Przyszłość linii 18

Dyskusje o różnych wydarzeniach, wypadkach i informacjach prasowych itp. - dział newsmana...
Wiadomość
Autor
kolejorz.
Posty: 148
Rejestracja: 04 wrz 2013, 18:37
Lokalizacja: GOP

#126 Post autor: kolejorz. » 04 paź 2013, 13:09

Skąd to wziąłeś że składy nie uszły by np. na 9?

Na 9 jeździły prawie zawsze składy do czasu rewolucji z wprowadzeniem taktu co 15 minut i z wprowadzeniem linii 10 od Chebzia do Chorzowa. Potem już nie powróciły.

Dzisiaj nie jeżdżą bo miasto widocznie nie daje kasy na drugi wagon.

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#127 Post autor: Penny » 05 paź 2013, 12:08

kolejorz. pisze:Raz spróbowano, dało się zrobić co 15 minut ale źle to się sprawdzało.
Przecież nie powiedziałem, że się nie da. Nie zrozumiałeś mnie. Takt 15-minutowy da się uzyskać, ale nie poprzez dodanie pociągów, a to chciałeś zrobić. Na 9 przy obecnej trasie nie da się dodać więcej pociągów, no chyba że na krańcówkach.
elot360 pisze:Skoro wszyscy sądzimy że składy by nie uszły na tych tzw. zdezelowanych torach to czemu eLka pojechała akurat tam?
Nikt nic nie pisał o składach. Przecież latami kiedyś jeździły (92, 94, 96 i 98).
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Penny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#128 Post autor: KZKGaPowicz » 20 paź 2013, 08:31

Co dalej z tramwajem nr 18? Likwidacja?

• Dodano 2013-10-17
• Źródło: A. Rolnik


Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta rozpętała się dyskusja nad zawieszoną linią tramwajową nr 18. Radny Józef Osmenda zgłosił usterkę sygnalizacji świetlnej umiejscowionej w rejonie skrzyżowania ulicy Piastowskiej z ulicą Bankową w dzielnicy Ruda. Z powodu nachodzących na siebie - pasa jezdni z torami tramwajowymi, sygnalizacja powinna informować kierowców o nadjeżdżającym do tunelu tramwaju, w celu uniknięcia zderzenia. Jednakże od jakiegoś czasu sygnalizacja nie włącza się w odpowiednich momentach co powoduje podwyższone niebezpieczeństwo.

Poza niepoprawnie działającą sygnalizacją Marek Wesoły zwrócił uwagę, że odcinek torów z Rudy Południowej do Bytomia jest w fatalnym stanie. Tory w tym miejscu są częścią jezdni.

"To odcinek, który wymaga w Rudzie Śląskiej natychmiastowego nakładu. Wzdłuż ulicy Piastowskiej to torowisko stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego, nie tylko dlatego, że ono tak jest, ale też w fatalnym stanie - mówił na sesji Rady Miasta Marek Wesoły."

Tramwaje Śląskie odpowiadają, że w planach inwestycyjnych na najbliższy rok gruntowny remont ul. Piastowskiej nie został ujęty. Na torowisku mogą być wykonywane bieżące prace naprawcze związane z ewentualnymi usterkami.

"Co więcej, Dyrektor ds. Inwestycji, Andrzej Bywalec poinformował, że w tym momencie trwają prace nad optymalizacją linii tramwajowej - na dzień dzisiejszy opracowywana jest strategia przez KZK GOP, oczekujemy na wyniki tych prac i ewentualnej optymalizacji linii tramwajowej. Nie chciał bym powiedzieć, że likwidacji bo na dzień dzisiejszy nie mogę powiedzieć, że tak sytuacja będzie miała miejsce."

Również podczas sesji RM Prezydent Miasta Ruda Śląska, Grażyna Dziedzic ogłosiła, że wpłynął do niej wniosek mieszkańców, którzy chcą likwidacji linii tramwajowej nr 18, jest też wniosek mieszkańców, którzy nie chcą likwidacji linii nr 18. 4 października Prezydent Miasta przedstawiła KZK GOP argumenty mieszkańców przemawiające za likwidacją tej linii.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska, Adam Nowak zapewnia:

"Mając na uwadze z jednej strony zapewnienie mieszkańcom dostępu do środków komunikacji zbiorowej a z drugiej poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz podwyższenie komfortu dla kierowców, prezydent Grażyna Dziedzic prosi KZK GOP o przeanalizowanie możliwości szybkiej modernizacji linii tramwajowej nr 18 lub, w przypadku wysokich kosztów modernizacji, o likwidację tej linii i wprowadzenie zamiennie linii autobusowej."

Linia tramwajowa nr 18 od 8 kwietnia do odwołania została zawieszona z przyczyn technicznych.

Jak na razie, KZK GOP rozpatruje modernizację linii lub jej zmianę, jak informuje Andrzej Zowada, Rzecznik Spółki Tramwaje Śląskie:

"do tej pory jednak nie otrzymaliśmy informacji jakoby linia 18 miała zostać zlikwidowana, zatem po zakończeniu remontu wróci ona na swoją trasę."

Remont powinien zakończyć się pod koniec października, wtedy komunikacja linii 18 zostanie uruchomiona.

Czy tramwaj zostanie zlikwidowany i zastąpiony autobusem czy pozostawiony bez remontu torowiska? Zobaczymy.
Jesteście za likwidacją? Czy przeciw? Podzielcie się swoim zdaniem.

(A. Rolnik)
Źródło

Mój komentarz był taki:
Szanowne towarzystwo przeciwników tramwaju. A może by tak zamiast usunąć torowisko sami byście się usunęli? Jak Wam przeszkadza tramwaj, to proponuję na wieś się przeprowadzić, tam tramwajów raczej nie ma. Tramwaje Śląskie S.A. przystąpiłyby do modernizacji linii, gdyby SL zechciała tę ulicę wyremontować. Podobnie jak niedawno władze Zabrza porozumiały się ws. linii 5, to tak też może zrobić nasze miasto (nie mówiąc o tym, że jest akcjonariuszem tejże spółki i może ją dokapitalizować), ale po co, lepiej przecież zlikwidować, prawda?
Torowisko na ul. Piastowskiej musi zostać zmodernizowane i przebudowane na dwutorowe na środek ulicy, wtedy ruch samochodowy będzie się odbywał po torze zgodnie z kierunkiem jazdy tramwaju. Przygotowałem sobie odpowiednie wyliczenia:

Z pisma z dnia 9.02.2012 r., które otrzymałem od TŚ wynika, że:
- szacunkowy koszt modernizacji torowiska wydzielonego 800 mtp - 2.100.000,00 zł,
- szacunkowy koszt modernizacji torowiska w jezdni 2800 mtp - 16.000.000,00 zł.

W każdym bądź razie przy wsparciu UE w 75% to koszt modernizacji torowiska: 2.100.000,00 zł + 2 * 16.000.000,00 zł - 25.575.000,00 zł = 8.525.000,00 zł.

Nie wiem jaki byłby koszt remontu drogi (biorąc pod uwagę ten ok. 3 kilometrowy odcinek).
Przyjmuję 15.000.000,00 zł. Przy dotacji UE w 75% to koszt:
15.000.000,00 zł - 11.250.000,00 zł = 3.750.000,00 zł.

Dodając to wszystko do siebie mamy tylko: 8.525.000,00 zł + 3.750.000,00 zł = 12.275.000 zł. Przy dochodach miasta taką kwotę można wygospodarować na całość, nie mówiąc o samej drodze. Nawet gdyby nie było na wkład własny, to zawsze można zaciągnąć pożyczkę z WFOŚiGW w Katowicach, które są nisko oprocentowane, a część może zostać nawet umorzona!

W najgorszym przypadku będzie to 24.550.000,00 zł

Od marca czekam na posiedzenie Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta, na którym chciałem zaproponować rozwiązania.

Jeżeli dojdzie do likwidacji linii 18, to może dojść do sytuacji, kiedy nasze miasta będą musiały zwrócić ok. 350 mln zł dofinansowania UE (a nawet i więcej), ale co tam, podziękują za to Rudzie Śląskiej.
Aha! Po co Wam autobus, też Wam będzie przeszkadzać, więc ja nie wprowadziłbym linii autobusowej. Proszę chodzić sobie pieszo na "Bobrek Os. Pod Brzozami" na tramwaj linii 5 lub koło parku na autobusy linii 39, który nie dojeżdża we wszystkich kursach do Bytom PKP i 146, który jest nieco objazdowy. Powodzenia i "gratuluję" dobrego humoru!
Piszą, że do końca października ruch do Chebzia od Rudy Południowej powinien zostać przywrócony, ale rozjazd Bytom/Zabrze jeszcze nie został zmodernizowany, a na mijance przy ul. Zabrzańskiej i troszeczkę dalej w stronę Chebzia trwają prace ziemne (odwodnienie itp.).

Edycja, dnia 21.10.2013:
Jestem już umówiony na spotkanie z Panią Grażyną Dziedzic w najbliższą środę. O szczegółach rozmowy napiszę po spotkaniu. Jakbyście mogli mi powiedzieć, co taka prezentacja powinna zawierać oprócz n/w:
- koszty modernizacji,
- możliwości dofinansowania,
- przykłady porozumień poszczególnych miast z TŚ (jakbyście mogli wskazać jakieś jeszcze oprócz Chorzowa, Katowic, Zabrza),
- aspekty proekologiczne i bezpieczeństwa,
- zdjęcia zmodernizowanych odcinków?
Załączniki
Modernizacja torowiska linii 18.zip
(7.88 MiB) Pobrany 135 razy
Ostatnio zmieniony 14 lis 2013, 11:09 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 3 razy.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#129 Post autor: luki » 22 paź 2013, 15:35

Na przykładzie Gliwic wiemy jak się to może skończyć.
Miast pożałuje teraz kasy to i tak nie będzie raczyło zrobić drugi w najbliższym czasie a TŚ torów samo nie zwinie. Tory zostaną, płyty i szyny będą dalej eksploatowane przez poruszające się drogą pojazdy + dojdą dodatkowe autobusy. Jakość życia w okolicy na pewno się pogorszy bo zwiększy się emisja spalin, ale widać mieszkającym tam hałas i smród autobusów nie przeszkadza a tramwaj już tak - ciekawe. Wystarczy spojrzeć jak wyglądają Gliwice, nadal są szyny ze starymi płytami są w jezdni, wszystko co po ulicy jeździ to się po tym telepie. Do tego na przykładzie 12-tki, autobusy jeżdżą (jeździły, bo nie wiem jak teraz) znacznie rzadziej i to prawie za te same koszty jak nie wyższe. Ilość przystanków spadła, więc zasięg komunikacji też podupadł.

Najlepsze wyjście dla poprawy bezpieczeństwa to albo dwa tory albo jednokierunkowość ulicy i wydzielony pas tramwaju. Wydaje mi się, że nie ma co się bawić w sygnalizacje, choć można zawsze zrobić bajery typu jak na katowickim rynku, ale żadne światełko nie zapewni bezpieczeństwa, bo albo się popsuje albo znajdzie się wielu idiotów drogowych co to oleje.

Po za tym przecież z funduszy Unijnych idzie kasa na rozjazdy dla 18-tki w Rudzie Południowej oraz Bytomiu. Jak to będzie wyglądało, jak nagle się wytnie całkowicie linię z odgałęzienia w które się zainwestowano ?
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#130 Post autor: KZKGaPowicz » 22 paź 2013, 15:40

luki pisze:Na przykładzie Gliwic wiemy jak się to może skończyć.
Miast pożałuje teraz kasy to i tak nie będzie raczyło zrobić drugi w najbliższym czasie a TŚ torów samo nie zwinie. Tory zostaną, płyty i szyny będą dalej eksploatowane przez poruszające się drogą pojazdy + dojdą dodatkowe autobusy. Jakość życia w okolicy na pewno się pogorszy bo zwiększy się emisja spalin, ale widać mieszkającym tam hałas i smród autobusów nie przeszkadza a tramwaj już tak - ciekawe. Wystarczy spojrzeć jak wyglądają Gliwice, nadal są szyny ze starymi płytami są w jezdni, wszystko co po ulicy jeździ to się po tym telepie. Do tego na przykładzie 12-tki, autobusy jeżdżą (jeździły, bo nie wiem jak teraz) znacznie rzadziej i to prawie za te same koszty jak nie wyższe. Ilość przystanków spadła, więc zasięg komunikacji też podupadł.

Najlepsze wyjście dla poprawy bezpieczeństwa to albo dwa tory albo jednokierunkowość ulicy i wydzielony pas tramwaju. Wydaje mi się, że nie ma co się bawić w sygnalizacje, choć można zawsze zrobić bajery typu jak na katowickim rynku, ale żadne światełko nie zapewni bezpieczeństwa, bo albo się popsuje albo znajdzie się wielu idiotów drogowych co to oleje.

Po za tym przecież z funduszy Unijnych idzie kasa na rozjazdy dla 18-tki w Rudzie Południowej oraz Bytomiu. Jak to będzie wyglądało, jak nagle się wytnie całkowicie linię z odgałęzienia w które się zainwestowano ?
Kilka przykładów podałem tam w prezentacji.
Aha, wystraszyłem się, że nie mogę już dodawać załączników jak chciałem wysłać uaktualniony plik (Niestety Limit na wszystkie załączniki na tym forum został przekroczony. Prosze skontaktować się z administratorem forum.), ale to chyba z powodu zbyt dużego pliku?
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

DW
Posty: 8055
Rejestracja: 13 lis 2006, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

#131 Post autor: DW » 22 paź 2013, 21:58

KZKGaPowicz pisze:Jestem już umówiony na spotkanie z Panią Grażyną Dziedzic w najbliższą środę. O szczegółach rozmowy napiszę po spotkaniu. Jakbyście mogli mi powiedzieć, co taka prezentacja powinna zawierać oprócz n/w:
- koszty modernizacji,
- możliwości dofinansowania,
- przykłady porozumień poszczególnych miast z TŚ (jakbyście mogli wskazać jakieś jeszcze oprócz Chorzowa, Katowic, Zabrza),
- aspekty proekologiczne i bezpieczeństwa,
- zdjęcia zmodernizowanych odcinków?
Ogólnie całkiem nieźle. Dobrze, że walczysz o zachowanie tej linii :) Przejrzałem z grubsza i nasunęło mi się parę spostrzeżeń. Prezentacja zawiera dość sporo sformułowań, których nie można uznać za oficjalne, przynajmniej w kontekście, w którym są użyte (np. "w każdym bądź razie", "Pani Prezydent chętnie by się dołożyła"). Organizacja komunikacji na czas hipotetycznego remontu jest sprawą stosunkowo mało ważną, więc myślę, że na tym etapie można ją pominąć (tym bardziej, że pewnie i tak TŚ same by coś potem wymyślały).
Czemu na Armii Krajowej zmienia się w trakcie "wartość zadania"? Bo sam nie wiem czy to specjalnie czy pomyłka.
Powodzenia jutro :)

Co do limitu załączników to jest ustawiony maksymalny rozmiar jednego załącznika, ale nie widzę nigdzie limitu dla użytkowników.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#132 Post autor: KZKGaPowicz » 22 paź 2013, 23:01

DW pisze:
KZKGaPowicz pisze:Jestem już umówiony na spotkanie z Panią Grażyną Dziedzic w najbliższą środę. O szczegółach rozmowy napiszę po spotkaniu. Jakbyście mogli mi powiedzieć, co taka prezentacja powinna zawierać oprócz n/w:
- koszty modernizacji,
- możliwości dofinansowania,
- przykłady porozumień poszczególnych miast z TŚ (jakbyście mogli wskazać jakieś jeszcze oprócz Chorzowa, Katowic, Zabrza),
- aspekty proekologiczne i bezpieczeństwa,
- zdjęcia zmodernizowanych odcinków?
Ogólnie całkiem nieźle. Dobrze, że walczysz o zachowanie tej linii :) Przejrzałem z grubsza i nasunęło mi się parę spostrzeżeń. Prezentacja zawiera dość sporo sformułowań, których nie można uznać za oficjalne, przynajmniej w kontekście, w którym są użyte (np. "w każdym bądź razie", "Pani Prezydent chętnie by się dołożyła").
Dzięki za wszystko.
DW pisze:Organizacja komunikacji na czas hipotetycznego remontu jest sprawą stosunkowo mało ważną, więc myślę, że na tym etapie można ją pominąć (tym bardziej, że pewnie i tak TŚ same by coś potem wymyślały).
To pominę jutro, tylko wspomnę, że takie coś ze strony logistycznej przygotowałem.
DW pisze:Czemu na Armii Krajowej zmienia się w trakcie "wartość zadania"? Bo sam nie wiem czy to specjalnie czy pomyłka.
To nie jest pomyłka. Kwoty różnią się, gdyż są to dwa różne zadania: 12 i 14.
DW pisze:Powodzenia jutro :)
Dziękować nie będę, bo wiadomo, dlaczego :)
DW pisze:Co do limitu załączników to jest ustawiony maksymalny rozmiar jednego załącznika, ale nie widzę nigdzie limitu dla użytkowników.
Wcześniej było takie coś: "Niestety Limit na wszystkie załączniki na tym forum został przekroczony. Prosze skontaktować się z administratorem forum.", a teraz pokazało się: "Przekroczyłeś maksymalny limit uploadu (20MB)". Dziwne, gdyż chciałem wysłać uaktualniony plik, a nawet gdyby były 2, to ma on 8221 KB (8,02 MB rozmiar, a 8,03 MB rozmiar na dysku), a po skompresowaniu do *.zip 8072 KB (rozmiar oraz rozmiar na dysku 7,88 MB), więc gdyby dodać dwa skompresowane pliki, to zostaje nam jeszcze trochę do 20 MB.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2014, 13:30 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 6 razy.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

DW
Posty: 8055
Rejestracja: 13 lis 2006, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

#133 Post autor: DW » 22 paź 2013, 23:11

W czym mogłem to pomogłem :)

Może jest błąd i wielkość pliku jest sumowana przy każdym uaktualnieniu. To pierwsza myśl skąd mogłaby być taka blokada. Da się załączyć ten sam plik w innym poście?

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#134 Post autor: KZKGaPowicz » 22 paź 2013, 23:18

DW pisze:W czym mogłem to pomogłem :)

Może jest błąd i wielkość pliku jest sumowana przy każdym uaktualnieniu. To pierwsza myśl skąd mogłaby być taka blokada. Da się załączyć ten sam plik w innym poście?
Testowałem i nie da się. Aby wysłać zaktualizowany plik, to tak duże pliki nie wysyłają się, trzeba pierwszy usunąć i dopiero wtedy ten zaktualizowany wysłać. Przy mniejszych plikach jest OK, wysyła się zaktualizowany bez problemów.

Edycja, dnia 23.10.2013:
Rozmawiałem z Panią Prezydent, od samego progu zapytała mnie, jakie mam rozwiązania w tejże sprawie?

Niestety nie było komputera, ale prezentację sobie przegrali, a ja wszystko omówiłem.

Więc ja odpowiedziałem, że są przynajmniej 3:
1. Zmiana statusu ul. Piastowskiej na drogę jednokierunkową w stronę Bytomia lub Rudy, ale wtedy kierowcy musieliby nadkładać drogi.
2. Już kiedyś proponowana zmiana organizacji ruchu drogowego na ul. Piastowskiej (wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w stronę Chebzia na odcinku od ul. Orzegowskiej do ul. Matejki).
3. Przebudowa torowiska tramwajowego na dwutorowe wraz z modernizacją.

Najbardziej spodobała się propozycja nr 2, gdyż wymaga niskich nakładów. Na rozwiązanie nr 3 raczej nie ma co liczyć, bo SL nie ma na to środków. Pani prezydent powiedziała, że rozważają wariant zmiany przebiegu linii za domami, ale odpowiedziałem jej, że będzie to bardziej kosztowne niż przebudowa na dwa tory.
Trochę to dziwne, że na dwa tory nie ma czy modernizację chociaż jednego toru, a na zmianę przebiegu linii jest?

Pani Dziedzic powiedziała mi, że ona tramwaju nie zlikwiduje, bo jest on ekologiczny (zgodziła się z moim stanowiskiem), ale to część mieszkańców tego chce. Ponadto, to ponoć TŚ (wg Pani Dziedzic) zastanawiały się nad likwidacją "18". Ja z kolei odpowiedziałem, iż część trasy linii 18 jest modernizowana przy udziale środków unijnych, a istnieje prawdopodobieństwo, iż w przypadku likwidacji urzędnicy wyższego szczebla jak np. wojewoda czy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego mogą się zainteresować sprawą. Stwierdziłem, że wtedy TŚ grozi zwrot ok. 384 mln zł dotacji, a TŚ samo tego nie udźwigną, więc konsekwencje poniosą miasta, które będą się domagały od Rudy Śląskiej zwrotu utraconych środków. Zaproponowałem podjęcie uchwały rezolucyjnej dot. wpisania modernizacji torowiska linii 18 na ul. Piastowskiej do nowego projektu unijnego, co spotkało się z akceptacją. Pani prezydent powiedziała mi, że radni, którzy są po jej stronie taką uchwałę poprą. Zaproponowałem również, aby zaprosić któregoś z przedstawicieli TŚ na spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Ruda w dniu 5.11.2013 r. Pani prezydent zadeklarowała, że zadzwoni do TŚ w tejże sprawie.

Oczywiście wspomniałem również, że po likwidacji linii 18, problemy kierowców wcale się nie skończą, gdyż TŚ zwija trakcję, wycina słupy trakcyjne, a torowisko pozostaje przez kilka lat. Czasami z części wydzielonej zostają usunięte.

Edycja, dnia 24.10.2013:
Dodaję treść rezolucji, która ma być głosowana na listopadowej sesji, chociaż postaram się jeszcze, aby była za tydzień. Możliwe, że będzie jeszcze poprawiana, ale treść projektu uchwały będzie później dostępna w BIP. Czekam na Wasze opinie.
Załączniki
Rezolucja.doc
(48.5 KiB) Pobrany 193 razy
Projekt organizacji ruchu drogowego - Ruda 1.doc
(231.5 KiB) Pobrany 142 razy
Ostatnio zmieniony 25 paź 2013, 18:24 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#135 Post autor: Penny » 24 paź 2013, 19:04

rafalurbino18 pisze:Ale to nie jest od razu powód do stworzenia potworka Chebzie-Zaborze.
W takim przypadku proponowałbym wydłużyć np. 17 do Zaborza. Jednak wydaje mi się, że trudno byłoby o punktualność tej linii w takim przypadku.

Awatar użytkownika
martin
Posty: 69
Rejestracja: 19 paź 2011, 21:39
Lokalizacja: Lüdenscheid

#136 Post autor: martin » 24 paź 2013, 20:40

KZKGaPowicz pisze:
Co dalej z tramwajem nr 18? Likwidacja?
Również podczas sesji RM Prezydent Miasta Ruda Śląska, Grażyna Dziedzic ogłosiła, że wpłynął do niej wniosek mieszkańców, którzy chcą likwidacji linii tramwajowej nr 18, jest też wniosek mieszkańców, którzy nie chcą likwidacji linii nr 18. 4 października Prezydent Miasta przedstawiła KZK GOP argumenty mieszkańców przemawiające za likwidacją tej linii.
Dlaczergo Pani Prezydent przedstawila KZK GOP tylko argumenty mieszkańców przemawiające za likwidacją 18-ki skoro wplynely 2 wnioski? Powinna chyba przedstawic przede wszystkim argumenty mieszkańców, którzy nie chcą jej likwidacji. Za likwidacja linii stoja zapewne w dużej mierze osoby zmotoryzowane, ktore z KM kozystac nie chca badz nie musza, a to raczej malo miarodajne.

KZKGaPowicz - chylę czoła za zaangażowanie i determinację! ;)
Pozdrawiam :-)

NIE POZWOLMY LIKWIDOWAC LINII TRAMWAJOWYCH!!!
http://www.youtube.com/watch?v=GM6XVvV4CuI

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#137 Post autor: KZKGaPowicz » 25 paź 2013, 07:00

martin pisze:
KZKGaPowicz pisze:
Co dalej z tramwajem nr 18? Likwidacja?
Również podczas sesji RM Prezydent Miasta Ruda Śląska, Grażyna Dziedzic ogłosiła, że wpłynął do niej wniosek mieszkańców, którzy chcą likwidacji linii tramwajowej nr 18, jest też wniosek mieszkańców, którzy nie chcą likwidacji linii nr 18. 4 października Prezydent Miasta przedstawiła KZK GOP argumenty mieszkańców przemawiające za likwidacją tej linii.
Dlaczergo Pani Prezydent przedstawila KZK GOP tylko argumenty mieszkańców przemawiające za likwidacją 18-ki skoro wplynely 2 wnioski? Powinna chyba przedstawic przede wszystkim argumenty mieszkańców, którzy nie chcą jej likwidacji. Za likwidacja linii stoja zapewne w dużej mierze osoby zmotoryzowane, ktore z KM kozystac nie chca badz nie musza, a to raczej malo miarodajne.

KZKGaPowicz - chylę czoła za zaangażowanie i determinację! ;)
Też mnie to nurtuje. Zapytam, dlaczego przedstawiono argumenty tylko jednej ze stron.

Nie ma za co dziękować. Uważam, iż trzeba bronić każdej linii tramwajowej, bo tak powinna wyglądać postawa obywatelska. Jestem zwolennikiem rozwiązywania problemów, a nie ich pozbywania się, np. w kwestii tramwajów.

Edycja, dnia 6.11.2013:
Wczoraj odbyło się spotkanie Prezydent Miasta z mieszkańcami dzielnicy Ruda. Jak bumerang wrócił temat "18".

Zadano takie pytanie:
"Czy władze miasta rozważają zastosowanie środków przymusu wobec Tramwai Śląskich w związku z koniecznością wykonania remontu torów z uwagi na ich stan i bezpieczeństwo ruchu, bądź też czy władze rozważają zastąpienie linii tramwajowej linią autobusową, bądź też całkowitą likwidacją linii tramwajowej?" Oczywiście Pani Prezydent odpowiedziała, że na razie jeszcze nic nie wiadomo, a ja uzupełniłem jej odpowiedź. Zresztą ten pan, który zadał to pytanie poprosił, abym przesłał mu to na piśmie, więc udostępniam to, co mu napisałem:

"Proszę Państwa! Tramwaje Śląskie S.A. prowadzą obecnie projekt modernizacji infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wartość tego projektu szacowana jest na ok. 800 mln zł, a wysokość dofinansowania z UE wynosi ok. 384 mln zł. Część trasy linii tramwajowej nr 18 została objęta modernizacją, chodzi tutaj o torowisko wzdłuż ul. Zabrzańskiej oraz przejazdy tramwajowe przy pętli Chebzie. Gdy Tramwaje Śląskie S.A. występowały o dofinansowanie tego projektu ze środków unijnych wykazały ilość nitek linii tramwajowych. Przy ewentualnej zamianie linii tramwajowej na linię autobusową dojdzie do wyłączenia z eksploatacji infrastruktury tramwajowej linii nr 18, co stwarza spore ryzyko zwrotu unijnej dotacji przez Tramwaje Śląskie S.A. Najbardziej rozszerzone prace są prowadzone na terenie miasta Chorzów, Katowice i Sosnowiec, gdzie planuje się wprowadzenie taboru niskopodłogowego m. in. na liniach tramwajowych nr 15 i 20. Gdy dojdzie do sytuacji, kiedy trzeba będzie zwrócić dotację, właśnie te w/w miasta oraz Bytom, Zabrze i partner projektu - miasto Tychy (modernizacja i rozbudowa sieci trolejbusowej, zakup nowych trolejbusów oraz budowa parkingów typu PARK&RIDE) będą musiały dokapitalizować Spółkę Tramwaje Śląskie za wyjątkiem Tychów, które będą zmuszone dokapitalizować Spółkę Tyskie Linie Trolejbusowe) w celu dokończenia projektu (aby uniknąć odszkodowań wobec wykonawców inwestycji). Gminy te mogą złożyć pozew przeciwko Rudzie Śląskiej za doprowadzenie do utraty środków unijnych oraz za działanie na niekorzyść Spółki. Z takim roszczeniem mogą wystąpić również Tramwaje Śląskie S.A. w imieniu w/w gmin. Takiej reakcji należy się spodziewać ze strony tych miast, gdyż nikt na taki wydatek sobie pozwolić nie może. Niestety nasze miasto nie posiada środków w wysokości prawie 400 mln zł na odszkodowanie dla Tramwajów Śląskich S.A. i chce takiej sytuacji uniknąć. Ponadto Tramwaje Śląskie S.A. nie usuną szybko torowiska z jezdni, a w przypadku wstrzymania ruchu tramwajowego szyny będą się wybrzuszać, co będzie w dalszym ciągu uszkadzać samochody i stwarzać jeszcze większe niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wobec tego planuje się podjęcie rezolucji w formie uchwały przez Radę Miasta Ruda Śląska w sprawie wpisania modernizacji i przebudowy torowiska na dwutorowe linii tramwajowej nr 18 na ul. Piastowskiej w ramach nowego projektu unijnego Tramwajów Śląskich S.A. na lata 2014 - 2020. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze miasto będzie miało w większości wyremontowaną ul. Piastowską na koszt Tramwajów Śląskich S.A., a zastosowana technologia mocowania szyn pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zmniejszenie energii wibroakustycznej uciążliwej dla okolicznych mieszkańców. Rezolucja ta zostanie przesłana do Ministra Rozwoju Regionalnego, Marszałka Województwa Śląskiego, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Prezydentowi Miasta Bytom oraz Posłom na Sejm RP, którzy reprezentują nasze miasto w Parlamencie. Istnieje spora szansa na to, aby (po zakończeniu przyszłego projektu i uwzględnieniu naszego wniosku) linię tramwajową nr 18 obsługiwały wagony częściowo niskopodłogowe."
SFERATV pisze:"Autobusy zawsze przechylają się na lewą stronę". Po spotkaniu prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic z mieszkańcami Rudy.

TD

Jako mieszkaniec Rudy Śląskiej z czystej ciekawości wybrałem się we wtorkowy wieczór na spotkanie rudzian z prezydent miasta, Grażyną Dziedzic. 120 minut z gospodarzem miasta. Czego się dowiedziałem?

Spotkanie w Rudzie Śląskiej – Rudzie rozpoczęło się od małego falstartu. – Przepraszamy za minutę opóźnienia. Trwa sesja Rady Miasta – tłumaczyli prezydent miasta organizatorzy. Wszystko ok. Tylko, że na moim zegarku było już siedem minut spóźnienia… I na tylu się skończyło.

Później jednak nastąpił kwadrans akademicki. Nie o spóźnienie w nim jednak chodziło. Usłyszałem w tym czasie co zostało w mieście dokonane. – Budżet obywatelski, strategia miasta, środki unijne – wymieniała płynnie prezydent Rudy Śląskiej. W tym momencie przypomniały mi się słowa Grzegorza Tobiszowskiego „że strategia miasta nie będzie strategią wszystkich rudzian”. Na każdym spotkaniu to samo? Jak na debacie w wieczorze wyborczym?

Ale po 15 minutach wreszcie do głosu doszli mieszkańcy. Tych na spotkaniu było około trzydziestu. Większość osób starszych, ale było też kilku młodych. Nie zabrakło przedstawicieli Straży Miejskiej, jak i również MPGM. Ci pierwsi usłyszeli wiele pochlebnych słów, a zwłaszcza … - pan Darek. On jest super – padł nagle głos ze sali w kierunku zasiadającego z boku strażnika.

Najwięcej dyskusji wywołała komunikacja miejska w dzielnicy Ruda. Tramwaj czy może autobus? Linia 18 czy może wymyśleć jeszcze coś innego. W tej dyskusji na linii prezydent miasta – mieszkańcy objawił się dość niespodziewanie dodatkowy rozmówca. – Mamy tutaj fachowca, ma na imię Łukasz, oddam mu głos – powiedziała pani prezydent, po czym oddała mikrofon młodemu mężczyźnie w niebieskiej bluzie. Łukasz tłumaczył, a pani prezydent jedynie przysłuchiwała się uważnie dyskusji. – Łukasz nie pracuje w Tramwajach Śląskich – dodała z uśmiechem, gdy młody mężczyzna zaczął nagle bronić stanowiska spółki.

Nie zabrakło podczas dyskusji także kilku ciekawych refleksji i dialogów z udziałem pani prezydent. Czy to związanych właśnie z komunikacją (- Nasze autobusy zawsze przechylają się na lewą stronę), czy też rozmów z mieszkańcami (- Na razie dotrzymywałam słowa, tak? – Tak. - To proszę powiedzieć to głośniej) lub też w kwestii życzeń samych rudzian (- W parku w przyszłym roku możemy postawić jedynie toi-toi. Wystarczy panu? – Tak. – Ok, postawimy toi-toi.). Podczas rozmów o chodnikach wrócono natomiast do przeszłości (- Gdyby nie te kredyty, to mielibyśmy więcej na remont chodników)

Po blisko dwóch godzinach, gdy prawie wszyscy obecni załatwili swoje najpilniejsze potrzeby spotkanie można było zakończyć. Na korytarzu odezwał się głos rozsądku. – Zawsze pytamy o te najbliższe nam sprawy, ulice i tak dalej. A ciekawe jaką strategię dla całej dzielnicy mają władze miasta – rzekł jeden z opuszczających salę.
Źródło

Edycja, dnia 7.11.2013:
SFERATV pisze:Spotkań z prezydent miasta Ruda Śląska, Grażyną Dziedzic ciąg dalszy. My również jesteśmy obecni...

(...)

Wracając do spotkania należy też dodać, że pojawił się również wątek linii tramwajowej nr 18. Tu podobnie jak na spotkaniu 5 listopada Grażyna Dziedzic głos oddała młodemu mieszkańcowi miasta Łukaszowi, który przedstawił zebranym swój pomysł na rozwiązanie tego problemu. Ta decyzja jednak, jak zaznaczyła Prezydent Miasta, będzie poddana konsultacjom społecznym, które chyba stały się już w Rudzie Śląskiej sposobem na rozwiązanie wszelkich problemów.

(...)
Źródło

Trochę nieskromnie to zabrzmi, ale gdy broniłem po raz kolejny tramwaju, to od jednej z mieszkanek usłyszałem pytanie: "A gdzie pan Łukasz mieszka?". Odpowiedziałem, że na ul. Wolności. Ta pani jednak stwierdziła, że TŚ planują i nic nie robią, niestety nie miałem okazji dokończyć, gdyż spotkanie miało na celu wizualizację infrastruktury kanalizacyjnej w tej części miasta. Mają być przeprowadzone konsultacje społeczne w formie głosowania, tyle, że jeśli wezmą w nim udział sami mieszkańcy ul. Piastowskiej będzie to miało charakter tendencyjny w kierunku likwidacji, chociaż nie wszyscy mieszkańcy okolic ul. Piastowskiej taki postulat zgłaszają. Niektórzy (jest ich niestety mniej) chcą modernizacji, a ja ich popieram. We wtorek jeden z przeciwników tramwaju stwierdził, że nie jest to likwidacja, tylko zastąpienie linią autobusową, tylko co z tego, skoro nastąpi wtedy wyłączenie z eksploatacji infrastruktury tramwajowej? Ba, nawet na argument o możliwości zwrotu unijnej dotacji stwierdził, że to jest modernizacja linii 1, a linia 18 korzysta jedynie z tego odcinka, ale Pani Prezydent odpowiedziała, że nitka linii 18 jest zawarta w projekcie na modernizację torowiska wzdłuż ul. Zabrzańskiej.

W końcu UM przysłał mi zaproszenie na posiedzenie Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta, które odbędzie się 14.11.2013 o godz. 15:00. Jednak pisemko poskutkowało. :) Teraz zostaje mi jedynie przekonać Radnych, że tramwaj musi dalej kursować, a przebudowa torowiska jest konieczna, wtedy prawie wszyscy będą zadowoleni. O szczegółach napiszę po posiedzeniu. Pytałem również Panią Radną E. Błąkała-Zawronek odnośnie rezolucji. Odpowiedziała, że Pan Radny Józef Osmenda przekazał ten projekt uchwały. Ciekawe czy będzie głosowany na 3. części sesji w dniu 12.11.2013 czy dopiero pod koniec listopada?
Ostatnio zmieniony 07 lis 2013, 12:35 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 7 razy.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
yumoto
Posty: 21
Rejestracja: 07 sie 2013, 12:01
Lokalizacja: Sosnowiec

#138 Post autor: yumoto » 07 lis 2013, 12:22

Kiedy ta linia 18 zostanie w końcu wznowiona?? Mieli ją wznowić koło listopada i gdzie ona jesT? :evil:
"25" Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy-Wojkowice Żychcice Pętla

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#139 Post autor: KZKGaPowicz » 07 lis 2013, 12:48

yumoto pisze:Kiedy ta linia 18 zostanie w końcu wznowiona?? Mieli ją wznowić koło listopada i gdzie ona jesT? :evil:
Niestety wszystkie prace nie zostały jeszcze zakończone. Pod koniec listopada powinna już zostać odwieszona. Trzeba jeszcze ułożyć płyty prefabrykowane w okolicach tunelika od strony Chebzia, położyć tory na mijance na Rudzie Południowej, postawić nowy słup trakcyjny przy skrzyżowaniu ul. Zabrzańskiej x Dworcowej x Węglowej, uzbroić resztę słupów trakcyjnych w zaczepy do wieszaków, zamontować wieszaki i powiesić trakcję. Ja też nie potrafię się już doczekać na przetestowanie trasy :eye:
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
yumoto
Posty: 21
Rejestracja: 07 sie 2013, 12:01
Lokalizacja: Sosnowiec

#140 Post autor: yumoto » 07 lis 2013, 13:22

To dobrze, ponieważ nie możemy więcej dopuszczać do takiej sytuacji gdzie linie tramwajowe sie likwiduje bo najłatwiej.....przykładem są linie 8,12,25 w przypadku tej ostatniej do Żychcic KzkGoP zrobiła największą głupotę!!! A dla przykładu linia "38" ma tylko bodajże 4 przystanki i tam jest tramwaj w dodatku "N" bez komentarza :):) Dobrze że "18" jednak wraca!!!
"25" Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy-Wojkowice Żychcice Pętla

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#141 Post autor: KZKGaPowicz » 07 lis 2013, 16:39

yumoto pisze:To dobrze, ponieważ nie możemy więcej dopuszczać do takiej sytuacji gdzie linie tramwajowe sie likwiduje bo najłatwiej.....przykładem są linie 8,12,25 w przypadku tej ostatniej do Żychcic KzkGoP zrobiła największą głupotę!!! A dla przykładu linia "38" ma tylko bodajże 4 przystanki i tam jest tramwaj w dodatku "N" bez komentarza :):) Dobrze że "18" jednak wraca!!!
Jak widać w moim przedostatnim poście, batalia jeszcze się nie zakończyła. Nie chwalmy dnia przed zachodem Słońca.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2794
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#142 Post autor: elot360 » 07 lis 2013, 17:52

Dzisiaj poczytałem sobie coś na temat torowiska tam w Rudzie (http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,72 ... z2jxRjcsWm). Wiem że teraz się już wszyscy cieszymy że kończy remoncik na ul.Zabrzańskiej co wiąże się też z powrotem jedynki, ale ja jeszcze wrócę do problemów Rudy. Pamiętam że bodajże gapowicz pisał że remont jest dość tani, lub nawet zrobienie torowiska jak na ul.Gliwickiej. Dalej nie łapie czemu wszyscy tak narzekają na te tramwaje i że torowisko. Ponieważ wiem że żeby typowy idiota pojął że się myli, trzeba mu to udowodnić. Nie wiem jak TŚ uważa o tej sprawie że tamci chcą autobusy. Jeszcze pamiętam że pod innym artykułem od gazeta.katowice na ten sam temat ktoś napisał że autobus zamiast jechać podobnie jak tramwaj będzie nawet jechał ponad co godzinę. Nie wiem czy warto robić eksperyment żeby zamiast 10-tki puścić może autobus T-10 i zobaczyć jak będzie. To mój głupi pomysł jak zobaczyć kto ma racje. A ja przyznam że z utratą 18-stki straci jak dla mnie i Bytom gdyż w obecnej sytuacji mieszkańcy Szombierek (jak ja) mogą mieć problem z transportem do Stroszka bo wiem że jest 30-stka ale jedzie na Sikorak i trzeba się przesiadać a to wiąże się opuźnieniem, bieganiem, itd. a jak już ewentualnie nie chcą tramwaju na rudzie, to niech 18-sta kursuje od Stroszka do Biskupic. A tak jeszcze coś na koniec, jeżeli tym gościom z rudy uda się pozbyć 18-stki, to co z torami? Przecież te "zniszczone" torowisko i asfalt dalej tam zostaną, a przy rozbiórce to 1. nie będzie potrzebne nowe torowisko na Os. Pod Brzozami 2. tych torów jest w cholere a wtedy (...) ruda zacznie narzekać że im pod domem (...) kopary szczekają itd, i to dopiero będzie heca. Jeszcze tramwaje to kwesta ekologiczna więc może kiedyś do rudy wpadną smutni panowie w garniakach, z liściem na piersi. Ale to już moje fantazje. Jeżeli ktoś ma pomysł na przekonanie rudy, i ewentualnie bo już nie śledze za bardzo forum, UM, to możecie powiedzieć. Pozdrawiam i PRZEPRASZAM ŻA CHOLERNIE DŁUGI SPAM Z MOJEJ GŁOWY. :)
Ostatnio zmieniony 17 lis 2013, 15:40 przez elot360, łącznie zmieniany 1 raz.
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#143 Post autor: KZKGaPowicz » 09 lis 2013, 11:49

Rozwiązań jest kilka na uatrakcyjnienie linii 18 (zacznę od najlepszych):
1. a.) Zmniejszenie częstotliwości kursowania linii 1 w dni robocze z co 15 minut na co 20 minut i zwiększenie częstotliwości w dni wolne co 20 minut.
b.) Zwiększenie częstotliwości kursowania linii 18 w dni robocze co 20 minut codziennie (w niedziele w godzinach porannych co 40 minut do ok. godz. 10:00).

2. Wybudowanie łącznika Ruda - Zabrze na Rudzie Płd. i skierowanie linii 18 do Gliwic przy zawieszeniu linii 4.

3. Wybudowanie pętli lub przynajmniej trójkąta na długość ok. 50 m toru odstawczego na Bykowinie i skierowanie tam linii 18 przy częstotliwości co 20 minut (odjazdy przed linią 9, której trasa jest dłuższa; pozwoli to na maksymalne wykorzystanie na terenie Rudy Śląskiej linii nr 18).

4. Uruchomienie linii 8 oraz zmiana trasy linii 18 (linie okrężne Bytom - Godula - Chebzie - Ruda - Bobrek - Szombierki - Bytom) co 20 minut i zmiana trasy linii 9 na Chorzów - Chebzie.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

DTSN
Posty: 198
Rejestracja: 12 lip 2010, 15:02
Lokalizacja: Cały Śląsk

#144 Post autor: DTSN » 09 lis 2013, 17:07

Wszystko pięknie, ładnie, ale już widzę jeden słaby punkt. Trasa T18 do Gliwic jest za długa, przy najmniejszym zatrzymaniu, pasażerowie z centrum Zabrza będą czekać na tramwaj T1 20 minut! Wiesz dobrze, że zawieszenie linii T4 w wykonaniu KZK GOP oznacza tak naprawdę likwidację linii T4!
DTSN
NIE POZWÓLMY LIKWIDOWAĆ LINII TRAMWAJOWYCH !

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2794
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#145 Post autor: elot360 » 09 lis 2013, 19:11

O ile dobrze pamiętam, to chyba linia 8 kursowała coś od Piekar Śl. do... Wieszowej? Czy jakoś tak. A w ogóle, jak dla mnie, trasa okrężna dla 18 to nie taki głupi pomysł, tyle, że ja uważam, że pomysł leży, bo pewnie ktoś się uczepi, że okrężne są tylko dla autobusów, ale mniejsza. Te zmiany w rozkładzie jazdy szczerze to ja wiem, co to efekt motyla i równie dobrze nie tylko trzeba by było zmienić rozkład T1 i T18, ale także T9 (jeżeli miałaby być trasa okrężna), T4 ewentualnie, T3 w mniejszej skali i T5 (chodzi mi tutaj głównie o Plac Wolności w Zabrzu, odjazdy i te sprawy, a co do T5, to o Zaborze, bo tak to T5 by może było blokowane czy coś, tam nie mieszkam, więc nie wiem za bardzo, jak tam przebiega ruch). A co do Chebzia, to trzeba by było zmienić rozkłady T11, bo np. kolidowanie na mijace na asfaltowej, kolejka na Chebziu, itp., itd. Z tym wiąże się też T17, a to z kolei kolidować by mogło z T7, a ta linia z kolei mogłaby zrobić zamieszanie gdzieś w Katowicach. A co do Katowic, T11 mogłoby (nowymi) rozkładami kolidować z T6, T19 i T33, a to już może kolidować ze wszystkim na przystanku Rondo. Tak więc za bardzo nie ma co robić z rozkładami, bo to zawsze coś powali inne rozkłady. Jeszcze jakby T18 miałoby jechać Modrzewskiego (Bytom) oraz Bytomską (Ruda Śl.) to by to jeszcze kolidowało z T9, a to już znowu robi zamieszanie. I wiem, że niektórzy mogą sądzić, że wyolbrzymiam czy coś, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Ja uważam, że zamiast robić tramwajową rewolucję w Rudzie Śl., może lepiej naprawić torowisko w Rudzie, by było jak dawniej, jak się wszystkim podobało, tylko, że to torowisko zrobić jak na gliwickiej albo po prostu wyremontować, naprawić sygnalizację i ewentualnie zrobić jakieś rzeczy dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zauważmy, że cały problem z T18 rozpoczoł się właśnie z powodu niedziałającej sygnalizacji, to z hałasów, to z niebezpieczeństwa. To w tym jest cały problem. A i jak miałoby być tą trasą okrężną, to i tak T18 by jechało przez Rudę, więc dużo by to nie dało. Wg mnie, zamiast zastanawiać się, jakimi torami prowadzić T18, zastanówmy się, co z tą Rudą, bo problemy trzeba zwalczać w jego ognisku. Ewentualnie jeszcze wymyśłeć jakieś argumenty, by UM i TŚ załapali co i jak albo ich zachęcić do działania. Wiem, że mam 14 lat i sprawy UM, TŚ i innych takich głów to dla mnie kosmos i nie wiem. jak to wszystko przebiega, ale wiem. że ktoś z Was latał po urzędach, by T18 została. Ewentualnie możemy zrobić jakiś protest czy coś, choć to tylko byłaby zabawa bez skutku. A co do argumentów, można jeszcze zasugerować, że z utratą T18 będzie się borykać Ruda Śl., ale także Bytom, który jak nie ma T18 i tak nie mógł zrobić transportu z Szombierek na Stroszek, a o tym pisałem we wcześniejszycm poście, więc wiecie, o co mi chodzi, ale nie tutaj walka się toczy. Z lekcji języka polskiego wiem, że argumenty mają swoją wagę, a argument, że pozbywając się problemu, problem pojawi się w innym mieście przez głupich mieszkańców Rudy, może coś zaowocować. Ewentualnie jak ktoś znowu poleci do UM, to może o tym porozmawiać. Tyle z mojej strony i i sory za tak dużo bełkotu, ale też chciałbym zaistnieć i coś podpowiedzieć, bo jako 14-latek trochu wiem i że jest coś ze mną nie tak, mam inny ogląd na świat, a to czasem pomaga. :D :D Dziękuję i dobrej nocy.
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#146 Post autor: KZKGaPowicz » 09 lis 2013, 19:33

DTSN pisze:Wszystko pięknie, ładnie, ale już widzę jeden słaby punkt. Trasa T18 do Gliwic jest za długa, przy najmniejszym zatrzymaniu pasażerowie z centrum Zabrza będą, czekać na tramwaj T1 20 minut! Wiesz dobrze, że zawieszenie linii T4 w wykonaniu KZK GOP oznacza tak naprawdę likwidację linii T4!
Jak będzie zatrzymanie na odcinku "Gliwice Zajezdnia" - "Zabrze Plac Wolności" to wtedy nie przyjedzie nic, gdy coś dalej (za Zaborzem), to trasa awaryjnie zostanie skrócona, więc w czym problem? Przecież wszystkie "18" nie zostaną po stronie Bytomia i Rudy, jeśli już to w przypadku awarii lub innego zatrzymania po stronie Zabrza.
elot360 pisze:O ile dobrze pamiętam, to chyba linia 8 kursowała coś od Piekar Śl. do... Wieszowej? Czy jakoś tak. A w ogóle, jak dla mnie, trasa okrężna dla 18 to nie taki głupi pomysł, tyle, że ja uważam, że pomysł leży, bo pewnie ktoś się uczepi, że okrężne są tylko dla autobusów, ale mniejsza. Te zmiany w rozkładzie jazdy szczerze to ja wiem, co to efekt motyla i równie dobrze nie tylko trzeba by było zmienić rozkład T1 i T18, ale także T9 (jeżeli miałaby być trasa okrężna), T4 ewentualnie, T3 w mniejszej skali i T5 (chodzi mi tutaj głównie o Plac Wolności w Zabrzu, odjazdy i te sprawy, a co do T5, to o Zaborze, bo tak to T5 by może było blokowane czy coś, tam nie mieszkam, więc nie wiem za bardzo, jak tam przebiega ruch). A co do Chebzia, to trzeba by było zmienić rozkłady T11, bo np. kolidowanie na mijace na asfaltowej, kolejka na Chebziu, itp., itd. Z tym wiąże się też T17, a to z kolei kolidować by mogło z T7, a ta linia z kolei mogłaby zrobić zamieszanie gdzieś w Katowicach. A co do Katowic, T11 mogłoby (nowymi) rozkładami kolidować z T6, T19 i T33, a to już może kolidować ze wszystkim na przystanku Rondo. Tak więc za bardzo nie ma co robić z rozkładami, bo to zawsze coś powali inne rozkłady. Jeszcze jakby T18 miałoby jechać Modrzewskiego (Bytom) oraz Bytomską (Ruda Śl.) to by to jeszcze kolidowało z T9, a to już znowu robi zamieszanie. I wiem, że niektórzy mogą sądzić, że wyolbrzymiam czy coś, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Ja uważam, że zamiast robić tramwajową rewolucję w Rudzie Śl., może lepiej naprawić torowisko w Rudzie, by było jak dawniej, jak się wszystkim podobało, tylko, że to torowisko zrobić jak na gliwickiej albo po prostu wyremontować, naprawić sygnalizację i ewentualnie zrobić jakieś rzeczy dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zauważmy, że cały problem z T18 rozpoczoł się właśnie z powodu niedziałającej sygnalizacji, to z hałasów, to z niebezpieczeństwa. To w tym jest cały problem. A i jak miałoby być tą trasą okrężną, to i tak T18 by jechało przez Rudę, więc dużo by to nie dało. Wg mnie, zamiast zastanawiać się, jakimi torami prowadzić T18, zastanówmy się, co z tą Rudą, bo problemy trzeba zwalczać w jego ognisku. Ewentualnie jeszcze wymyśłeć jakieś argumenty, by UM i TŚ załapali co i jak albo ich zachęcić do działania. Wiem, że mam 14 lat i sprawy UM, TŚ i innych takich głów to dla mnie kosmos i nie wiem. jak to wszystko przebiega, ale wiem. że ktoś z Was latał po urzędach, by T18 została. Ewentualnie możemy zrobić jakiś protest czy coś, choć to tylko byłaby zabawa bez skutku. A co do argumentów, można jeszcze zasugerować, że z utratą T18 będzie się borykać Ruda Śl., ale także Bytom, który jak nie ma T18 i tak nie mógł zrobić transportu z Szombierek na Stroszek, a o tym pisałem we wcześniejszycm poście, więc wiecie, o co mi chodzi, ale nie tutaj walka się toczy. Z lekcji języka polskiego wiem, że argumenty mają swoją wagę, a argument, że pozbywając się problemu, problem pojawi się w innym mieście przez głupich mieszkańców Rudy, może coś zaowocować. Ewentualnie jak ktoś znowu poleci do UM, to może o tym porozmawiać. Tyle z mojej strony i i sory za tak dużo bełkotu, ale też chciałbym zaistnieć i coś podpowiedzieć, bo jako 14-latek trochu wiem i że jest coś ze mną nie tak, mam inny ogląd na świat, a to czasem pomaga. :D :D Dziękuję i dobrej nocy.
Trochę przesadziłeś z tą reakcją łańcuchową. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale przed remontem na Chebziu, linia 9 kursowała co 20 minut w szczycie, a linie 11 i 17 co 15 minut w przeważającej części dni roboczych, więc gdy linie 8/18 kursowałyby tą trasą, raczej niczego by to nie zmieniło.

Linia 8 kursowała z Bytom Politechnika Śląska - Piekary Śląskie Dąbrówka Wielka Pętla. Linia 1 spokojnie może sobie kursować co 20 minut, a linia 5 co 15'. Gdyby założyć najgorszy wariant synchronizacji rozkładów jazdy linii 1 i 5, to wychodzi na to, iż 1 na godzinę pojadą razem ze sobą :-| , następnym razem "5" pojedzie 5 minut przed "1", kolejny raz "5" 10 minut po "1", a za 10 minut "1" i wreszcie po 5 minutach "5".

Mniej więcej tak mogłoby to wyglądać:
1: XX:00, XX:20, XX:40, (...) .
5: XX:00, XX:15, XX:30, XX:45, (...) .

Nie byłoby tak źle, przynajmniej w dni robocze. :)

Mnie chodziło o uatrakcyjnienie linii 18, więc to wiadome, że po Rudzie musiałaby jechać. Podstawą jest jednak przebudowa torowiska na ul. Piastowskiej na dwutorowe, gdyż innej możliwości nie ma.

To ja walczę o utrzymanie "18", co staram się załatwić w UM (że tak nieskromnie się wyrażę).
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, 12:05 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2794
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#147 Post autor: elot360 » 09 lis 2013, 20:05

Miło mi, że walczysz o T18 ^^

Ale co do 8, skoro weszła tak w temat, trzeba by było, by tory odbudować do Dąbrówki, by prowadziła, chyba, że można byłoby inny przebieg zrobić, chociaż nie widzę miejsca, gdzie 8 mogłaby prowadzić. Do Katowic są 2 tramwaje. Do Rudy Śl. teoretycznie 2 tramwaje. Do Zabrza jest 1 tramwaj (w obecnej sytuacji 2). Na Stroszek mamy 2 linie. Do Politechniki są też 2 linie. Nie wiem, gdzie może być T8. A jeżeli chodzi o łącznik Szombierki - Stroszek to chyba wystarczy wydłużyć T30 albo uruchomić tramwaj trydzieści... zaraz. Patrzę w rozkłady i pamiętam, że był tramwaj, bodajże T31, który kursował na Stroszek po godz. 23, czyli ostatnim kursie T18. Gdzie on się podział? Ale wracając. Ten tramwaj (który chyba zniknął) można by było uruchomić w dzień, żeby ryzyko opóźnienia związanego z opóźnieniem kursów oraz samej przesiadki znikło. Wiem, że wtedy byłby tłok na pętli, ale jakieś rozwiązanie jest. Niech mnie ktoś oświeci, co z T31 i T8. Dziękuję.
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#148 Post autor: Penny » 09 lis 2013, 20:08

elot360 pisze:O ile dobrze pamiętam, to chyba linia 8 kursowała coś od Piekar Śl. do... Wieszowej? Czy jakoś tak. [/b]
Dużo inaczej, ale że do Piekar Śląskich, to się zgadza.
KZKGaPowicz pisze:Linia 8 kursowała z Bytom Politechnika Śląska - Piekary Śląskie Dąbrówka Wielka Pętla.
To jest jej ostatnia relacja. A "bardzo" dawniej kursowała do centrum Piekar przez Szarlej. http://www.forum.tramwaje.slask.pl/download.htm?id=3161

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#149 Post autor: KZKGaPowicz » 10 lis 2013, 13:42

Penny pisze:
KZKGaPowicz pisze:Linia 8 kursowała z Bytom Politechnika Śląska - Piekary Śląskie Dąbrówka Wielka Pętla.
To jest jej ostatnia relacja. A "bardzo" dawniej kursowała do centrum Piekar przez Szarlej. http://www.forum.tramwaje.slask.pl/download.htm?id=3161
Tego nie wiedziałem. Dzięki.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#150 Post autor: Boguś » 10 lis 2013, 19:03

KZKGaPowicz pisze:. Uruchomienie linii 8 oraz zmiana trasy linii 18 (linie okrężne Bytom - Godula - Chebzie - Ruda - Bobrek - Szombierki - Bytom) co 20 minut i zmiana trasy linii 9 na Chorzów - Chebzie.
Akurat to jest bardzo zły pomysł. Już kiedyś przerabialiśmy podzieloną 9 i wiemy jak to się skończyło.

W przypadku linii 18 jest konieczne zwiększenie częstotliwości oraz powrót na dawną trasę (Bytom pl. Sikorskiego - Chebzie)
KZKGaPowicz pisze:Rozwiązań jest kilka na uatrakcyjnienie linii 18 (zacznę od najlepszych):
1. a.) Zmniejszenie częstotliwości kursowania linii 1 w dni robocze z co 15 minut na co 20 minut i zwiększenie częstotliwości w dni wolne co 20 minut.
Dlaczego na tym mają tracić mieszkańcy Zabrza?

marti1985
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwie 2013, 12:04
Lokalizacja: Katowice

#151 Post autor: marti1985 » 10 lis 2013, 20:48

Dołączam się do pytania. Dlaczego mieszkańcy Zabrza mają tracić na tym? Zmiany niech będą na Rudzie, a Zabrze zostawcie w spokoju !
Ostatnio zmieniony 10 lis 2013, 20:58 przez marti1985, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#152 Post autor: KZKGaPowicz » 11 lis 2013, 12:36

Boguś pisze:
KZKGaPowicz pisze:. Uruchomienie linii 8 oraz zmiana trasy linii 18 (linie okrężne Bytom - Godula - Chebzie - Ruda - Bobrek - Szombierki - Bytom) co 20 minut i zmiana trasy linii 9 na Chorzów - Chebzie.
Akurat to jest bardzo zły pomysł. Już kiedyś przerabialiśmy podzieloną 9 i wiemy jak to się skończyło.
Wiem, ale chodziło o najtańszą wersję. Jednak wydłużenie na Bykowinę jest chyba najlepszym wariantem. Nie wiem, ile może kosztować budowa pętli, a ile trójkąta o torze odstawczym długości 50 m?
Boguś pisze:W przypadku linii 18 jest konieczne zwiększenie częstotliwości oraz powrót na dawną trasę (Bytom pl. Sikorskiego - Chebzie)
Zgadzam się co do częstotliwości, ale ja wolałbym żeby jeździła na Stroszek w przypadku końca trasy na Chebziu.
Boguś pisze:
KZKGaPowicz pisze:Rozwiązań jest kilka na uatrakcyjnienie linii 18 (zacznę od najlepszych):
1. a.) Zmniejszenie częstotliwości kursowania linii 1 w dni robocze z co 15 minut na co 20 minut i zwiększenie częstotliwości w dni wolne co 20 minut.
Dlaczego na tym mają tracić mieszkańcy Zabrza?
Moim zdaniem, E1 co 20 minut zupełnie wystarczy lub nawet można pomyśleć o składach na co 2. pociągu. Ponadto gdyby wziąć pod uwagę wydłużenie na Bykowinę, to na linii 18 trzeba wprowadzić takt 20-minutowy, a co za tym idzie na "1" też, bo na "9" 15-minutowa częstotliwość kursowania nijak ma się do rzeczywistości.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#153 Post autor: Penny » 11 lis 2013, 13:15

KZKGaPowicz pisze:Ponadto gdyby wziąć pod uwagę wydłużenie na Bykowinę, to na linii 18 trzeba wprowadzić takt 20-minutowy
A to na odcinku Chebzie - Bykowina miałaby jeździć w parze z linią 9, czy jeździłyby na przemian co 40 minut? Bo nie rozumiem tej propozycji.
KZKGaPowicz pisze:Zmiana trasy linii 18 (linie okrężne Bytom - Godula - Chebzie - Ruda - Bobrek - Szombierki - Bytom.)
Już widzę ten bajzel szczególnie jesienią i niepotrzebne utrudnianie pasażerom życia na odcinku Bytom - Szombierki.

Moją - nieco science fiction - wersją uatrakcyjnienia linii 18 byłoby skierowanie do Wirku przez Czarnolas. A taką bardziej realną, to raczej skręt na Zaborze, aby kursowała do Zaborze Pętla.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#154 Post autor: KZKGaPowicz » 11 lis 2013, 13:51

Penny pisze:
KZKGaPowicz pisze:Ponadto gdyby wziąć pod uwagę wydłużenie na Bykowinę, to na linii 18 trzeba wprowadzić takt 20-minutowy
A to na odcinku Chebzie - Bykowina miałaby jeździć w parze z linią 9, czy jeździłyby na przemian co 40 minut? Bo nie rozumiem tej propozycji.
Miałaby jeździć tuż przed linią 9 w każdym kursie. Dlaczego jako pierwsza? Jak już wcześniej pisałem chodzi o maksymalne wykorzystanie "18" na terenie SL. Wiadomo, że gdy ktoś będzie chciał pojechać na "Bykowinę Niedźwiedziniec" czy do Świętochłowic pojedzie "9", a jak ktoś krócej, to wybierze "18". Można to potraktować jak swego rodzaju "składy". Oczywiście, że nie jest to idealne rozwiązanie ze względów ekonomicznych przez odcinki jednotorowe. W przypadku torowiska podwójnego, rzeczą oczywistą jest wzajemna koordynacja na wspólnym odcinku w formie 10:10.
Penny pisze:
KZKGaPowicz pisze:Zmiana trasy linii 18 (linie okrężne Bytom - Godula - Chebzie - Ruda - Bobrek - Szombierki - Bytom.)
Już widzę ten bajzel szczególnie jesienią i niepotrzebne utrudnianie pasażerom życia na odcinku Bytom - Szombierki.
Dlatego jest to najgorsze rozwiązanie.
Penny pisze:Moją - nieco science fiction - wersją uatrakcyjnienia linii 18 byłoby skierowanie do Wirku przez Czarnolas. A taką bardziej realną, to raczej skręt na Zaborze, aby kursowała do Zaborze Pętla.
Jest to niestety drogie rozwiązanie, gdyż trzeba zbudować całkowicie nową infrastrukturę. Nikt nie pomyślał o tym, aby "18" mogła sobie jechać na Wirek czy nawet Halembę przez Czarny Las.
Do Zaborza raczej nie ma sensu, ona musiałaby przejeżdżać przez Plac Wolności w Zabrzu. Trochę nie rozumiem postawy TŚ. Odpisali mi kiedyś, że jest to uzasadnione rozwiązanie ze względów technicznych, ale zbyt drogie dla samej Spółki, ale z dodatkowej puli pieniędzy nie zrobili nawet dokumentacji projektowej na taki łuk. Od strony Bytomia można by się pokusić na skierowanie "18" do Łagiewnik jako uzupełnienie "7" i zapełnienie dziury po skróconym 201, co nastąpi wraz z otwarciem odcinka Łagiewniki - Zamłynie.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#155 Post autor: Boguś » 11 lis 2013, 14:34

KZKGaPowicz pisze:
Boguś pisze:W przypadku linii 18 jest konieczne zwiększenie częstotliwości oraz powrót na dawną trasę (Bytom pl. Sikorskiego - Chebzie)
Zgadzam się co do częstotliwości, ale ja wolałbym żeby jeździła na Stroszek w przypadku końca trasy na Chebziu.
Jeśli 18 ma zostać na Stroszku, to nie łudź się, że Ci zwiększą częstotliwość kursowania. Zrozum, że takt co 30 minut prędzej czy później wykończy tą linię.
KZKGaPowicz pisze:Od strony Bytomia można by się pokusić na skierowanie "18" do Łagiewnik jako uzupełnienie "7" i zapełnienie dziury po skróconym 201, co nastąpi wraz z otwarciem odcinka Łagiewniki - Zamłynie.
Za dużo kombinujesz. :-P Wywalenie 18 z ważnego punktu przesiadkowego jakim jest plac Sikorskiego to też jest zły pomysł.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#156 Post autor: KZKGaPowicz » 11 lis 2013, 17:02

Boguś pisze:
KZKGaPowicz pisze:
Boguś pisze:W przypadku linii 18 jest konieczne zwiększenie częstotliwości oraz powrót na dawną trasę (Bytom pl. Sikorskiego - Chebzie)
Zgadzam się co do częstotliwości, ale ja wolałbym żeby jeździła na Stroszek w przypadku końca trasy na Chebziu.
Jeśli 18 ma zostać na Stroszku, to nie łudź się, że Ci zwiększą częstotliwość kursowania. Zrozum, że takt co 30 minut prędzej czy później wykończy tą linię.
Oczywiście, mam na myśli co 20 minut. Ale masz rację, że w przypadku trasy na Stroszek z pewnością zrobią co 30 minut. Jednak lepiej na krótszej trasie, ale ze zwiększonym taktem. Ale już raz było co 30 minut tylko do Pl. Sikorskiego, co było kompletną głupotą. :(
Boguś pisze:
KZKGaPowicz pisze:Od strony Bytomia można by się pokusić na skierowanie "18" do Łagiewnik jako uzupełnienie "7" i zapełnienie dziury po skróconym 201, co nastąpi wraz z otwarciem odcinka Łagiewniki - Zamłynie.
Za dużo kombinujesz. :-P Wywalenie 18 z ważnego punktu przesiadkowego jakim jest plac Sikorskiego to też jest zły pomysł.
Aha! To niech sobie jeździ tradycyjną trasą. ;)
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2794
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#157 Post autor: elot360 » 12 lis 2013, 16:55

Ja uważam że =by było po staremu, zanim zaczeli majstrować tam na zabrzańskiej. Tylko nie łapie czemu ciągle wpadacie na pomysły (raz nawet było science fiction), skoro wcześniej było dobrze? Jedynie gdzie leży problem to po stronie mieszkańców rudy którzy narzekają na hałas i torowisko, ale to już chyba wiadome. Ja szczerze nie mam ochoty zmieniać przebiegu tras np. T5, T9, T18 i wogule. Mi odpowiada jak jest jak jest. I wydaje mi się że do tego porządku który był chyba nawet zanim zaczęła się rozbiórka Katowic, też było odpowiednie. Nawet nie będe się wykłócał o częstotliwość linii bo ta nie tylko zależy od T1 oraz kolejki na Chebziu, ale także kolejek na pl. Sikorskiego oraz na Stroszku. Jeżeli mam się wykłócać o moje przykłady to mi chodzi o przesiadki na Sikoraku, a ewentualnie małe spowolnienia związane z zbyt bliskimi kursami w tą samom stronę na trasie pl. Sikorskiego - Stroszek. Odezwe się co do pomysłu z łagiewnikami. Nie wiem czy ten kto na to wpadł, chciał zrobić od Stroszka do Łagiewnik, czy od Biskupic/Chebzie (okrężna przez rudę) do Łagiewnik. Co do tej drugiej wersji to trzeba by było dorobić rozjazd ze strony Łagiewnickiej do Zamłynia. Jeszcze kolejne science fiction to żeby zrobić albo trase okrężną Stroszek - pl. Sikorskiego - Bobrek - Ruda - Chebzie - Lipiny - Łagiewniki - pl. Sikorskiego - Stroszek, lub to jeszcze zrobić zamiast przez Rudę, to wydłużyć na Zaborze by Ruda nie miała pretensji, a tam ewentualnie puścić T10. Można jeszcze zamiast T18 zrobić inną linie która by jechała po kole Zamłynie - Szombierki Kościół - Ruda Śl. Godula - Chebzie - Lipiny - Łagiewniki - Zamłynie, ale wątpie żeby to wypaliło. Wiem że teraz kombinuje ale może też warto pomyśleć z dojeździe z Szombierek na Łagiewniki bo ta przesiadka na Zamłyniu, to chyba nie najlepsze rozwiązanie, a ten rozjazd z Zamłynia na Łagiewniki chyba jest w jakimś celu (lub był). Można się zastanawiać teraz co i wogule ale nie lubie patrzeć jak ciągle piszecie o zmianie przebiegu linii tramwajowych. Pozdrawiam

PS: potem zapomne gdzie napisałem, widziałem dzisiaj na T30 żelazko gdzie boczna tablica ledowa z informacją z linią i kierunkiem była zasłonięta przez tą plastikową tablice. Też jak widziałem żelazko na T9 też był taki tramwaj. Czy to coś zwiazane z tymi kasetkami czy czymś tam, bo ja czytałem gdzieś o czymś ze tablice były ale nie potrafiło się ich kodować. z góry jak ktoś to przekleji czy co tam zrobi to dziękuje.
POZDRAWIAM
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

DWD
Posty: 242
Rejestracja: 29 maja 2012, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

#158 Post autor: DWD » 12 lis 2013, 19:09

Na poprawe humoru w zły dzień najlepsze jest przeczytanie Twojego posta :mryellow: Taka mała ironia bo to co piszesz czyta sie tragicznie (...) Wracając do tematu plastik który widziałeś to #778 który na chwilę obecną nie posiada elektronicznej tablicy bocznej.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez DWD, łącznie zmieniany 2 razy.

Szu
Posty: 14
Rejestracja: 16 sty 2010, 09:54
Lokalizacja: Godula

#159 Post autor: Szu » 13 lis 2013, 17:41

4. Uruchomienie linii 8 oraz zmiana trasy linii 18 (linie okrężne Bytom - Godula - Chebzie - Ruda - Bobrek - Szombierki - Bytom) co 20 minut i zmiana trasy linii 9 na Chorzów - Chebzie.
Super pomysł, tylko zagwarantuj, że po jego wprowadzeniu przez co najmniej 2 miesiące będziesz stał na Chebziu z kartką na klacie i plecach o treści "Kochani pasażerowie to Ja specjalnie dla Was podzieliłem linię 9 na dwie osobne linie."
Ostatnio zmieniony 13 lis 2013, 17:54 przez Szu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#160 Post autor: KZKGaPowicz » 14 lis 2013, 20:16

Przed godz. 18:30 zakończyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta. Na posiedzeniu byli obecni radni, Pan B. Knapik oraz inżynier ds. technicznych (nie pamiętam nazwiska). Dyskusja na posiedzeniu była merytoryczna i spokojna. Tramwaje Śląskie S.A. zapewniły, że nadal chcą prowadzić przewozy na linii nr 18. Jak wcześniej pisałem, modernizacja torowiska w ul. Piastowskiej nie jest przewidziana w nowej perspektywie finansowania. Na pewno zostanie wykonany łuk w kierunku Zabrza w celu zmiany trasy linii nr 18, której trasa miałaby się kończyć na Zaborzu lub przejeżdżać przez Zabrze, gdyż tam wg badań TŚ byłyby większe potoki pasażerskie. Przedstawiciele TŚ powiedzieli, że przyszła perspektywa finansowa (lata 2014 - 2020) będzie ostatnią, dzięki której można będzie pozyskać największe środki. Zdaniem TŚ, tam, gdzie obecnie prowadzone są prace, miasta przygotowały projekty, które można aportem wnieść do Spółki. Tak musiałaby również zrobić Ruda Śląska. Zdaniem Komisji IiRM należy zlikwidować chodnik, po prawej stronie torowiska na ul. Piastowskiej, który jest zniszczony i znajduje się poniżej poziomu drogi. Chodnik miałby być odbudowany, a torowisko przesunięte w celu poszerzenia ulicy. Przewodniczący Komisji stwierdził, iż mamy zabudowę zabytkową w mieście, a ja z kolei zaproponowałem, że nasze miasto powinno to promować. W związku z tym przedstawiłem pomysł uruchomienia na trasie linii nr 18 tramwajowej linii turystycznej, obsługiwaną taborem zabytkowym. Pomysł został zaaprobowany przez członków Komisji i przedstawicieli TŚ. Wg TŚ od piątku wieczorem lub dopiero od soboty do niedzieli niektóre kursy mogłyby być obsługiwane taborem zabytkowym. Uzupełniłem moją propozycję, że za każdym razem typ taboru historycznego mógłby być inny. Raz N lub 4N, raz 13N #308 i 105N #338.

Ponadto dowiedziałem się, iż planowana jest rozbudowa od okolic "Pawła" na Chebziu do skrzyżowania na Piaśnikach odcinka jednotorowego na dwutorowy. To samo zostało zaproponowane odnośnie linii 9 na odcinku od Chebzia do granic ze Świętochłowicami. Wg TŚ, "9" miałaby częściej kursować pomiędzy Chebziem a Świętochłowicami (przypuszczam, że do Chorzowa również, gdyż innej możliwości nie ma). Ponadto do pierwszego kwartału 2015 r. planuje się zakup 12 - 15 tramwajów Protrama lub Moderusa Bety. Z tego, co słyszałem, Komisja zawnioskowała do Pani Prezydent o zaniechanie działań zmierzających do likwidacji linii tramwajowej nr 18 i podjęcie współpracy z TŚ. Pan Knapik zaznaczył również, że do modernizacji zgłasza się ciągi tramwajowe, czyli linie, które obejmują swoim zasięgiem kilka miast. Ustosunkowałem się do tej wypowiedzi w taki sposób, że Bytom ma być jednym z największych beneficjentów na rewitalizację miasta, a my powinniśmy porozumieć się z Bytomiem, a przy okazji dokonać modernizacji linii tramwajowej. Podobnie odniosłem się do władz Zabrza skoro "18" miałaby zmienić trasę (stwierdziłem, że Pani Prezydent jest otwarta w tej kwestii), a pan inżynier ds. technicznych dodał nawet, że Pani Mańka-Szulik jest bardzo otwarta na projekty tramwajowe.
Planuje się również wprowadzenie Moderusów na liniach nr 9 i 18 w celu uniknięcia zjawiska tzw. "śliskiej szyny", mało tego, bierze się pod uwagę montaż takich urządzeń we wszystkich stopiątkach. Planowana jest również ewentualna budowa peronów przystankowych przez SL w obu kierunkach w okolicy ul. Grochowskiej na Nowym Bytomiu w celu uruchomienia przystanku tramwajowego dla mieszkańców m. in. ul. Furgoła i Szarotek, którzy mają obecnie do pokonania bardzo dużą odległość (ok. 15 - 20 minut spaceru).
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#161 Post autor: Boguś » 14 lis 2013, 21:30

KZKGaPowicz pisze:Ponadto dowiedziałem się, iż planowana jest rozbudowa od okolic "Pawła" na Chebziu do skrzyżowania na Piaśnikach odcinka jednotorowego na dwutorowy.
Przebudowa "Pawełka" z pewnością rozwiąże wiele problemów. Aż się dziwię, ten odcinek nie został wpisany do obecnego programu unijnego.
KZKGaPowicz pisze:Na pewno zostanie wykonany łuk w kierunku Zabrza w celu zmiany trasy linii nr 18, której trasa miałaby się kończyć na Zaborzu lub przejeżdżać przez Zabrze, gdyż tam wg badań TŚ byłyby większe potoki pasażerskie.
Tak, tylko że skręt zarówno w kierunku Chebzia jak i Zaborza powinien być dwutorowy.

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#162 Post autor: luki » 15 lis 2013, 00:31

Widzę, że Władze Miasta Ruda Śląska i TŚ stanęły na wysokości zadania w kwestii linii 9 i 18 - przynajmniej jeżeli chodzi o planowanie. Szkoda, że w Gliwicach zabrakło takiego entuzjazmu.
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#163 Post autor: KZKGaPowicz » 15 lis 2013, 12:52

luki pisze:Widzę, że Władze Miasta Ruda Śląska i TŚ stanęły na wysokości zadania w kwestii linii 9 i 18 - przynajmniej jeżeli chodzi o planowanie. Szkoda, że w Gliwicach zabrakło takiego entuzjazmu.
"11" ma być na pewno dwutorowa do Piaśnik, a z "9" zostało zaznaczone przez TŚ, że jest taka możliwość. Przedniczący Komisji zapytał nawet czy TŚ zamierzają zbudować skręt Godula - Lipiny. Niestety nie padła jednoznaczna odpowiedź.

Chcecie wiedzieć, jakie były argumenty za likwidacją "18"? Większość z nich była absurdalna.
a.) dwie katastrofy - argument prawdziwy
b.) zły stan torowiska - nie do końca, gdyż stan zużycia jest na średnim poziomie.
c.) niebezpieczeństwo w ruchu drogowym - argument
d.) pękające ściany i kominy okolicznych domów (TŚ stwierdziły, że jeden z właścicieli kamienicy na Nowym Bytomiu zamówił ekspertyzę przeciwko TŚ, okazało się, że wpływ tramwaju na zniszczenia wynosił 5%) - więc absurd.
e.) wsiadanie i wysiadanie odbywa się poprzez ulicę (niebezpieczeństwo dla pasażerów) - absurd, owszem niebezpieczeństwo istnieje, ale przez brak zdyscyplinowania kierowców.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

adam86
Posty: 928
Rejestracja: 31 maja 2008, 14:16
Lokalizacja: Chorzów

#164 Post autor: adam86 » 15 lis 2013, 15:44

Pan Knapik zaznaczył również, że do modernizacji zgłasza się ciągi tramwajowe, czyli linie, które obejmują swoim zasięgiem kilka miast.
Co za brednie.
KZKGOP 1779

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#165 Post autor: KZKGaPowicz » 16 lis 2013, 14:27

elot360 pisze:Widać, że internety zaczeły wygrywać. Hip Hip Hurra dla KZKGapowicz.
Jeszcze nie ma się z czego cieszyć. Najpierw niech Ruda Śląska wpisze do budżetu miasta dokumentację projektową na przebudowę ul. Piastowskiej i przekaże ją później do TŚ. Nie ma czasu, więc trzeba działać. Niestety sam nie dam rady, a Ci z Piastowskiej (jak ich znam) będą robić problemy. Przedstawioną przeze mnie rezolucję Komisja przyjęła. Nie wiem tylko, kiedy ten projekt uchwały zostanie przedstawiony na sesji: 19.11.2013 r. (nadzwyczajna) czy pod koniec listopada? Zgłoszę się chyba jeszcze do jakiegoś radnego z prośbą o złożenie interpelacji o zwołanie nadzwyczajnej sesji tematycznej nt. przebudowy ul. Piastowskiej wraz z modernizacją torowiska.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, 11:48 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2794
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#166 Post autor: elot360 » 16 lis 2013, 14:34

Czyli, że przysłowiowa żaróweczka u nich się jeszcze nie zaświeciła?
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#167 Post autor: KZKGaPowicz » 16 lis 2013, 14:39

elot360 pisze:Czyli, że przysłowiowa żaróweczka u nich się jeszcze nie zaświeciła?
Coś tam drgnęło, a z-cy prezydenta miasta, który jest odpowiedzialny za KM nie było. Większość członków Komisji IiRM to opozycja, która ma większość w Radzie Miasta. Najgorsze jest to, że zawsze władze twierdziły, iż nie ma pieniędzy na remont ul. Piastowskiej i na razie nie ma tego w planach. Myślę jednak, że jeśli pojawiła się szansa na współpracę z TŚ i możliwość dofinansowania, taka dokumentacja zostanie wpisana. Ile może ona kosztować? 1 lub 2 mln zł? TŚ wiadomo, będą mogły wpisać to zadanie do projektu, a SL również otrzyma środki UE na przebudowę w związku z tym, iż będzie partnerem projektu tramwajowego.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, 11:49 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2794
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#168 Post autor: elot360 » 17 lis 2013, 15:02

Właśnie jeszcze jedno mnie się ogarnęło. Jeżeli TŚ znowu albo dalej nie będzie przekonane po czyjej być stronie, to można jeszcze ich przycisnąć mówiąc, że skoro 18 miałaby zostać zlikwidowana, to niepotrzebnie się zmarnowało troche hajsu na remont rozjazdu i zamianę na rozjazd technologiczny przy Osiedlu Pod Brzozami. Jak wiadomo, wszystkim chodzi o kasę, więc uważam, że ten argument może mieć jakąś wagę.
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#169 Post autor: Boguś » 17 lis 2013, 18:43

elot360 pisze:Jeżeli TŚ znowu albo dalej nie będzie przekonane po czyjej być stronie, to można jeszcze ich przycisnąć mówiąc, że skoro 18 miałaby zostać zlikwidowana, to niepotrzebnie się zmarnowało troche hajsu na remont rozjazdu i zamianę na rozjazd technologiczny przy Osiedlu Pod Brzozami. Jak wiadomo, wszystkim chodzi o kasę, więc uważam, że ten argument może mieć jakąś wagę.
Żadną. W 2004 roku, czyli na dwa lata przed zamknięciem linii 8, TŚ wymieniało fragment torowiska wraz z rozjazdami na Siemianowickiej w Bytomiu.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#170 Post autor: KZKGaPowicz » 24 lis 2013, 11:37

Przedstawiam treść apelu do mieszkańców dzielnicy Ruda. Poprosiłem jednego z naszych Radnych, aby to przeczytał na sesji RM w dniu 28.11.2013 r.
Dzień dobry Panie Józefie! Byłem obecny na posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta ws. linii tramwajowej nr 18. Mam prośbę, aby przeczytał Pan ten apel do mieszkańców na sesji RM w dniu 28.11.2013 r.

Szanowni Mieszkańcy dzielnicy Ruda!
W dniu 14.11.2013 r. odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta ws. linii tramwajowej nr 18 przy udziale Radnych, przedstawicieli Tramwajów Śląskich S.A. oraz mojej skromnej osoby. Tramwaje Śląskie S.A. zapowiedziały, iż przygotowanie dokumentacji projektowej w celu modernizacji torowiska tramwajowego w ul. Piastowskiej jest możliwe w przypadku, gdy władze Rudy Śląskiej przygotują dokumentację projektową dotyczącą przebudowy w/w ulicy i przekażą ją do Tramwajów Śląskich S.A. Przeprowadzenie modernizacji torowiska i przebudowy ulicy poprzez zwężenie chodnika i wycinkę drzew po stronie torowiska i jego przesunięcie lub dobudowanie drugiego toru i przeniesienie samego torowiska na środek jezdni poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, pasażerów korzystających z tramwajów linii nr 18 oraz zmniejszenie energii wibroakustycznej dla okolicznych mieszkańców. Perspektywa finansowa UE na lata 2014 - 2020 będzie ostatnią szansą na wysokie dofinansowanie tego typu inwestycji. Oprócz Tramwajów Śląskich S.A. dodatkowe dofinansowanie może również uzyskać nasze miasto, gdyż będzie to projekt mający na celu zachowanie istniejącego połączenia tramwajowego oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu mieszkańców. Po zakończeniu eksploatacji torowiska wbudowanego w jezdnię ul. Piastowskiej przez tramwaje, szyny będą się zapadać lub wybrzuszać, co będzie stanowiło jeszcze większe niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ponadto torowisko zostanie usunięte dopiero przy remoncie przywołanej ulicy, na co nie należy liczyć w najbliższym czasie bez wsparcia UE. Szanowni Mieszkańcy, a więc jaki wniosek? Ulicę Piastowską prędzej czy później trzeba będzie wyremontować, tyle, że po likwidacji tramwaju (zastąpieniu linią autobusową) będzie to trudniejsze, ponieważ Ruda Śląska będzie miała nikłe szanse na dofinansowanie takiej inwestycji. Jedyny sposób na szybki remont tejże drogi to utrzymanie linii tramwajowej i chęć do współpracy z Tramwajami Śląskimi S.A.
Proszę również wziąć pod uwagę to, iż istnieje ryzyko zwrotu unijnej dotacji w wysokości ok. 384 mln zł na obecnie trwający Projekt pn.: "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą", którego wartość to ok. 800 mln zł. Taką ewentualność potwierdzili przedstawiciele Tramwajów Śląskich S.A. obecni na posiedzeniu Komisji. Jeżeli dojdzie do sytuacji, kiedy trzeba będzie zwrócić dotację, nasze miasto będzie musiało ponieść tego konsekwencje. Dlaczego Ruda Śląska? Otóż przez likwidację linii tramwajowej w naszym mieście, której część objęto modernizacją w obecnym Projekcie, tj. torowisko wzdłuż ul. Zabrzańskiej, przejazdy tramwajowe przy pętli Chebzie oraz modernizacja rozjazdów i przejazdu tramwajowego w Bytomiu Bobrku w rejonie Osiedla Pod Brzozami.
W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że jeśli dojdzie do likwidacji linii tramwajowej nr 18 (zastąpienie jej linią autobusową) może to spowodować zwiększenie długu Rudy Śląskiej o prawie 400 mln zł. Proszę się zastanowić czy stać nas na likwidację tramwaju linii nr 18? Odpowiedź jest prosta - nie. Zachowanie linii tramwajowej nr 18 pozwoli na szybki remont ul. Piastowskiej oraz modernizację torowiska.
W nowej perspektywie finansowania planowane jest wykonanie skrętu torowego na skrzyżowaniu w Rudzie Południowej, który umożliwi zmianę trasy linii tramwajowej nr 18 do Zaborza lub wydłużenie jej trasy w taki sposób, aby obsługiwała Centrum Zabrza. Wg badań Tramwajów Śląskich S.A. takiego połączenia oczekują pasażerowie, którzy przesiadają się na Rudzie Południowej do tramwajów linii nr 1 lub autobusów jadących w kierunku Zabrza.

Mając powyższe na uwadze proszę mieszkańców o wstrzymanie działań zmierzających ku likwidacji linii tramwajowej oraz składanie wniosków do władz Rudy Śląskiej o wpisanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Piastowskiej do budżetu miasta na rok 2014.

Z poważaniem inż. Łukasz Klyszcz.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
elot360
Posty: 2794
Rejestracja: 21 lip 2013, 21:12
Lokalizacja: Bytom - Szombierki
Kontakt:

#171 Post autor: elot360 » 24 lis 2013, 21:07

Chyba remoncik Piastowskiej jest już nieunikniony, ale co do tego skrętu do Zaborza, związanego z przesiadkami itd., chodzi mi o to, że jak T18 jechało do Chebzia, to nie było tak źle. Można by było zrobić, że skoro są 4 kursy w ciągu godziny (obecnie) (uznajmy, że tak będzie potem) to 3/4 kursów mogłoby być do tego Zabrza, a jeden taki wariantowy do Chebzia. Nie wiem, czy by to się sprawdziło "pasażerowo", jak i czasowo, licząc kursy z Zabrza, ale pomysł jakiś jest.
Make Galeria Szynowy Śląsk great again!
galeria/

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#172 Post autor: KZKGaPowicz » 24 lis 2013, 21:54

elot360 pisze:Chyba remoncik Piastowskiej jest już nieunikniony, ale co do tego skrętu do Zaborza, związanego z przesiadkami itd., chodzi mi o to, że jak T18 jechało do Chebzia, to nie było tak źle. Można by było zrobić, że skoro są 4 kursy w ciągu godziny (obecnie) (uznajmy, że tak będzie potem) to 3/4 kursów mogłoby być do tego Zabrza, a jeden taki wariantowy do Chebzia. Nie wiem, czy by to się sprawdziło "pasażerowo", jak i czasowo, licząc kursy z Zabrza, ale pomysł jakiś jest.
W ten sposób będziesz wprowadzać pasażerów w błąd. Są 2 wyjścia, otóż "18" jechałaby do Zabrza co 30 minut razem z "4" też co 30 minut jako uzupełnienie "1" (najlepiej jednak "18" co 15 minut w zamian za "4") albo dwie linie, które w Rudzie zapewnią obsługę co 15 minut (każda co 30 minut, ale wtedy będzie to mało atrakcyjne dla pasażerów jadących na Chebzie i do Zabrza). Na Chebzie nie ma aż takich potoków, aby dwie linie musiały jeździć (obecnie muszą ze względów technicznych), najlepszy pożytek będzie z "18", która będzie obsługiwała Plac Wolności w Zabrzu (tutaj kolejny raz kłania się brak pętli przy dworcu PKP).

Edycja, dnia 25.11.2013:
Przyszła odpowiedź:
Witam serdecznie!
Bardzo dziękuję za przekazaną treść apelu.
Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią tego apelu
znacznie wzrośnie liczba zwolenników zachowania linii tramwajowej nr 18.
Ze względu na ochronę środowiska naturalnego i zachowanie naszej
tożsamości, osiągniemy oczekiwane rozwiązanie
w postaci wyremontowania torowiska oraz nawierzchni ulicy Piastowskiej. Ale
to będzie trwało kilka lat.
Pozdrawiam!
Józek Skudlik
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, 11:52 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

kolejorz.
Posty: 148
Rejestracja: 04 wrz 2013, 18:37
Lokalizacja: GOP

#173 Post autor: kolejorz. » 25 lis 2013, 10:05

No kilka lat mają na to całą perspektywę 2014-2020, więc spoko, byle tylko to zrobili. a 18 dalej będzie jeździć. :)

Najlepiej ,aby 18 jeździła do Zabrza, likwidując 4 lub wydłużenie 4 do Sikorskiego, likwidując 18. To jest egal. ;) Aby zachować połączenie Ruda-Chebzie, 18 mogłaby też jeździć co pół godziny naprzemiennie z co półgodziny jeżdżącą 4, przy trasie 4 Zabrze - Bytom, 18 Chebzie - Bytom, lecz wydaje się, że przy potokach na trasie Południowa - Chebzie wystarczające jest zsynchronizowanie 18 z 1 na Południowej.

Awatar użytkownika
KZKGaPowicz
Posty: 5835
Rejestracja: 08 mar 2008, 21:27
Lokalizacja: Ruda Śląska

#174 Post autor: KZKGaPowicz » 25 lis 2013, 10:09

kolejorz. pisze:No kilka lat mają na to całą perspektywę 2014-2020, więc spoko, byle tylko to zrobili. a 18 dalej będzie jeździć. :)

Najlepiej ,aby 18 jeździła do Zabrza, likwidując 4 lub wydłużenie 4 do Sikorskiego, likwidując 18. To jest egal. ;) Aby zachować połączenie Ruda-Chebzie, 18 mogłaby też jeździć co pół godziny naprzemiennie z co półgodziny jeżdżącą 4, przy trasie 4 Zabrze - Bytom, 18 Chebzie - Bytom, lecz wydaje się, że przy potokach na trasie Południowa - Chebzie wystarczające jest zsynchronizowanie 18 z 1 na Południowej.
Masz rację.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, 11:54 przez KZKGaPowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
[scroll]Tramwaj = czyste powietrze nad miastem i więcej przewiezionych pasażerów niż autobusem!!![/scroll]

Awatar użytkownika
grillmaster
Posty: 1204
Rejestracja: 29 cze 2008, 17:58
Lokalizacja: Katowice

#175 Post autor: grillmaster » 25 lis 2013, 18:31

KZKGaPowicz pisze:najlepszy pożytek będzie z "18", która będzie obsługiwała Plac Wolności w Zabrzu (tutaj kolejny raz kłania się brak pętli przy dworcu PKP).
Z tej strony na pętlę przy dworcu i tak się nie dało wjechać.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości