysk nie wielki, porównując do dobrze funkcjonującego systemu z mijankami to może 2-3 min na przejeździe przez całe miasto dla linii 9 i podobnie dla 18. Gdyby jeździło więcej linii daną trasą to wtedy jest zasadność budowy drugiego toru tak jak powinno to się wydarzyć na odcinku wzdłuż Zabrzańskiej.
Nielicznymi, niewielki. Litości! I robaczku, nie ma znaczenia ile linii jeździ daną trasą. Kompletne pierdoły wypisujesz, to nie na Zabrzańskiej jest potrzebny drugi tor, a właśnie na 9. To tam są jeszcze jako takie potoki.
KZKGOP 1779

kolejorz.
Posty: 148
Rejestracja: 04 wrz 2013, 18:37
Lokalizacja: GOP

#55 Post autor: kolejorz. » 05 wrz 2013, 22:23

adam86 pisze:O matko, ani to tańsze, ani mniej wymagające. Za to kompletnie bez sensu.
Już odrzucając wersje o przerzuceniu toru na środek to w ogóle nie wymagające jest pozostawienie jednego toru bo ogranicza się do remontu istniejącego z małym jego przesunięciem na potrzeby poszerzenia jezdni. Drugi tor wymaga znowu potrzeby większej ilości miejsca na i tak już bardzo ciasnej drodze, za pewno skończyłoby się to tak że torowisku dwu torowe nie mogłoby być wydzielone i tramwaje jeździłyby wraz z autami. Koszty o wiele mniejsze, średni koszt remontu toru pojedynczego wraz z siecią trakcyjną to ok. 4-5 mln zł, więc tyle samo a nawet więc trzeba doliczyć na potrzeby budowy drugiego toru. Dobudowa mijanki to koszt mieszczący się do 1 mln zł a może nawet nie byłoby takiej potrzeby jej budowy bo tramwaje po wyremontowanej trasie dużo sprawniej by się przemieszczały pomiędzy mijankami koło dworca i koło Rudzkiej Kuźnicy.
adam86 pisze:Jak będzie torowisko wydzielone to nie będzie kolidował, a nie jak będzie na środku jezdni.
Może znajdować się po środku jezdni będąc zarazem wydzielonym i wolnym od ruchu samochodowego, wystarczy montaż odpowiednich separatorów.
adam86 pisze:A co jest nie tak z terenem? Przecież na większości trasy linii 9 nie ma większego problemu z dobudową drugiego toru, ba nawet przez cały Wirek jest przygoptowana rezerwa terenu.
Wspominałem o tym że na niektórych odcinkach jest możliwość dobudowy drugiego toru i tak właśnie jest w przypadku Wirku (tak jak mówisz) czy Chebzia nad DTŚ w kierunku Huty, lecz jest dużo bardzo problematycznych odcinków jak Godula, Godula-Chebzie między stawami, Nowy Bytom. Oczywiście wszędzie się da bo takie odcinki są jedynie problematyczne ale realizacja drugiego toru na nich wymaga dodatkowego dużego zaangażowania miasta w przebudowę dróg, obecne zagospodarowanie terenu, uzbrojenie podziemne, nadziemne, a wskazywane przeze mnie tańsze i równie efektywne rozwiązanie sprawnego funkcjonowania jednotoru jest lepsze dla miasta które ogląda każdą złotówkę wydaną na inwestycje.
adam86 pisze:Jakieś konkretne wyliczenia?
Przeprowadzałem sobie takie na brudno. Wszystkie wyliczenia zakładały wyremontowane wszystkie tory wraz z równomiernym rozłożeniem mijanek co 4-5 minut przejazdu tramwaju na trasie. Musiałbym Ci przedstawić cały taki rozkład który sporządziłem uwzględniając średni czas przejazdu i odległość między przystankami, ograniczenia światłami na skrzyżowaniach plus poruszania się na wąskich odcinkach jak Niedurnego. Mam to wszystko na kartce, żeby Ci pokazać muszę zrobić plik w excelu (nie mam skanera). Tyle co mogę na szybko Ci powiedzieć to założyłem czas przejazdu 9 między przystankiem Szombierki Kościół a Świętochłowice Skrzyżowanie bodajże na 26-28 minut w porównaniu do aktualnych 40 minut. Dwa tory o wiele nie poprawią szybkości przejazdu bo tak jak po jednym tak i po dwóch zmodernizowanych torach tramwaj może poruszać się z taką samą prędkością a dobudowanie drugiego toru w niektórych miejscach mogłoby się wiązać z wprowadzeniem ruchu tramwajowego tam gdzie jeżdżą samochody a to zwalniałoby tramwaj (takie odcinki to wspominane wcześniej Niedurnego, Piastowska). Popatrz na warszawską linię nr 20 na Boernerowo, tam funkcjonuje odcinek jednotorowy i dosyć sprawnie i szybko tramwaje tam się poruszają.
adam86 pisze:Nielicznymi, niewielki. Litości!
Nad czym się tak litujesz? Nad tym że dobudowa drugiego toru dla 9 i 18 to koszty co najmniej 2-3 razy wyższe niż doprowadzenie do porządku aktualnego stanu? Sam bym chciał żeby były dwa tory ale trzeba je aktualnie robić tam gdzie nie wymaga to większych przebudów a rezerwa tylko czeka na beton i stal.
adam86 pisze:nie ma znaczenia ile linii jeździ daną trasą.
Znaczenie ma bo taki odcinek musi obsłużyć większą ilość kursów dwóch lub kilku linii których nie da się idealnie synchronizować a na jednotorze z jedną linią do takiej synchronizacji rozkładu na mijankach można dążyć.
adam86 pisze:Kompletne pierdoły wypisujesz, to nie na Zabrzańskiej jest potrzebny drugi tor, a właśnie na 9. To tam są jeszcze jako takie potoki.
Może tak myślisz że pierdoły bo dobrze nie analizujesz sytuacji i nie przyjmujesz innych rozwiązań które też nie są złe a są w stanie poprawić znacząco komunikację tramwajową w mieście jak najszybciej i tańszymi środkami (jak przyjdą lepsze czasy i pieniądze to rozbudowujmy do dwóch torów - owszem, jestem za).

Robaczku...

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#56 Post autor: adam86 » 05 wrz 2013, 22:52

kolejorz. pisze: Już odrzucając wersje o przerzuceniu toru na środek to w ogóle nie wymagające jest pozostawienie jednego toru bo ogranicza się do remontu istniejącego z małym jego przesunięciem na potrzeby poszerzenia jezdni.
Naucz się pisać po polsku. Niewymagające!
Drugi tor wymaga znowu potrzeby większej ilości miejsca na i tak już bardzo ciasnej drodze, za pewno skończyłoby się to tak że torowisku dwu torowe nie mogłoby być wydzielone i tramwaje jeździłyby wraz z autami.
Ale tam nie ma miejsca przecież na torowisko wydzielone. Cała zabawa z 18 polega na tym, że ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest wybudownie 2 torów. Zobaczy co się dzieje pod wiaduktem.
Koszty o wiele mniejsze, średni koszt remontu toru pojedynczego wraz z siecią trakcyjną to ok. 4-5 mln zł, więc tyle samo a nawet więc trzeba doliczyć na potrzeby budowy drugiego toru.
A skąd te dane?
Dobudowa mijanki to koszt mieszczący się do 1 mln zł a może nawet nie byłoby takiej potrzeby jej budowy bo tramwaje po wyremontowanej trasie dużo sprawniej by się przemieszczały pomiędzy mijankami koło dworca i koło Rudzkiej Kuźnicy.
Sprawniej? Jakim sposobem? Tam prędkość tramwaju nie jest limitowana stanem torowiska. Remont toru w obecnym śladzie nie spowoduje zwiększenia prędkości komunikacyjnej.
Może znajdować się po środku jezdni będąc zarazem wydzielonym i wolnym od ruchu samochodowego, wystarczy montaż odpowiednich separatorów.
Ale tam nie ma na to miejsca. Szczególnie pod wiaduktem. Rozwiązanie z torowiskiem na środku jezdni jest jednym z gorszych, wystarczy większa ciężarówka. Patrz przykład przedłuzonej Wolności w Chorzowie, czy końcówki jednotorowej w Gliwicach.
Wspominałem o tym że na niektórych odcinkach jest możliwość dobudowy drugiego toru i tak właśnie jest w przypadku Wirku (tak jak mówisz) czy Chebzia nad DTŚ w kierunku Huty, lecz jest dużo bardzo problematycznych odcinków jak Godula, Godula-Chebzie między stawami, Nowy Bytom. Oczywiście wszędzie się da bo takie odcinki są jedynie problematyczne ale realizacja drugiego toru na nich wymaga dodatkowego dużego zaangażowania miasta w przebudowę dróg, obecne zagospodarowanie terenu, uzbrojenie podziemne, nadziemne, a wskazywane przeze mnie tańsze i równie efektywne rozwiązanie sprawnego funkcjonowania jednotoru jest lepsze dla miasta które ogląda każdą złotówkę wydaną na inwestycje.
Nie, ono nie jest równie efektywnie. Nigdy linia jednotorowa z mijankami nie będzie tak efektywna jak dwutorowa. Nikt nigdzie nie buduje takich linii tramwajowych, a już szczególnie na głównej linii w mieście.
Przeprowadzałem sobie takie na brudno. Wszystkie wyliczenia zakładały wyremontowane wszystkie tory wraz z równomiernym rozłożeniem mijanek co 4-5 minut przejazdu tramwaju na trasie. Musiałbym Ci przedstawić cały taki rozkład który sporządziłem uwzględniając średni czas przejazdu i odległość między przystankami, ograniczenia światłami na skrzyżowaniach plus poruszania się na wąskich odcinkach jak Niedurnego. Mam to wszystko na kartce, żeby Ci pokazać muszę zrobić plik w excelu (nie mam skanera). Tyle co mogę na szybko Ci powiedzieć to założyłem czas przejazdu 9 między przystankiem Szombierki Kościół a Świętochłowice Skrzyżowanie bodajże na 26-28 minut w porównaniu do aktualnych 40 minut.
Przedstaw rozkład.
Dwa tory o wiele nie poprawią szybkości przejazdu bo tak jak po jednym tak i po dwóch zmodernizowanych torach tramwaj może poruszać się z taką samą prędkością
Zastanów się jak jednotory i mijanki wpływają na rzeczywiste prędkości komunikacyjną i eksploatacyjną.
a dobudowanie drugiego toru w niektórych miejscach mogłoby się wiązać z wprowadzeniem ruchu tramwajowego tam gdzie jeżdżą samochody a to zwalniałoby tramwaj
Bzdura. Wcale nie muszą zwalniać tramwaju.
Popatrz na warszawską linię nr 20 na Boernerowo, tam funkcjonuje odcinek jednotorowy i dosyć sprawnie i szybko tramwaje tam się poruszają.
A co ma Warszawska 20 do 9? Tamtejszy jednotor jest w całosci wydzielony, na kompletnym zadupiu, a nie na głównej linii w mieście.
Nad czym się tak litujesz?
Napisałem wyżej.
Znaczenie ma bo taki odcinek musi obsłużyć większą ilość kursów dwóch lub kilku linii których nie da się idealnie synchronizować a na jednotorze z jedną linią do takiej synchronizacji rozkładu na mijankach można dążyć.
Koordynować, to raz. Po wtóre liczba kursów, a nie liczba linii ma znaczenie.
Może tak myślisz że pierdoły bo dobrze nie analizujesz sytuacji i nie przyjmujesz innych rozwiązań które też nie są złe
Masz jakieś konkretne argumenty?
a są w stanie poprawić znacząco komunikację tramwajową w mieście jak najszybciej i tańszymi środkami (jak przyjdą lepsze czasy i pieniądze to rozbudowujmy do dwóch torów - owszem, jestem za).
Jakie zaś lepsze czasy? Po co konserwować niewydolny układ torowy? Dobudowanie 2 mijanek na 9 wiele nie zmieni w całym układzie. 9 ma kluczowe znaczenie dla Rudy, czego nie można o 18 w obecnym kształcie powiedzieć.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2013, 08:25 przez adam86, łącznie zmieniany 1 raz.
KZKGOP 1779

kolejorz.
Posty: 148
Rejestracja: 04 wrz 2013, 18:37
Lokalizacja: GOP

#57 Post autor: kolejorz. » 06 wrz 2013, 10:20

adam86 pisze:Naucz się pisać po polsku. Niewymagające!
Dziękuję Ci że ortograficznie czuwasz.
adam86 pisze:Ale tam nie ma miejsca przecież na torowisko wydzielone. Cała zabawa z 18 polega na tym, że ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest wybudownie 2 torów. Zobaczy co się dzieje pod wiaduktem.
Ależ jest. Wystarczy trochę wciąć się w chodniki i pasy zieleni aby zrobić miejsce dla siedmiometrowej jezdni i pozostaje już tylko swoboda dla wydzielonego jednego toru który owszem musiałby by dalej być przyklejony do jezdni (tak jak na Wolności) ale już wcześniej wspominałem o separatorach. Pod wiaduktem wystarczy zamontować oświetlenie z pierwszeństwem dla tramwaju które już chyba tam jest nawet. Nie wiem w czym miałby pomóc drugi tor, zawaliłoby się całą jezdnię torem i byłoby to torowisko wspólne z jezdnią więc tu nie ma nawet mowy o tym aby wpłynęło to jakoś pozytywnie na szybszy przejazd tramwaju. Dąży się do możliwości wydzielania torowiska a nie jego wpychania na jezdnię.
adam86 pisze:A skąd te dane?
Z uśrednionych kosztów aktualnych remontów które przeprowadza TŚ. Dla przykładu km remontowanego torowiska wzdłuż Zabrzańskiej to 5,6 mln zł przy czy koszty podwyższa przebudowa "tunelu" na Chebziu.
adam86 pisze:Ale tam nie ma na to miejsca. Szczególnie pod wiaduktem. Rozwiązanie z torowiskiem na środku jezdni jest jednym z gorszych, wystarczy większa ciężarówka. Patrz przykład przedłuzonej Wolności w Chorzowie, czy końcówki jednotorowej w Gliwicach.
Są newralgiczne miejsca, taki urok miasta, taki wiadukt jest też na Chebziu, choć nie tak ciasny jak ten na Rudzie.
adam86 pisze:Nie, ono nie jest równie efektywnie. Nigdy linia jednotorowa z mijankami nie będzie tak efektywna jak dwutorowa. Nikt nigdzie nie buduje takich linii tramwajowych, a już szczególnie na głównej linii w mieście.
Nigdzie nie twierdzę że linia dwutorowa jest nie efektywna, a co lepsze że nie jest bardziej efektywna od jednotoru. Pisałem tylko o tym że jeden tor z dobrze synchronizowanymi mijankami może być równie lub podobnie efektywny a jest opcją o wiele wiele tańszą niż dwa tory. Wspominałem też o tym że dwa tory to kilka minut szybciej - chciałbym żebyś o tym nie zapominał bo ja tu nie jestem wrogiem dwóch torów (musiałoby mnie chyba zdrowo pokopać gdybym tak myślał) po prostu rozważam opcję jednego toru w warunkach miasta Ruda Śląska (że jest ciasno, drogo itd).
adam86 pisze:Przedstaw rozkład.
Jak będę miał czas i chęci żeby przelać to na komputer to tutaj to wrzucę.
adam86 pisze:Zastanów się jak jednotory i mijanki wpływają na rzeczywiste prędkości komunikacyjną i eksploatacyjną.
Wiem że wpływają na opóźnienia związane z czekaniem na mijankę lub z potrzebą dostosowywania rozkładu czyli dokładanie 1-2 min żeby się jakoś zgrały na mijance tramwaje. Chcę jednak zwrócić uwagę na to że średnia prędkość 9 która aktualnie wynosi 15-16 km/h to głównie też zasługa złej infrastruktury, sama jej modernizacja to zysk conajmniej 4 km/h, a częstsze mijanki nie doprowadzałyby do sytuacji że tramwaj musi czasem czekać po 3-4 minuty na tramwaj z przeciwnej strony (taka sytuacja często jest na mijance Inkubator w kierunku Szombierek). Przy dobrych torach, szybszej prędkości handlowej ryzyko obsuwy na mijance mogłoby wzrosnąć max do 2 min a gdyby tramwaj z przeciwnej strony miał większe opóźnienie to nie czekałoby się jak młot na jednej mijance tylko można by było śmigać dalej do następnej, a to wszystko dzięki SRT i sygnalizacjom zajętości szlaku itd.
adam86 pisze:Bzdura. Wcale nie muszą zwalniać tramwaju.
Żadna bzdura, przejedź się do Wrocławia i zobacz co tam się dzieje w godzinach szczytu na drogach gdzie torowisko jest wbudowane w jezdnię a ruch tramwajowy odbywa się wraz z samochodowym. Ciężko mi sobie wyobrazić taką Niedurnego, Wolności i Karola Goduli w godzinach szczytu drogowego. Jak jeżdżę czasem 9 to zbawieniem jest gdy mogę się nią przejechać w godzinach szczytu omijając korki a ona jedzie sobie spokojnie wydzielonym, i jest szybsza nawet przy zdezelowanym torowisko wzdłuż K.Goduli a po remoncie to tam przelot mógłby wynosić luzem z 40-50 km/h.
adam86 pisze:A co ma Warszawska 20 do 9? Tamtejszy jednotor jest w całosci wydzielony, na kompletnym zadupiu, a nie na głównej linii w mieście.
No właśnie, wydzielony jednotor i szybka jazda kontra dwutor wpakowany na drogi z dużym ruchem. 9 też jest w dużej większości swojej trasy wydzielona, a nawet można się pokusić o stwierdzenie że na całej bo nawet odcinki na Goduli czy Nowym Bytomiu które są w jezdni bezpośrednio nie kolidują z ruchem drogowym, znowu przytoczę rozwiązanie separatorów i auta w ogóle już nie wjadą na torowisko i takim sposobem tramwaj jedzie sobie luźno.
adam86 pisze:Koordynować, to raz. Po wtóre liczba kursów, a nie liczba linii ma znaczenie.
Tak, liczba kursów, ale większa ilości linii generuje większą ilość kursów. 1 i 18 na Zabrzańskiej np. co 15 min to już 8 kursów na godzinę a 9 nawet co 10 to i tak "tylko" 5.
adam86 pisze:Jakie zaś lepsze czasy? Po co konserwować niewydolny układ torowy? Dobudowanie 2 mijanek na 9 wiele nie zmieni w całym układzie. 9 ma kluczowe znaczenie dla Rudy, czego nie można o 18 w obecnym kształcie powiedzieć.
Tak mi się powiedziało, teraz na pewno nie mamy tych dobrych czasów aby zrealizować dwutor na całej 9, nie wykonalne, nie ma takiej mocy żeby przekonać TŚ i UM do takich "ekstrawagancji". Naprawdę byłbym niezmiernie zadowolony gdyby 9 całą wyremontowano co by i tak już przyniosło ogromne korzyści z czasów przejazdu niż gdyby pchać się w dwutor którego rozbudowa na tej linii trwałaby że hoho i jeszcze trochę. Róbmy tyle na ile pozwalają nam nasze możliwości.

Krótko podsumowują moje myślenie: myślę tak bo patrzę nie tylko pod względem że dwa tory są najlepsze i koniec kropka (wiem że są) ale co do aktualnych możliwości po prostu lepiej wypracować jakiś kompromis pomiędzy ambitnymi planami a możliwościami finansowymi i chęciami ze strony UM i TŚ, tyle. Jakby nam spadło z nieba ze 300 mln to budujmy a z 9 róbmy nawet szybki tramwaj by żyło się lepiej ale chyba nawet Ty wiesz jak jest i jak sprawy się mają.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#58 Post autor: KZKGaPowicz » 06 wrz 2013, 15:35

Gdyby linia 9 kursowała co 10 minut, to mamy nie 5, a 6 kursów na 1h.
Linia 9 jest przewidziana do modernizacji w przyszłym projekcie.
Co do linii 18, to żeby wydzielić torowisko linii 18, to należałoby wyciąć drzewa, zlikwidować chodnik po jednej stronie, a może nawet wyburzyć kilka budynków przy przyst. "Ruda Osiedle Stare". Mówiąc krótko nie ma miejsca, aby wydzielić 1 tor na ul. Piastowskiej, a przeniesienie toru pojedynczego na środek jezdni nie poprawi sytuacji, ba nawet może ją pogorszyć w przypadku równoczesnej próby przejazdu tramwaju i samochodu ciężarowego (ciężarówka nie da rady ominąć już wtedy tramwaju). Takie rozwiązanie może zostać wprowadzone jedynie w przypadku rozbudowy do linii dwutorowej ze względów bezpieczeństwa. Tramwaj nie powinien utknąć w korkach, gdyż takowych na tej ulicy nie ma.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#59 Post autor: adam86 » 06 wrz 2013, 16:52

kolejorz. pisze: Dziękuję Ci że ortograficznie czuwasz.
Proszę uprzejmie.
Ależ jest. Wystarczy trochę wciąć się w chodniki i pasy zieleni aby zrobić miejsce dla siedmiometrowej jezdni i pozostaje już tylko swoboda dla wydzielonego jednego toru który owszem musiałby by dalej być przyklejony do jezdni (tak jak na Wolności) ale już wcześniej wspominałem o separatorach.
I nic to nie zmienia. Teraz też można sobie zamontować separatory, zwężyć chodnik po przeciwnej stronie i będzie.
Pod wiaduktem wystarczy zamontować oświetlenie z pierwszeństwem dla tramwaju które już chyba tam jest nawet.
No oświetlenie to na pewno jest. I nawet sygnalizacja jest...
Nie wiem w czym miałby pomóc drugi tor, zawaliłoby się całą jezdnię torem i byłoby to torowisko wspólne z jezdnią
A teraz nie jest wspólne czy co?
więc tu nie ma nawet mowy o tym aby wpłynęło to jakoś pozytywnie na szybszy przejazd tramwaju. Dąży się do możliwości wydzielania torowiska a nie jego wpychania na jezdnię.
Na litość boską, pod wiaduktem nie da się wydzielić torowiska. niebezpieczeństwo polega na tym, że z uwagi na brak widoczności od strony Wolności, samochodem wyjeżdżasz wprost na tramwaj. Mało już tam było wypadków? W przypadku 2 torów, tramwaj jedzie tą samą częścia jezdni, a nie pod prąd.
Z uśrednionych kosztów aktualnych remontów które przeprowadza TŚ. Dla przykładu km remontowanego torowiska wzdłuż Zabrzańskiej to 5,6 mln zł przy czy koszty podwyższa przebudowa "tunelu" na Chebziu.
Skąd to wziąłeś niby? Przecież przetarg był nie tylko na Zabrzańską.
Są newralgiczne miejsca, taki urok miasta, taki wiadukt jest też na Chebziu, choć nie tak ciasny jak ten na Rudzie.
nie wiesz niestety o czym piszesz.
Nigdzie nie twierdzę że linia dwutorowa jest nie efektywna, a co lepsze że nie jest bardziej efektywna od jednotoru. Pisałem tylko o tym że jeden tor z dobrze synchronizowanymi mijankami może być równie lub podobnie efektywny a jest opcją o wiele wiele tańszą niż dwa tory. Wspominałem też o tym że dwa tory to kilka minut szybciej - chciałbym żebyś o tym nie zapominał bo ja tu nie jestem wrogiem dwóch torów (musiałoby mnie chyba zdrowo pokopać gdybym tak myślał) po prostu rozważam opcję jednego toru w warunkach miasta Ruda Śląska (że jest ciasno, drogo itd).
Po prostu nie masz pojęcia o prowadzeniu ruchu. Ale nie martw się, niektórzy w KZK też.
Wiem że wpływają na opóźnienia związane z czekaniem na mijankę lub z potrzebą dostosowywania rozkładu czyli dokładanie 1-2 min żeby się jakoś zgrały na mijance tramwaje. Chcę jednak zwrócić uwagę na to że średnia prędkość 9 która aktualnie wynosi 15-16 km/h to głównie też zasługa złej infrastruktury, sama jej modernizacja to zysk conajmniej 4 km/h,
Co najmniej. Można wiedzieć skąd bierzesz te cyferki? Wiesz w ogóle dlaczego 9 tak wolno jeździ? Wiesz co na niej limituje prędkość? Bo stan torowiska w zasadzie nie ma tu nic do rzeczy.
a częstsze mijanki nie doprowadzałyby do sytuacji że tramwaj musi czasem czekać po 3-4 minuty na tramwaj z przeciwnej strony (taka sytuacja często jest na mijance Inkubator w kierunku Szombierek).
Nie częstsze. Wystarczy ułożyć normalny rozkłąd, taki jaki całe lata był na tej linii.
Przy dobrych torach, szybszej prędkości handlowej ryzyko obsuwy na mijance mogłoby wzrosnąć max do 2 min a gdyby tramwaj z przeciwnej strony miał większe opóźnienie to nie czekałoby się jak młot na jednej mijance tylko można by było śmigać dalej do następnej, a to wszystko dzięki SRT i sygnalizacjom zajętości szlaku itd.
Coś ci się miesza, to nie jest kolej. Tu nie ma żadnego SRT. Poczytaj sobie instrukcje dla służby ruchu. nawet jak odcinki są zabezpieczone sygnalizacją, to i tak trzeba czekać na planową mijankę. A koszta zabudowania kolejnych rozjazdów co 1 km są jednak dość duże.
Żadna bzdura, przejedź się do Wrocławia i zobacz co tam się dzieje w godzinach szczytu na drogach gdzie torowisko jest wbudowane w jezdnię a ruch tramwajowy odbywa się wraz z samochodowym.
Ale my nie jesteśmy we Wrocławiu. I nie o 9 chodziło, tylko o 18.
Ciężko mi sobie wyobrazić taką Niedurnego, Wolności i Karola Goduli w godzinach szczytu drogowego. Jak jeżdżę czasem 9 to zbawieniem jest gdy mogę się nią przejechać w godzinach szczytu omijając korki a ona jedzie sobie spokojnie wydzielonym, i jest szybsza nawet przy zdezelowanym torowisko wzdłuż K.Goduli a po remoncie to tam przelot mógłby wynosić luzem z 40-50 km/h.
Ale nikt nie twierdzi, że na Niedurnego ma być torowisko wbudowane w jezdnię. Tam w zasadzie powinno starczyc miejsca, na 2 tory wydzielone, oprócz odcinka przy płocie huty.
No właśnie, wydzielony jednotor i szybka jazda kontra dwutor wpakowany na drogi z dużym ruchem.
Ale kto twierdzi, że zamiast wydzielonego jednotoru ma być dwutor w jezdni. Odnosiłem się do pomysłu z torowiskiem na środku jezdni na 18.
9 też jest w dużej większości swojej trasy wydzielona, a nawet można się pokusić o stwierdzenie że na całej bo nawet odcinki na Goduli czy Nowym Bytomiu które są w jezdni bezpośrednio nie kolidują z ruchem drogowym,
Kolidują, głównie ze względu na sygnalizacje. I to jest u nas głównym problemem.
znowu przytoczę rozwiązanie separatorów i auta w ogóle już nie wjadą na torowisko i takim sposobem tramwaj jedzie sobie luźno.
Tylko po co separatory? taniej jest wybudować torowisko z podsypką, a nie bezpodsypkowe w otulinie i robić separatory.
Tak, liczba kursów, ale większa ilości linii generuje większą ilość kursów.
Co za bzdury.
1 i 18 na Zabrzańskiej np. co 15 min to już 8 kursów na godzinę a 9 nawet co 10 to i tak "tylko" 5.
6 nie 5. Ale co to ma do rzeczy? Jak będzie 9 jeździła co 5 minut to będzie miała 12 kursów.
T
Naprawdę byłbym niezmiernie zadowolony gdyby 9 całą wyremontowano co by i tak już przyniosło ogromne korzyści z czasów przejazdu niż gdyby pchać się w dwutor którego rozbudowa na tej linii trwałaby że hoho i jeszcze trochę. Róbmy tyle na ile pozwalają nam nasze możliwości.
Chłopie, czas przejazdu nie ma nic do stanu torów. Zadanie domowe. Przeanalizuj rozkłady linii kursujących Gliwicką przed jej remontem i zaraz po. A potem wyciągnij wnioski.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2013, 17:44 przez adam86, łącznie zmieniany 2 razy.
KZKGOP 1779

kolejorz.
Posty: 148
Rejestracja: 04 wrz 2013, 18:37
Lokalizacja: GOP

#60 Post autor: kolejorz. » 07 wrz 2013, 10:21

adam86 pisze:I nic to nie zmienia. Teraz też można sobie zamontować separatory, zwężyć chodnik po przeciwnej stronie i będzie.
Dokładnie, i będzie.
adam86 pisze:A teraz nie jest wspólne czy co?
Jest wspólne dlatego najlepiej aby było wydzielone.
adam86 pisze:Na litość boską, pod wiaduktem nie da się wydzielić torowiska. niebezpieczeństwo polega na tym, że z uwagi na brak widoczności od strony Wolności, samochodem wyjeżdżasz wprost na tramwaj. Mało już tam było wypadków? W przypadku 2 torów, tramwaj jedzie tą samą częścia jezdni, a nie pod prąd.
Nie da się, owszem. A nie powinna takich sytuacji rozwiązać sygnalizacja?
adam86 pisze:Skąd to wziąłeś niby? Przecież przetarg był nie tylko na Zabrzańską.
Z podziału na zadania, na stronie TŚ jest dokładna kwota dla zadania nr. 55. Po za tym mogę się opierać na kilku innych remontach i cenach za nie.
adam86 pisze:nie wiesz niestety o czym piszesz.
Ah, to mnie oświeć.
adam86 pisze:Po prostu nie masz pojęcia o prowadzeniu ruchu.
Powiedz dokładnie o co Ci chodzi. Jeżeli masz tak dobre pojęcie to wytłumacz zagmatwane sprawy z prowadzeniem ruchu.
adam86 pisze:Można wiedzieć skąd bierzesz te cyferki? Wiesz w ogóle dlaczego 9 tak wolno jeździ? Wiesz co na niej limituje prędkość? Bo stan torowiska w zasadzie nie ma tu nic do rzeczy.
Nie no, stan infry oczywiście nic, to nic że odcinki między Godula Pl. Niepodległości a Chebzie Pawła, Kaufhaus a Huta Pokój mogłyby przejeżdżać dwa razy szybciej. Tak, to nic że są ograniczenia do 10 km/h i to na pewno nie ma wpływu na czas przejazdu. Aktualnie ograniczają w dużej mierze 9, TAK, mijanki ale mijanki które stoją bo stoją tak od dziesiątek lat, tramwaje jeżdżą po 15 km/h i telepią się od mijanki do mijanki które są od siebie po 3 km. Tak, to wszystko sprawia że 9 jeździ jak jeździ.
adam86 pisze:Nie częstsze. Wystarczy ułożyć normalny rozkłąd, taki jaki całe lata był na tej linii.
Oczywiście, dobry rozkład to też podstawa.
adam86 pisze:Ale my nie jesteśmy we Wrocławiu. I nie o 9 chodziło, tylko o 18.
Jak to mówią, ucz się na cudzych błędach. Okej, jeżeli chodzi o 18 i torowisko wbudowane w Piastowską, rzeczywiście, przy małym ruchu na tej ulicy pewnie by w niczym nie szkodziło dla tramwajów.
adam86 pisze:Ale nikt nie twierdzi, że na Niedurnego ma być torowisko wbudowane w jezdnię. Tam w zasadzie powinno starczyc miejsca, na 2 tory wydzielone, oprócz odcinka przy płocie huty.
Niedurnego dla dwóch torów to na odcinku od Hallera do skrzyżowania z Czarnoleśną powinna być zamknięta dla ruchu i stać się deptakiem. Nie można też zapominać że centrum jakim dla miasta jest Nowy Bytom musi być też dla ludzi i tam nie byłoby wskazane poświęcać chodniki dla drugiego toru.
adam86 pisze:Ale kto twierdzi, że zamiast wydzielonego jednotoru ma być dwutor w jezdni. Odnosiłem się do pomysłu z torowiskiem na środku jezdni na 18.
Okej, trochę się rozminęliśmy w temacie z 18 i 9.
adam86 pisze:Kolidują, głównie ze względu na sygnalizacje. I to jest u nas głównym problemem.
Sądzę że sygnalizacja na skrzyżowaniach to najmniejszy problem jaki jest na 9. Jest ich zaledwie 3(?) Godula i Nowy Bytom, Bykowina, zapomniałem o jakichś jeszcze?
adam86 pisze:Tylko po co separatory? taniej jest wybudować torowisko z podsypką, a nie bezpodsypkowe w otulinie i robić separatory.
To jest tylko luźna propozycja, jest wiele technologii, można korzystać z różnych.
adam86 pisze:Co za bzdury.
Oczywiście że bzdury. Większa ilość linii kursująca po danej trasie przy dużej częstotliwości to nie generowanie większej ilości kursów w porównaniu do jednej linii na jednej trasie.
adam86 pisze:6 nie 5. Ale co to ma do rzeczy? Jak będzie 9 jeździła co 5 minut to będzie miała 12 kursów.
To samo mogę powiedzieć jak 1 będzie jeździła co 5 minut i 18 co 15 i będzie więcej kursów. Nie jest oczywiście regułą że więcej linii to więcej kursów ale zazwyczaj tak się dzieje.
adam86 pisze:Chłopie, czas przejazdu nie ma nic do stanu torów. Zadanie domowe. Przeanalizuj rozkłady linii kursujących Gliwicką przed jej remontem i zaraz po. A potem wyciągnij wnioski.
Przeanalizuję je sobie dokładnie na 9 na totalnie zniszczonych torowiskach na odcinkach które już tutaj wspominałem. Chcesz wyciągnąć wniosek że jak dzisiaj tramwaje jeżdżą po 10 km/h to po remoncie też? A nawet 4 - 5 razy szybsza jazda na odcinku o długości 1 km nie wpłynie znacząco na czas przejazdu? Na 9 dużym problemem aktualnie jest również stan torów i przede wszystkim zły rozkład który dopuszcza w standardzie takie sytuacje że bardzo często 9 na Godula Pl. Niepodległości jest 2-3 min przed czasem a potem po 4 minuty czeka na mijance na Ikubatorze. Ile to jest straconych minut. Wiem że na samych dobrych torach nie da się stworzyć cudów ale przede wszystkim na dobrej organizacji rozkładu i ruchu tramwajów, eliminacja ograniczeń i przestojów.

Awatar użytkownika
mark40
Posty: 424
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:09
Lokalizacja: Chorzów

#61 Post autor: mark40 » 07 wrz 2013, 11:50

adam86 pisze:Chłopie, czas przejazdu nie ma nic do stanu torów. Zadanie domowe. Przeanalizuj rozkłady linii kursujących Gliwicką przed jej remontem i zaraz po. A potem wyciągnij wnioski.
Przelot między przystankami Dwór i Janasa skrócił się z 3 minut do 2 po remoncie. To drobny przykład, ale na 9-tce poza systemem mijankowym zły stan torów ma także wpływ na powolną jazdę.

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#62 Post autor: adam86 » 07 wrz 2013, 14:13

mark40 pisze:Przelot między przystankami Dwór i Janasa skrócił się z 3 minut do 2 po remoncie.
Wcale nie po remoncie. Po remoncie to on się wydłużył, dołożono kolejny przystanek. Ta minutę wywalono dopiero potem, gdy skończył się remont warszawskiej.
To drobny przykład, ale na 9-tce poza systemem mijankowym zły stan torów ma także wpływ na powolną jazdę.
Tylko miejscami. V kom jest limitowana przez mijanki i sygnalizacje na skrzyżowaniach.
KZKGOP 1779

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#63 Post autor: adam86 » 07 wrz 2013, 14:23

kolejorz. pisze:Nie da się, owszem. A nie powinna takich sytuacji rozwiązać sygnalizacja?
To chyba by tam trzeba szlaban postawić. Przecież tam jest sygnalizacja, a wypadków było już wiele.
Powiedz dokładnie o co Ci chodzi. Jeżeli masz tak dobre pojęcie to wytłumacz zagmatwane sprawy z prowadzeniem ruchu.
No to pomyśl.
]Nie no, stan infry oczywiście nic, to nic że odcinki między Godula Pl. Niepodległości a Chebzie Pawła, Kaufhaus a Huta Pokój mogłyby przejeżdżać dwa razy szybciej. Tak, to nic że są ograniczenia do 10 km/h i to na pewno nie ma wpływu na czas przejazdu.
No i co z tego? I tak musisz stać na mijance i czekać.
Aktualnie ograniczają w dużej mierze 9, TAK, mijanki ale mijanki które stoją bo stoją tak od dziesiątek lat, tramwaje jeżdżą po 15 km/h i telepią się od mijanki do mijanki które są od siebie po 3 km. Tak, to wszystko sprawia że 9 jeździ jak jeździ.
Jeździ tak wolno bo ma taki rozkład. Częstotliwość na 9 nie została wzięta z sufitu. Te obecne 10 minut jest sztuczne, stąd powolna jazda.
Oczywiście, dobry rozkład to też podstawa.
Nie też, a to to właśnie ejst podstawa.
adam86 pisze:Ale my nie jesteśmy we Wrocławiu. I nie o 9 chodziło, tylko o 18.
Jak to mówią, ucz się na cudzych błędach. Okej, jeżeli chodzi o 18 i torowisko wbudowane w Piastowską, rzeczywiście, przy małym ruchu na tej ulicy pewnie by w niczym nie szkodziło dla tramwajów.
Niedurnego dla dwóch torów to na odcinku od Hallera do skrzyżowania z Czarnoleśną powinna być zamknięta dla ruchu i stać się deptakiem. Nie można też zapominać że centrum jakim dla miasta jest Nowy Bytom musi być też dla ludzi i tam nie byłoby wskazane poświęcać chodniki dla drugiego toru.
Może być i deptak.
Sądzę że sygnalizacja na skrzyżowaniach to najmniejszy problem jaki jest na 9. Jest ich zaledwie 3(?) Godula i Nowy Bytom, Bykowina, zapomniałem o jakichś jeszcze?
Zapomniałeś o całych Świętochłowicach i Bytomiu.
To samo mogę powiedzieć jak 1 będzie jeździła co 5 minut i 18 co 15 i będzie więcej kursów. Nie jest oczywiście regułą że więcej linii to więcej kursów ale zazwyczaj tak się dzieje.
Nie zawsze.
Przeanalizuję je sobie dokładnie na 9 na totalnie zniszczonych torowiskach na odcinkach które już tutaj wspominałem. Chcesz wyciągnąć wniosek że jak dzisiaj tramwaje jeżdżą po 10 km/h to po remoncie też?
A po co bedzie jechał szybciej jak i tak będzie czekał na mijankę.
przede wszystkim zły rozkład który dopuszcza w standardzie takie sytuacje że bardzo często 9 na Godula Pl. Niepodległości jest 2-3 min przed czasem a potem po 4 minuty czeka na mijance na Ikubatorze. Ile to jest straconych minut. Wiem że na samych dobrych torach nie da się stworzyć cudów ale przede wszystkim na dobrej organizacji rozkładu i ruchu tramwajów, eliminacja ograniczeń i przestojów.
No i o to właśnie idzie.
KZKGOP 1779

kolejorz.
Posty: 148
Rejestracja: 04 wrz 2013, 18:37
Lokalizacja: GOP

#64 Post autor: kolejorz. » 07 wrz 2013, 14:50

adam86 pisze:No i co z tego? I tak musisz stać na mijance i czekać.
Gdyby były częściej mijanki, sygnalizacja pozwalająca wjazd na tor gdy jest wolny i lepiej dopracowany rozkład można by było o wiele zmniejszyć te oczekiwania a na dłuższych odcinkach gdzie są dwa tory i możliwej dobudowie ich (takie odcinki to Wirek, Chebzie, Bykowina) mogłyby się tramwaje wymijać w "ruchu". Np. tramwaj na Chebziu w kierunku Nowego Bytomia czeka na tramwaj z przeciwnej strony i ma on obsuwę 2 min to mógłby podjeżdżać na mijankę koło huty i czasowo by się mogły zgrać ale to dzięki częstszemu rozmieszczeniu mijanek gdzie aktualnie nie wszędzie tak jest.
adam86 pisze:Jeździ tak wolno bo ma taki rozkład. Częstotliwość na 9 nie została wzięta z sufitu. Te obecne 10 minut jest sztuczne, stąd powolna jazda.
Jakie 10 min? Jest wiele czynników ją spowalniających. Sprawdziłem stare rozkłady to bywały jeszcze gorsze czasy przejazdu nawet przy tej samej częstotliwości 20 min.
adam86 pisze:Zapomniałeś o całych Świętochłowicach i Bytomiu.
No fakt ale myślałem tylko o Rudzie, tam zaś jednak są dwa tory dla równowagi ;)
adam86 pisze:A po co bedzie jechał szybciej jak i tak będzie czekał na mijankę.
Jeżeli będzie dobry rozkład to nie będzie musiał czekać wiele a jak nawet czasem poczeka 1-2 min to przynajmniej zneutralizuje to szybszym dojazdem do mijanki a dzisiaj jest tak że 1-2 min na mijance + 1-2 minuty więcej na trasie, więc zawsze jakieś korzyści czasowe są.
adam86 pisze:No i o to właśnie idzie.
Cieszę się że jakoś w czymś się zgadzamy.

Awatar użytkownika
mark40
Posty: 424
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:09
Lokalizacja: Chorzów

#65 Post autor: mark40 » 07 wrz 2013, 21:43

adam86 pisze:Wcale nie po remoncie. Po remoncie to on się wydłużył, dołożono kolejny przystanek. Ta minutę wywalono dopiero potem, gdy skończył się remont warszawskiej.
Nieważne kiedy to nastąpiło. Wiadomo, że korekty przelotów nie następują szybko. Odnośnie tego fragmentu na Gliwickiej nie przypominam sobie by czas przejazdu tam się wydłużył. Pomiedzy Janasa, a Pośpiecha przelot wynosił 2 minuty. Dodając przystanek przy kościele dla obu przystanków przelot wynosi po 1 minucie, wiec wychodzi na to samo. Przed remontem od Dworu do Pospiecha przelot wynosił 5 minut, aktualnie są to 4 minuty z dodatkowym przystankiem. I jest to możliwe dzięki nowym torom.
adam86 pisze:Tylko miejscami. V kom jest limitowana przez mijanki i sygnalizacje na skrzyżowaniach.
Nie powiedziałbym, że miejscami. Przynajmniej na połowie trasy tramwaj nie jest w stanie tam rozwinąć 50 km/h. Ilość sygnalizacji na rudzkim odcinku mozna policzyć chyba na palcach jednej ręki, więc tutaj nie mają większego wpływu.

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#66 Post autor: adam86 » 08 wrz 2013, 19:25

mark40 pisze:Nieważne kiedy to nastąpiło. Wiadomo, że korekty przelotów nie następują szybko.
W tej śmiesznej spółce nic nie nastepuje szybko. Chyba, że mało przemyślane zmiany.
Nie powiedziałbym, że miejscami. Przynajmniej na połowie trasy tramwaj nie jest w stanie tam rozwinąć 50 km/h.
No i co z tego? Nie ma to znaczenia. U nas tramwaje bardzo rzadko osiągają takie prędkości. To i tak w przypadku 9 jest kompletnie bez znaczenia.
Ilość sygnalizacji na rudzkim odcinku mozna policzyć chyba na palcach jednej ręki, więc tutaj nie mają większego wpływu.
To sobie sprawdź ile sobie na nich tramwaj stoi. Szczególnie na Mijance.
KZKGOP 1779

Awatar użytkownika
grillmaster
Posty: 1204
Rejestracja: 29 cze 2008, 17:58
Lokalizacja: Katowice

#67 Post autor: grillmaster » 08 wrz 2013, 20:52

mark40 pisze:
adam86 pisze:Wcale nie po remoncie. Po remoncie to on się wydłużył, dołożono kolejny przystanek. Ta minutę wywalono dopiero potem, gdy skończył się remont warszawskiej.
Nieważne kiedy to nastąpiło. Wiadomo, że korekty przelotów nie następują szybko. Odnośnie tego fragmentu na Gliwickiej nie przypominam sobie by czas przejazdu tam się wydłużył. Pomiedzy Janasa, a Pośpiecha przelot wynosił 2 minuty. Dodając przystanek przy kościele dla obu przystanków przelot wynosi po 1 minucie, wiec wychodzi na to samo. Przed remontem od Dworu do Pospiecha przelot wynosił 5 minut, aktualnie są to 4 minuty z dodatkowym przystankiem. I jest to możliwe dzięki nowym torom.
Akurat korekty czasu przelotu następują praktycznie przy każdej zmianie rozkładów, bo KZK musi dopasować np. rozkład jazdy do mijanek.

Awatar użytkownika
mark40
Posty: 424
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:09
Lokalizacja: Chorzów

#68 Post autor: mark40 » 09 wrz 2013, 18:14

adam86 pisze:No i co z tego? Nie ma to znaczenia. U nas tramwaje bardzo rzadko osiągają takie prędkości. To i tak w przypadku 9 jest kompletnie bez znaczenia.
Nie tak znowu rzadko, powiedziałbym, że nie jest z tym najgorzej. A tam gdzie nie osiągają to przyczyną są właśnie kiepskie tory.
mark40 pisze:Ilość sygnalizacji na rudzkim odcinku mozna policzyć chyba na palcach jednej ręki, więc tutaj nie mają większego wpływu.
adam86 pisze:To sobie sprawdź ile sobie na nich tramwaj stoi. Szczególnie na Mijance.
Mijanka w Rudzie? Proszę o sprawdzone merytorycznie odpowiedzi.
grillmaster pisze:Akurat korekty czasu przelotu następują praktycznie przy każdej zmianie rozkładów, bo KZK musi dopasować np. rozkład jazdy do mijanek.
Nie zauważyłem tej prawidłowości.

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#69 Post autor: adam86 » 09 wrz 2013, 19:31

mark40 pisze:Nie tak znowu rzadko, powiedziałbym, że nie jest z tym najgorzej. A tam gdzie nie osiągają to przyczyną są właśnie kiepskie tory.
Nie, nie tory, tylko rozkłady jazdy i sygnalizacje. I tu nie obchodzi nikogo co byś sobie powiedział. Wystarczy po prostu sprawdzić jakie są V kom.
Mijanka w Rudzie? Proszę o sprawdzone merytorycznie odpowiedzi.
A to nie wiesz gdzie jest Mijanka?
KZKGOP 1779

kolejorz.
Posty: 148
Rejestracja: 04 wrz 2013, 18:37
Lokalizacja: GOP

#70 Post autor: kolejorz. » 09 wrz 2013, 20:19

Sygnalizacje świetlne w Rudzie to naprawdę nie jest ogromny problem. Fakt, jest to strata może max 2 min przy pechowym przejeździe na całej trasie 9. Najgorszym jednak zaś skrzyżowaniem ze światłami jest Ruda Południowa, tam to chyba nawet po 2 minuty tramwaj musi czekać a i 18 która jedzie(jeździła) za "1" dodatkowe 2 min bo jak tramwaj przed nią przejechał to już zdążył się zaświecić sygnał "stój".

Awatar użytkownika
grillmaster
Posty: 1204
Rejestracja: 29 cze 2008, 17:58
Lokalizacja: Katowice

#71 Post autor: grillmaster » 09 wrz 2013, 21:06

adam86 pisze:
mark40 pisze:Mijanka w Rudzie? Proszę o sprawdzone merytorycznie odpowiedzi.
A to nie wiesz gdzie jest Mijanka?
W Rudzie jest kilka mijanek.

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#72 Post autor: adam86 » 09 wrz 2013, 21:54

grillmaster pisze:
adam86 pisze:
mark40 pisze:Mijanka w Rudzie? Proszę o sprawdzone merytorycznie odpowiedzi.
A to nie wiesz gdzie jest Mijanka?
W Rudzie jest kilka mijanek.
Owszem jest, ale ja nie pisałem nic o mijankach. Proszę uważniej czytać:)
KZKGOP 1779

Awatar użytkownika
mark40
Posty: 424
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:09
Lokalizacja: Chorzów

#73 Post autor: mark40 » 09 wrz 2013, 21:58

adam86 pisze:Nie, nie tory, tylko rozkłady jazdy i sygnalizacje. I tu nie obchodzi nikogo co byś sobie powiedział. Wystarczy po prostu sprawdzić jakie są V kom.
Rozkłady są w wielu przypadkach wynikiem złego stanu torowiska, jednocześnie w wielu przypadkach nie ma żadnych sygnalizacji.
adam86 pisze:A to nie wiesz gdzie jest Mijanka?
Chodzi o przystanek na Bykowinie? To tamtejsza sygnalizacja jakoś szczególnie przetrzymuje tramwaje? Może źle pamiętam, albo to zmieniono, ale wydaje mi się, że ona chyba nawet nie dotyczy tramwajów.

Dlaczego nie kontynuujesz wątku o Gliwickiej i tamtejszych przelotach? Niedawno skrócono także przelot 20 (aktualnie 37) na Hajduckiej od Strzelców do Ogródków. Wcześniej 5 minut na oba przystanki, teraz 3 minuty. A po drodze dwa główne skrzyżowania ze światłami.

Awatar użytkownika
grillmaster
Posty: 1204
Rejestracja: 29 cze 2008, 17:58
Lokalizacja: Katowice

#74 Post autor: grillmaster » 09 wrz 2013, 22:23

mark40 pisze:
adam86 pisze:A to nie wiesz gdzie jest Mijanka?
Chodzi o przystanek na Bykowinie? To tamtejsza sygnalizacja jakoś szczególnie przetrzymuje tramwaje? Może źle pamiętam, albo to zmieniono, ale wydaje mi się, że ona chyba nawet nie dotyczy tramwajów.
A już myślałem, że jestem taki głupi, ale skoro nie tylko ja nie wiem o co chodzi, to mogę spokojnie odwołać jutrzejszą wizytę u psychiatry ;)

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#75 Post autor: adam86 » 09 wrz 2013, 22:29

mark40 pisze:Rozkłady są w wielu przypadkach wynikiem złego stanu torowiska, jednocześnie w wielu przypadkach nie ma żadnych sygnalizacji.
Ale nie w przypadku 9. Ileż razy można pisać, że rozkład jest wziety z sufitu, bo przeloty sztucznie rozwleczono?
Chodzi o przystanek na Bykowinie?
Nie. Nie o przystanek, tylko o skrzyżowanie. I nie na Bykowinie, ani nie w Rudzie Śląskiej.
Dlaczego nie kontynuujesz wątku o Gliwickiej i tamtejszych przelotach? Niedawno skrócono także przelot 20 (aktualnie 37) na Hajduckiej od Strzelców do Ogródków. Wcześniej 5 minut na oba przystanki, teraz 3 minuty. A po drodze dwa główne skrzyżowania ze światłami.
Co akurat było głupotą. Na 20 jest źle rozłożony czas, na odcinku od Batorego do Załęża jest rezerwa czasowa, a nie na odcinku od Chorzowa do Batorego. Obecnie i tak 37 jeździ wiecznie opóźnione ze względu na korki w rejonie dworca.
KZKGOP 1779

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości